Експорт електроенергії — через аукціон. Верховна Рада подолала вето президента на закон про аукціонний доступ до експорту електроенергії

Поділитися
Електроенергія для експорту з України має закуповуватися за оптовою ринковою ціною, а доступ до електромереж для експорту даватиметься за результатами аукціону на термін не більше року...

Електроенергія для експорту з України має закуповуватися за оптовою ринковою ціною, а доступ до електромереж для експорту даватиметься за результатами аукціону на термін не більше року. Вето президента на відповідні поправки до Закону України «Про електроенергетику» (щодо врегулювання питань експорту електроенергії) Верховна Рада подолала 14 квітня 408 голосами при необхідному 301.

«Допуск до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України для експорту електричної енергії надається на умовах аукціону», — йдеться в законі, який цитує агентство «Інтерфакс-Україна».

Закон був прийнятий 19 березня, проте глава держави Віктор Ющенко застосував до нього право вето. На його думку, пропозиція проводити аукціони на право доступу до пропускних потужностей міждержавних електромереж для експорту електроенергії не узгоджується з діючою сьогодні моделлю ринку електроенергії України, а також не враховує існуючих, зокрема й технічних, особливостей здійснення експорту та кон’юнктури зовнішніх ринків.

Відповідно до закону, повноваження із затвердження порядку проведення аукціону надаються Національній комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ). Цей порядок має визначати фінансові гарантії оплати доступу до пропускної спроможності, розмір пропускної спроможності та початкову ціну доступу.

Аукціон проводитиметься національним оператором електромереж — Національною енергетичною компанією (НЕК) «Укренерго» раз на місяць за умови наявності вільної пропускної спроможності.

НКРЕ визначатиме порядок витрачання отриманих від аукціонів коштів на погашення реструктуризованої заборгованості державного підприємства «Енергоринок» (оптовий постачальник електроенергії) енергогенеруючим компаніям і «Укренерго» і на фінансування інвестиційної програми «Укренерго».

У перехідних положеннях закону уряду доручено в чотиримісячний термін забезпечити проведення аукціону на весь працездатний фізичний обсяг пропускної спроможності, який може бути забезпечений електричною енергією для експорту.

Нині експорт електроенергії з України здійснюється за прямими договорами між держпідприємством зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» та імпортерами української електроенергії. У серпні минулого року «Укрінтеренерго» і Korlea Invest Holding AG (Шаффхаузен, Швейцарія) домовилися про створення міжнародного холдингу Ukrenergy Holding для організації торгівлі електроенергією в країнах Європи та про спільну реалізацію інвестиційних проектів в енергетиці у співвідношенні 52:48. Korlea Invest Holding AG на сьогодні передав у спільний із «Укрінтеренерго» холдинг власні компанії в Угорщині, Польщі, Чехії, Словенії, Словаччині та Україні.

Як повідомляло «ДТ», доходи України від експорту електроенергії в 2008 році зросли на 26,8% порівняно з 2007 роком — до 480,4 млн. дол., попри скорочення обсягу експортних поставок на 14,5%, до 7,87 млрд. кВт.год.

Середньозважена ціна експортованої Україною електроенергії за підсумками минулого року становила 61,1 дол. за 1 МВт.год., що на 48,3% більше, ніж за попередній рік.

При цьому середньозважена ціна української електроенергії, експортованої з так званого енергоострова Бурштинської ТЕС, синхронізованого з енергосистемою країн Євросоюзу, у 2008 році підвищилася на 37,3% — до 76,9 дол. за 1 МВт.год., а обсяги експорту з нього до Словаччини, Угорщини та Румунії збільшилися на 3,1%, до 4,1 млрд. кВт.год.

Нагадаємо, що енергоострів Бурштинської ТЕС створений у 2002 році на базі найбільшої в регіоні електростанції з метою організації експорту електроенергії в країни Європи. Експортний потенціал енергоострова, узгоджений із UCTE (Єдина енергетична європейська система), у літній період (із 1 квітня по 30 вересня включно) становить 550 МВт, у зимовий період (із 1 жовтня по 31 березня включно) — 500 МВт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі