ЄВРО НАСТУПАЄ ДОЛАРУ НА П’ЯТИ РІЧНА ПЕРЕВАГА ЄВРО НАД ДОЛАРОМ МОЖЕ СТАНОВИТИ 20%

Поділитися
Протягом останніх трьох тижнів усі ми були свідками пожвавлення на готівковому валютному ринку, щ...

Протягом останніх трьох тижнів усі ми були свідками пожвавлення на готівковому валютному ринку, що поводився агресивно й інколи парадоксально — щодня вражаючи нас курсами американської та європейської валют, виставленими в пунктах обміну. Вперше за всю історію відносин національної й американської валют з’явилася можливість придбати долар за курсом, значно нижчим від офіційного курсу НБУ, курс же європейської валюти зростав у «обмінниках» небаченими темпами і вже в перших числах липня, подолавши планку паритету, готівковий євро став дорожчим за долар.

Спроби пояснити ситуацію лише підступністю спекулянтів і прогнозування неминучого «відкочування» курсів на користь долара видавалися не дуже переконливими, й українці продовжували віддавати перевагу євро, здаючи в пункти обміну дедалі слабшу американську валюту.

Треба визнати, що об’єктивна причина такої ситуації — не так зростання спекулятивних настроїв, як нормальна реакція готівкового валютного ринку на події, що відбуваються на світових ринках.

Основні події, за якими напружено стежать фінансисти всього світу, відбуваються на американському фондовому ринку. Ціни на акції провідних американських компаній безнадійно зісковзують униз. Останнім часом цьому сприяють скандали навколо приписок до фінансових звітів. Ситуацію підігріває постійне очікування нових терактів і набирання обертів антитерористичної кампанії, одним із наслідків якої стала, наприклад, жорсткість контролю за клієнтами американських банків. 1 липня, внаслідок чергового викриття (цього разу — компанії WorldCom, одного з символів успіху 90-х років), біржовий індекс NASDAQ упав на 4%, до 1404 і опинився на найнижчому рівні за останні п’ять років. Щоправда, 5 липня, після дня незалежності США, він зріс майже на 5%. Відповідно до стану на фондових ринках поводиться і курс долара стосовно євро. Європейська валюта, зміцнюючись випереджаючими темпами з початку року і майже досягнувши паритету з доларом — 0,99 USD/EUR (доларів за євро), 5 липня відійшла на позиції 0,97 USD/EUR. У наступні дні позитивна інформація з європейських фондових ринків знову привела до зростання європейської валюти до рівня (на 9 липня) 0,99 USD/EUR. В умовах, коли американський фондовий ринок сконцентрований на негативних новинах, більшість аналітиків схиляються до думки, що співвідношення двох основних світових валют 1:1 буде досягнуто найближчим часом і очікується до кінця року зміцнення курсу євро до 1,20 USD/EUR.

За ситуацією на світових ринках напружено стежать і в Україні. Питання співвідношення курсів європейської й американської валют виявилося досить болючим як для населення, що з жахом спостерігає, як тануть його доларові заощадження, так і для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, чиї європейські партнери дедалі частіше ставлять за умову співробітництва роботу в євро. Однією з основних причин зростання попиту на євро з боку юридичних осіб банкіри називають спроби страхування прибутку за ф’ючерсними контрактами на тлі зростання курсу євро. Щоправда, попит на європейську валюту з боку імпортерів не чинить прямого впливу на готівковий ринок. Безготівковий євро в основному купується через українські банки на міжнародних ринках за безготівкові долари. Цим самим пояснюється відставання міжбанківського курсу євро від готівкового — на євро припадає лише близько 10% міжбанківського валютного ринку. Ажіотажний же попит на готівковий євро створюють фізичні особи, котрі кинулися переводити свої заощадження з падаючого долара в зростаючий євро. Початок сезону відпусток також сприяв зростанню попиту на валюту об’єднаної Європи. Брати з собою в поїздку євро виявилося вигідно як у самій Західній Європі, так і в східноєвропейських країнах, Туреччині і на Кіпрі.

Прикро лише, що вітчизняні банки вчасно не зорієнтувалися і не придбали заздалегідь достатньо європейської валюти, створивши тим самим дефіцит євро і підливши олії у вогонь спекулятивних настроїв обмінних пунктів. Дефіцит євро і найближчим часом сприятиме (поруч зі світовими новинами) зростанню його готівкового курсу в Україні. Роль молодої валюти Європейського Союзу в українській фінансовій системі об’єктивно продовжуватиме рости, і вже зараз слід серйозно задуматися про політику щодо неї з боку банківської системи та держави. США не є нашим основним торговим партнером — за обсягами експортно-імпортних операцій вони посідають лише восьме місце у списку партнерів України.

Дві проблеми, які лежать на поверхні: створення привабливих умов для зростання депозитних вкладів у євро і збільшення частки євро на міжбанківських валютних торгах та у валютних резервах НБУ. Слід також серйозно подумати, стосовно якої валюти варто визначати стабільність гривні і чи не означає непохитний курс 5,3280 UAH/USD, підтримуваний НБУ вже тривалий час, реальної (і досить значної) девальвації гривні. Можливо, неправильно вибрані пріоритети призводять до того, що на курс національної валюти дедалі менше впливають суто економічні чинники, такі як наповнюваність бюджету, зростання ВВП, розмір депозитних-кредитних ставок, торговий баланс тощо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі