Елла Лібанова: "Еліта спочатку розкрала власність, а потім нав'язала вигідну їй модель економіки"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Елла Лібанова: "Еліта спочатку розкрала власність, а потім нав'язала вигідну їй модель економіки"
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Елла Лібанова - академік, професор, доктор наук, вчений у галузі демографії, соціоекономіки й економіки праці - 12 років очолює Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України.

"Нерівність - основна причина нашого стояння на місці, - переконана Лібанова. - Нерівність необґрунтована, надмірна, не пов'язана з працею. Я розумію, як Білл Гейтс заробив свій статок. Однак про те, яким шляхом заробили свої статки ряд наших мільярдерів, мені навіть говорити незручно. І ось поруч із ними живуть люди, котрі бідні. І не тому, що вони погано працюють, а тому, що люди, котрі перебувають при владі, не хочуть заплатити їм зароблене".

"Я згадую з цього приводу виступ одного роботодавця 20-річної давності, - говорить академік. - Перед величезним залом він довго розповідав, як хоче, щоб його працівники їздили на "мерседесах", як хоче платити їм високі зарплати, але не має такої можливості. Тим часом, сидячи в президії, я спостерігала за рухами то його руки в годиннику ціною із п'ять зарплат топ-менеджерів, то ноги - в не менш промовистих туфлях. Такої кількості дорогих автомобілів, як у Києві, я не бачила ніде у світі. Ні у Штатах, ні в Європі не хизуються своїми доходами. Тобто мало того що накрали, то вони ще й виставляють це. Звісно, люди цим незадоволені".

Але вчена абсолютно переконана, що ми мусимо боротися не за те, щоб забрати, а за те, щоб не дати красти далі. "Це різні речі, - каже вона. - Бо якщо ми в них сьогодні заберемо й поділимо на всіх, то завтра з'являться інші, які теж почнуть красти. І ми підемо на друге коло цієї спіралі".

"Так, це вибір нашої економічної еліти, - констатує Лібанова. - Тієї самої, яка спочатку розкрала радянську власність, а потім нав'язала країні вигідну їй модель економіки. Я дуже грубо зараз сказала. Але приватизація, яка відбулася в Росії і в нас, коли за безцінь за ваучери по кишенях розійшлися тисячі великих і малих підприємств, була дуже великою помилкою. Не всі так вважають. Дехто стверджує, що саме завдяки цьому вдалося створити власника. Я так не вважаю. На мою думку, треба було йти шляхом Східної Німеччини. Де продавали, умовно, за дві марки, але під певні зобов'язання, котрі стосувалися модернізації обладнання, різноманіття асортименту тощо. Тобто продавали не власність, а, швидше, можливість на цій власності заробляти".

"На жаль, історія не знає умовного способу. Тому ми не знаємо, що було б, якби ми пішли іншим шляхом. Можливо, те ж саме. Але все одно у нас була б інша економічна ситуація. Якби людина свої перші гроші заробила, а не вкрала, то й далі було б більше шансів, що вона б їх заробляла, а не крала", - закінчила доктор наук.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, помилки і спробах, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами –російською і українською.

Повну відео-версію інтерв'ю дивіться тут.

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі