«Газова» атака проти ОСББ - Економіка - dt.ua

«Газова» атака проти ОСББ

21 жовтня, 2011, 14:40 Роздрукувати Випуск №38, 21 жовтня-28 жовтня

ОСББ обігріються взимку чи їх «нагріють» ще восени?

© Андрей Товстыженко, ZN.UA

Під інформаційною завісою третьої «газової» вій­ни з Росією та пристрастей навколо справи Юлії Тимошенко українська влада розпочала «газову» атаку проти об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ): 26 серпня правління НАК «Нафтогаз України» прийняло рішення щодо передачі функцій з реалізації природного газу від ДК «Газ України» до апарату НАК «Нафтогаз України». На виконання зазначеного рішення місцеві підрозділи «Нафтогазу» з початку жовтня ініціювали укладення нових договорів на постачання газу з виробниками теплової енергії. Тобто напередодні нового опалювального періоду, за усталеними українськими традиціями, розпочалися термінові зміни в організації процесів газо- та теплопостачання.

Начебто нічого страшного — укласти новий договір недовго, якби до категорії таких виробників не потрапили й… окремі ОСББ! Йдеться про ОСББ у будинках, мешканці яких обрали шлях розв’язання проблем з опаленням власними силами — встановили автономні котельні.

Обов’язковою умовою при укладенні нових договорів висувається наявність у таких ОСББ ліцензій на здійснення діяльності з виробництва тепла: «А інакше — відключимо газ!». ОСББ в паніці, бо вони ліцензій не мають, а з дня на день почнуться морози. Договорів немає — газу немає, люди геть померзнуть…

Проте ОСББ і не повинні мати такі ліцензії, адже по суті вони не є виробниками теплової енергії. Це підтверджується нормами низки законів.

Статтею 55 Господарського кодексу суб’єктами господарювання ОСББ не визначені. Більше того, за Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» мета та предмет основної діяльності ОСББ не передбачають провадження ним господарської діяльності та отримання прибутку. Отже, ОСББ не є суб’єктом господарювання і відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не може бути визнане виробником чи виконавцем житлово-комунальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про теплопостачання» теплова енергія — товарна продукція, що виробляється на об’єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу. Тобто тепло, що виробляється автономними котельнями у будинках ОСББ, призначене не для купівлі-продажу, а виключно для забезпечення потреб мешканців в опаленні приміщень.

Таким чином, ОСББ не проводить господарської діяльності у розумінні, визначеному Госпо­дарським кодексом України, та не виробляє теплової енергії у розумінні, визначеному Законом України «Про теплопостачання». Тому його діяльність із господарського забезпечення потреб мешканців в опаленні приміщень не може бути предметом ліцензування.

Автономна котельня (як і інше обладнання багатоквартирного будинку, призначене для обс­луговування його мешканців) перебуває у спільній сумісній власності власників окремих при­міщень будинку. ОСББ не є його власником, а може бути лише балансоутримувачем спільного майна. Газ для роботи такої котельні закуповують мешканці будинку (тобто населення), а ОСББ лише представляє їхні спільні інтереси в договірних відносинах із суб’єктом господарювання, який цей газ постачає.

Отже, при визначенні договірної ціни на газ сторони повин­ні керуватися постановою НКРЕ від 13 липня 2010 року №812 «Про затвердження роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, Міжнародного дитячого центру «Артек» і Українського дитячого центру «Молода гвардія».

Застосування при укладенні договорів на постачання газу для автономних котелень ОСББ постанови НКРЕ від 29 вересня 2011 року №1648 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання» можливо лише у разі розміщення у цьому будинку магазину, перукарні, майстерні тощо та виключно за умови розподілу обсягів постачання газу для різних категорій споживачів.

Тоді навіщо державі цей черговий спектакль? Все просто — для того, щоб підвищити ціну на газ для населення руками газопостачальників і зробити вигляд, буцімто влада до цього непричетна. Варто лише ОСББ отримати ліцензію та погодитися з роллю «виробника теплової енергії», наступним кроком буде встановлення йому ціни на газ як для промислового споживача. А вона буде як мінімум учетверо вищою, ніж для населення.

Як вам таке «покращення життя вже сьогодні»?

Шановні голови ОСББ, не піддавайтеся тиску влади! Закон на вашому боці!

P.S. 12 жовтня 2011 року НАК «Нафтогаз України» повідомила про укладення всіх необхідних договорів із підприємствами з газопостачання та газифікації (міськ- та облгазами) та теплокомунальної енергетики на постачання природного газу в новому опалювальному сезоні 2011—2012 років.

На сьогодні на всій території України відбувається підключення до теплопостачання закладів соціальної інфраструктури, зокрема, шкіл, дитячих садків і лікарень. Опалення у житлових будинках громадян підключається відповідно до затверджених графіків починаючи з 15 жовтня.

«Нафтогаз України» реалізує природний газ відповідно до ліцензії на ведення господарської діяльності із забезпечення природним газом споживачів за нерегульованим тарифом.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №22-23, 15 червня-21 червня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво