"Газпрому" доведеться укласти новий транзитний контракт з Україною – Ъ

Поділитися
"Газпрому" доведеться укласти новий транзитний контракт з Україною – Ъ © golos.ua
Інфраструктура не буде готова до 2020 року.

Російська компанія "Газпром" у 2020 році не зможе обійтися без української ГТС для транзиту в Європу, оскільки до того часу наземна інфраструктура в ЄС ще не буде готова до прийому газу "Північного потоку-2". Відповідно, укладення нового транзитного контракту з Україною неминуче, пише видання Коммерсант.

До кінця 2019 року, коли закінчується контракт на транзит газу через Україну, "Газпром" зможе прокачати через "Північний потік 2" не більше 34 млрд куб. м. з проектних 55 млрд куб. м.

У Gascade (володіє 50,5% в проекті) зазначили, що газопровід Eugal, який повинен стати продовженням газопроводу "Північний потік 2" по території Німеччини, буде повністю побудований тільки до кінця 2020 року. При цьому, "Північний потік 2" проектною потужністю 55 млрд куб. м. у рік, згідно неодноразовим заявам "Газпрому", планується ввести в експлуатацію до кінця 2019 року. Але до цього моменту буде побудована тільки перша з двох ниток Eugal. Це дасть можливість транспортувати тільки 9,9 млрд куб. м. з Лубмина, де вийде на сушу "Північний потік 2", в Східну Німеччину (зона Gaspool), а також ще 21 млрд куб. м. до кордону з Чехією Дойчендорфе.

Крім того, ще приблизно 2,7 млрд куб. м. російська компанія зможе додатково транспортувати в напрямку Нідерландів за існуючого газопроводу Nel.

Таким чином, російський "Газпром" у 2020 році зможе використовувати не більше 34 млрд куб. м. потужності "Північний потік 2". Повністю завантажити трубу можна тільки при введенні другої нитки Eugal. У "Газпромі" дане питання поки не коментують.

Видання пише, що в даному випадку терміни з будівництва газопроводів були прив'язані до кінця транзитного контракту з Україною, який закінчується 31 грудня 2019 року. Втім, неможливість повністю завантажити "Північний потік 2" в перший рік експлуатації означає, що у "Газпрому" немає шансів уникнути нової угоди про транзит з Україною, яке покривало б як мінімум 2020 рік.

Наголошується, що навіть якщо "Газпром" буде повністю завантажувати доступні потужності "Північний потік 2" і встигне побудувати обидві нитки "Турецького потоку" (з 15,7 млрд куб. м.), компанії все одно доведеться прокачувати через Україну не менше 30 млрд куб. м. газу в 2020 році при збереженні поточного попиту на російський газ в Європі.

Крім того, ймовірно, що російський монополіст не встигне побудувати газопроводи на Балканах для подачі газу в ЄС з другої нитки "Турецького потоку". Причиною є те, що будівництво навіть невеликого магістрального газопроводу займає не менше півтора року. Крім того, Болгарія, Сербія і Угорщина поки навіть не почали процес видачі дозволів. Слід припускати, що до початку 2020 року "Газпром" зможе використовувати "Турецький потік" тільки для потреб Туреччини, знявши з українського напрямку малу частину транзиту - близько 16 млрд куб. м. "Газпрому" потрібно прокачувати через Україну вже 43 млрд куб. м в 2020 році. В іншому випадку компанії доведеться порушувати довгострокові контракти із споживачами, що може обернутися штрафами і втратами на мільярди доларів.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсацію на суму $ 4,63 млрд за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі російський газовий монополіст повинен сплатити 2,56 млрд доларів на користь "Нафтогазу".

У відповідь "Газпром" заявив про розірвання контрактів з Україною та повернув "Нафтогазу" аванс за березень.

Детальніше про протистояння двох енергетичних гігантів читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі