Енергетична знахідка на Балтиці - Економіка - dt.ua

Енергетична знахідка на Балтиці

8 вересня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №34, 8 вересня-15 вересня

Два нові родовища нафти та газу, до того ж найбільші з відомих на Балтиці, відкрила польська компанія Petrobaltic...

Два нові родовища нафти та газу, до того ж найбільші з відомих на Балтиці, відкрила польська компанія Petrobaltic. Фірма належить до ґданської Lotos group і володіє виключною концесією на пошук й експлуатацію вуглеводнів у польській морській зоні.

Родовище B8 розташоване у східній частині польської економічної зони, на 68 км північніше Гельської коси, що неподалік Ґданська. Нафта залягає на глибині 2,1 км під поверхнею моря, причому його глибина в цьому місці становить 85 метрів. Як підрахували фахівці Petrobaltic, знаходиться тут близько мільйона тонн нафти. А це як для Балтики багато — приблизно втричі більше, ніж у всіх експлуатованих на сьогодні фірмою надрах. Промислове використання цього родовища мають розпочати 2008 року. Відповідну концесію фірма сподівається отримати протягом кількох тижнів, а видобувати звідти нафту планують упродовж десяти років.

Друге відкрите родовище містить близько 15 мільйонів тонн нафти. Видобуток на ньому розпочнеться дещо пізніше — 2011 року.

Відкриття таких великих покладів вже набуло великого розголосу у сусідній Швеції. Видобувна компанія Svenska Petroleum Exploration днями оголосила про намір виконати пробні дослідження неподалік польської знахідки. Раніше шведи дещо призупинили пошук, оскільки геологи вирішили, що ймовірність перспективної знахідки занадто мала. Зацікавленість у долученні до цих досліджень висловлює Фінляндія. Польські, шведські та фінські компанії змагаються, зокрема, за концесію на пошук й видобування вуглеводнів поблизу берегів Литви, Латвії та Естонії, які вважають дуже перспективними. Водночас Petrobaltic хоче розпочати дослідження дещо північніше, у концесійній зоні «Готландія», де сподівається знайти ще більше нафти.

150 років тому, за часів Ігнаци Лукасєвіча, польські землі були одним з найбільших виробників нафти у світі. Проте відомі на той час копальні вже давно спорожніли. Нині Польща видобуває мінімальну кількість нафти та небагато газу: 0,8 млн. тонн та 4,5 млрд. кубометрів відповідно. Це дає змогу забезпечити внутрішній попит на нафту на 4, на газ — на 43%. Нещодавно інтенсифікували також використання нових джерел пального (виробництво природного газу на сміттєзвалищах, згазовування вугілля чи виробництво біопалива з ріпаку), однак це ненабагато може поліпшити ситуацію.

Інтенсивний пошук вуглеводнів у польській економічній зоні Балтики та в Карпатах донедавна вважали малодоцільним з економічної точки зору. Проте разом зі зростанням цін на енергоносії ситуація радикально змінилася, й польські, шведські та фінські компанії інтенсифікували свої дослідження. Додатковим стимулом стали останні дії Росії у сфері енергоносіїв, які ставлять під сумнів економічну безпеку Балто-Чорноморського регіону. До того ж за останні 17 років трансформації польські нафтогеологічні компанії досягли значного прогресу в розвитку інфраструктури, впровадженні нових технологій. Зростає ефективність праці та управління.

Для довідки. У Petrobaltic працюють 475 осіб, серед них 40% мають вищу освіту. Компанія очолює рейтинги найефективніших фірм Польщі. Так, минулого року показник рентабельності становив 56,6%. Середні ж продажі нафти за 2001—2005 роки становили 262 тис. тонн на рік. Як стверджує керівництво фірми, завдяки відкритим родовищам незабаром удасться збільшити цей показник до мільйона тонн щороку.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво