ЕНЕРГОУДАР... НИЖЧЕ ПОЯСА ГОЛОВНА ПРИЧИНА НЕГАРАЗДІВ — НЕКОРЕКТНЕ СТАВЛЕННЯ ПОСТАЧАЛЬНИКІВ І СПОЖИВАЧІВ ОДНЕ ДО ОДНОГО, ВВАЖАЮТЬ В УРЯДІ КРИМУ

Поділитися
Стан енергогалузей у Криму останнім часом зазнав справжнього «мозкового штурму»: урядова комісія...

Стан енергогалузей у Криму останнім часом зазнав справжнього «мозкового штурму»: урядова комісія під керівництвом віце-прем’єра Сергія Велижанського здійснила серію перевірок, нарад із спеціалістами з метою розв’язати всі «вузли» — неплатежі, борги, відключення. Все це не від гарного життя, звісно. Хоча за оперативними даними нині оплата за спожиту електроенергію в середньому становить 65,3 відсотка, в ряді регіонів вона значно нижча: в Первомайському — 27,2 відсотка (а серед споживачів бюджетної сфери взагалі
14 відсотків!), у Ленінському, Джанкойському, Кіровському —
33—38 відсотків. Сума боргу 1249 споживачів — юридичних осіб досягла 232,1 мільйона гривень, а загальний борг Криму українському енергоринку — 380 мільйонів. У тому числі 156 мільйонів гривень заборгувало населення.

Чому ж так довго, попри всі намагання уряду, проблему боргів не вдається вирішити? Як стало зрозуміло з проведених перевірок і бесід, плутанина з боргами комусь досить-таки вигідна. Наприклад, ВАТ «Крименерго», користуючись становищем монополіста і Законом України «Про електроенергетику», підходить до своїх споживачів гамузом, без розбору нараховуючи і дійсні борги, і вартість енергії, спожитої понад ліміт, у п’ятикратному розмірі, а потім накручуючи на неї «безрозмірні» пені та штрафи. Скажімо, гучна історія з кримським курортним тролейбусом, який можуть відключити (а виходить, зупинити!) цього року, як і минулого, пояснюється тим, що «накрутки» на його борги стали перевищувати самі борги. І за словами Сергія Велижанського, це типова картина. На нещодавньому засіданні уряду автономії, що відбулося за підсумками поїздки до Криму Президента країни Леоніда Кучми, незадовільною визнано роботу Міністерства палива й енергетики Криму. Сергій Куніцин зажадав порушити питання на зборах акціонерів про зміну керівництва ВАТ «Крименерго».

Болючіше всього те, що відбувається, б’є по сільгосппідприємствах: слабкі, щойно реформовані господарства, природно, зможуть заплатити за електроенергію тільки з урожаю, а «Крименерго» посилено накручує їм п’ятикратні борги та пені. Наприклад, дослідне Сакське господарство «Чорноморське» має безпосередніх боргів за електроенергію 398 тисяч гривень, а «накруток» на них — 1,25 мільйона. КСП «Радянська Батьківщина» Роздольненського району на 41 тисячу гривень прямих боргів енергетики накрутили ще мільйон гривень і вимагають сплатити вже майже 1,5 мільйона! У КСП ім. Леніна того ж району на прямий борг 2,7 тисячі гривень нарахували ще... 327 тисяч!

Таким чином підприємствам, що працюють, по суті, не залишають жодного вибору і простору для маневру. Директор «Чорноморського», наприклад, розповів, що в умовах жорстких лімітів єдиною працюючою ланкою в господарстві був кар’єр, який і давав продукцію, але район електромереж (РЕМ) через загальну реальну заборгованість господарства в 1,2 тисячі гривень відключив енергію і кар’єру, змусив господарство заплатити цілих 24 тисячі гривень з урахуванням пені та п’ятикратного тарифу. За що, справедливо запитує директор, «Крименерго» одержало ці гроші, адже воно не постачило споживачам стільки товару?

Намагаючись оскаржити дії енергетиків, які у вигляді штрафів і пені одержують суми, що в кілька разів перевищують вартість поставленої енергії, споживачі називають таку поведінку «ударом нижче пояса». І вони, в свою чергу, «організували» постачальникам енергії свій удар у відповідь — просто крадуть енергію. Для виявлення масштабів злодійства в Криму урядова комісія виконала «хитру» роботу. Були створені спеціальні комісії, в окремих населених пунктах було проведено реєстрацію показань усіх без винятку лічильників. Потім суми додали і результат зіставили з кількістю спожитої енергії всіма населеними пунктами, зареєстрованими у РЕМ. Наприклад, у селі Зеленогорське сума показань лічильників розійшлася з обліком РЕМ на 57 відсотків, у селі Балки — на 44,6 відсотка, у Новикові — на 37 відсотків. «Це свідчить про те, що від третини до половини, а то й більше електроенергії просто розкрадається!» — зробив висновок Сергій Велижанський. За його відомостями, до мережі підключено безліч незареєстрованих — побутових, виробничих, комерційних — споживачів: багато хто використовує електричний струм підпільно, багато хто підключився самовільно.

— Нічого цього немає! — заперечує генеральний директор «Крименерго» Анатолій Литвинов. — Це просто втрати в мережах і збитки нашого підприємства! У нас 38 мільйонів гривень прямих збитків за минулий рік!

— А як може працювати підприємство зі збитками, що перевищують 50 відсотків його бюджету, чому воно й досі не збанкрутилося? — парирував його докази Сергій Велижанський.

Далі. Відповідно до постанови Кабінету міністрів, заборгованість господарств можна реструктуризувати на майбутні п’ять років із складанням реальних графіків погашення заборгованості. Такі графіки складено й у Криму. Та розроблені вони не на п’ять, а на три роки, що збільшило виплати за боргами практично вдвічі. Для «Крименерго» це вигідно — воно має можливість вимагати значні суми, проте для господарств борги залишилися, як і раніше, непідйомними... Хто проявив таку самодіяльність, вирішивши бігти попереду Кабміну? Виявилося, Міністерство АПК із подачі «Крименерго». У Сакському районі, наприклад, із десяти господарств, включених до таких графіків, працездатними виявилися тільки шість, а чотири господарства РЕМ відключив від мережі «у зв’язку з їхньою неплатоспроможністю». Вийшло, що ці підприємства практично викинуті з господарського комплексу району...

Кримський уряд усе більше насторожує той факт, що в цьому безладі все більше партнерів починають поводитися не по-джентльменськи одне з одним. Ось зовсім свіжий приклад: настає поливний сезон у сільському господарстві, Північно-Кримським каналом уже подано воду. Завдання — взяти її для поливу. Проте водгосп Криму став вимагати з господарств «передоплату» нібито для оплати електроенергії для подачі води, інакше, мовляв, ваші поливалки не запрацюють. Господарства забили тривогу: де ми візьмемо такі суми зараз, коли тільки посіяли? Стали розбиратися, і з’ясувалося, що це не що інше, як самодіяльність водгоспу. РЕМи всюди беруть оплату з нього вже за фактом використання енергії, водгосп мав брати плату з господарств також уже за фактом — від кількості поставленої води. Насправді ж водгосп намагався вирішити свої проблеми за рахунок виробника продукції, того самого безвідмовного селянина...

Що ж зробити, щоб вирішити, нарешті, проблему боргів?

По-перше, вирішили звірити всі заборгованості й відокремити реальні борги від пені та п’ятикратного тарифу, щоб якомога краще розібратися в ситуації. По-друге, всі договори на постачання електроенергії в Криму доповнюються графіками погашення заборгованості, за якими, в свою чергу, буде укладено договори, оскільки самі графіки правових наслідків не мають. По-третє, до всіх договорів на постачання електроенергії додано доповнення, в яких зазначено обсяги постачань у тих розмірах, що споживач у змозі реально оплатити. Наприклад, якщо це бюджетна установа і бюджет передбачає її фінансування для закупівлі електроенергії, приміром, на 10 тисяч гривень, то й договір укладається на цю суму, тому що більшу споживачеві взяти просто ніде.

«Розбір польотів», тобто аналіз стану справ в енергетиці півострова, у Криму проводиться тепер щотижня. «Таким чином, ми спробуємо в першому півріччі справитися якщо не з усіма боргами, то хоча б із тим, щоб не вони управляли ситуацією в галузі», — говорить пан Велижанський.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі