Європейські банки пройшли випробування стрес-тестами

Поділитися
Європейське банківське управління (EBA) опублікувало у п'ятницю результати чергових стрес-тестів, якими влада ЄС перевіряла 90 європейських банків. Перевірку на міцність не пройшли всього вісім установ, яким за несприятливого розвитку ситуації може не вистачити капіталу на 2,5 млрд євро.

Ще 16 банкам, які насилу пройшли стрес-тест, також рекомендовано збільшити капітал. Незважаючи на запевнення ЄС про застосування більш жорстких критеріїв для стрес-тестів, багато спостерігачів знову піддали їх критиці за надмірну м'якість, пише "Коммерсантъ-Украина".

Стрес-тести не пройшли вісім європейських банків. Найбільше таких кредитних установ - п'ять - в Іспанії: регіональні Catalunya Caixa, Unnim, Caja3, Banco Pastor і Caja de Ahorros del Mediterraneo. Ще два банки з Греції - EFG Eurobank Ergasias і Agricultural Bank of Greece, і один з Австрії - Oesterreichische Volksbanken. Загальна нестача капіталу у цих банків становить всього 2,5 млрд євро. Oesterreichische Volksbanken, що володіє в Україні Фольксбанком, вже оголосив про продаж своїх активів у Європі, щоб збільшити капітал (див. стор 1, 6), а в EFG Eurobank, якому належить Універсал Банк, поки не коментували стрес-тест.

Це означає, що достатність капіталу першого рівня цих банків виявиться нижче 5%, якщо в Європі почнеться нова криза. Несприятливий сценарій стрес-тестів розраховувався виходячи з можливого зниження ВВП Євросоюзу на 4 процентних пункти менше прогнозованого зростання (у минулому році несприятливий сценарій передбачав зниження ВВП на 3%).

У 16 банків з 90 достатність капіталу склала від 5% до 6%. Таким банкам, серед яких сім іспанських, по два португальських, грецьких і німецьких, і по одному - з Італії, Словенії та Кіпру - EBA все одно рекомендувало залучити додатковий капітал у разі наявності на їх балансах значних боргових зобов'язань з боку проблемних країн. Німецький банк Helaba напередодні відкликав згоду на публікацію свого стрес-тесту, пояснивши це тим, що не поділяє методику розрахунку EBA гібридного капіталу.

Раніше на ринку звучали припущення, що стрес-тести можуть не пройти від 10 до 20 банків. EBA встановило, що на кінець 2010 року стрес-тести дійсно не вдалося б пройти 20 банкам, однак, як заявляє управління, з січня по квітень багато європейських банків залучили капітал на загальну суму 50 млрд євро. Основним об'єктом критики цього стрес-тесту стало те, що в числі можливих негативних факторів укладачі не враховували суверенні дефолти проблемних країн, наприклад Португалії чи Греції. У поясненнях до опублікованих результатів EBA пояснює, що "подальше погіршення суверенної кризи може викликати суттєві проблеми", але при цьому вважає, що "влада країн, які вже користуються програмами допомоги ЄС і МВФ, в даний час і так зміцнює капітал своїх банків".

В ефірі Bloomberg TV директор з інвестицій британської ІК RCM Люсі Макдональд заявила, що стрес-тести не були достатньо жорсткими, тому вони не заслуговують на повну довіру. В аналітичній записці економіст Ernst&Young Марі Дірон повідомила, що "публікація цих результатів не заспокоїть страхи інвесторів щодо стійкості банківського сектора ЄС". А британська The Daily Telegraph, посилаючись на неназваних інвестиційних аналітиків з лондонського Сіті, пообіцяла на цьому тижні "хаос на ринках" для акцій фінансового сектора після того, як аналітики вважали, що EBA виконало незадовільну роботу.

Критика щодо жорсткості стрес-тестів звучала ще під час перевірки, яка пройшла у минулому році, коли з 91 банку стрес-тест не пройшли всього сім: п'ять з Іспанії, один з Німеччини і один із Греції. Серед банків, які благополучно витримали перевірку, були ірландські Bank of Ireland і Allied Irish Bank. Проте вже за кілька місяців їм знадобилася термінова багатомільярдна допомога з боку держави, а державі - фінансова допомога ЄС і МВФ.

Вчора в EBA вже відповіли на критику аналітиків і їхні негативні прогнози щодо котирувань фінансового сектора. "Проведені перевірки є цілком серйозними: тому я не очікую ніякого 'чорного понеділка'", - заявив в інтерв'ю іспанській El Pais глава EBA Андреа Енріа.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі