Експорт електроенергії повністю дістався Ахметову: Жеваго відмовили в п'ятий раз

Поділитися
Експорт електроенергії повністю дістався Ахметову: Жеваго відмовили в п'ятий раз © ZN.UA
Компанія "Ріел Пауер Сеплай", що належить Жеваго, готова була б платити до 4,4 млн грн замість 1 тис. грн, яку зараз платить ДТЕК Ріната Ахметова за місячний лот у 150 МВт. Держава втрачає не тільки мільйони надходжень у бюджет, але і ризикує погіршити відносини з Енерготовариством.

Ахметов повністю монополізував експорт електроенергії
Ахметов повністю монополізував експорт електроенергії

Компанія ДТЕК Ріната Ахметова, як і раніше, залишається єдиним експортером електроенергії з України: переможцем конкурсу на поставку електроенергії у червні була визнана дочірня компанія "ДТЕК Східенерго". Ще один претендент на участь у цьому ринку - "Ріел Пауер Сеплай" бізнесмена Костянтина Жеваго - не був допущений до конкурсу.

На конкурсі 15 травня НЕК "Укренерго" продала "ДТЕК Східенерго" чотири лоти загальною потужністю 400 МВт з доступу до пропускної спроможності міждержавного перетину в напрямку Білорусі і чотири - молдавського перетину потужністю 350 МВт. Ахметов виявився єдиним учасником аукціону, пише "Коммерсантъ-Україна".

В участі в конкурсі також була зацікавлена і компанія "Ріел Пауер Сеплай" Жеваго, у якої є можливість експортувати електроенергію Білоцерківської ТЕЦ. Але компанію не допустили до конкурсу, оскільки "Укренерго" відмовилася погодити її експортний договір.

"Ріел Пауер Сеплай" намагається узгодити контракт ще з 1 листопада минулого року - компанія подавала в "Укренерго" зовнішньоекономічні договори п'ять разів. "Кожен раз нам направляють нові виправлення в документі", - зазначив керівник робочої групи Білоцерківської ТЕЦ з експорту електроенергії Андрій Кошелюк.

В останній відмові, відправленій на адресу трейдера 11 березня (лист "Укренерго" 06/06.2.2/2870), було усього чотири зауваження, серед яких, наприклад, вимога розшифрувати значення терміна DAF (Delivered at frontier).

- Приплив валюти в Україну від експорту електроенергії в 2012 році може скласти $ 550 млн

У "Ріел Пауер Сеплай" впевнені, що "Укренерго" діє в інтересах ДТЕК. "ДТЕК - єдиний учасник і переможець аукціонів останніх трьох років. Компанія бажає зберегти ексклюзивність на ринку експорту електроенергії з "Бурштинського острова" в Європу", - говорить Кошелюк.

В "Укренерго" відмовилися коментувати результати аукціону і звинувачення "Ріел Пауер Сеплай". Директор з комерційної діяльності ДТЕК Андрій Фаворов спростував звинувачення конкурента. "Це абсолютно не відповідає дійсності",- сказав він, але відмовився від більш докладних коментарів.

У відповідь на прохання прокоментувати ситуацію, що склалася, в прес-службі АМКУ заявили, що монополізація експорту електроенергії не належить до компетенції відомства.

У листопаді минулого року ДТЕК викупив основну частину розподілу в напрямку Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, Молдавії і Білорусії. Експортний розподіл у напрямку РФ потужністю 2350 МВт було знято з торгів через відсутність попиту.

Незважаючи на монополізм на ринку, Україна в 2012 році збільшила експорт електроенергії на 51,5%, до 9,75 млрд кВт год. А в січні-квітні 2013 року зростання склало 26%, до 3,16 млрд кВт год.

Після введення аукціонної торгівлі правами доступу до міжнародних ліній "Укренерго" отримувало 150-200 млн грн доходу щомісяця, зараз же експортні потужності йдуть за мінімальною ціною без найменшої конкуренції, констатує старший аналітик ІК Dargon Capital Денис Саква. Андрій Кошелюк стверджує, що, виходячи з нинішньої кон'юнктури ринку електроенергії в Європі, "Ріел Пауер Сеплай" готова була б платити до 4,4 млн грн за місячний лот в 150 МВт, за який ДТЕК зараз платить по 1 тис. грн. "З урахуванням щорічного аукціону вартість розподілу могла б бути продана "Укренерго" як мінімум за 80 млн грн",- говорить він.

Проте проблема полягає не тільки в фінансових втратах держави, але і в тому, що фактично Україна порушує взяті перед Енергетичним співтовариством зобов'язання щодо демонополізації енергоринку та створення рівних умов на ньому, каже член парламентського комітету з питань ПЕК Сергій Пашинський ("Батьківщина").

Нагадаємо, в кінці березня секретаріат Енерготовариства направив Україні відкритий лист з вимогою протягом двох місяців привести у відповідність з правилами організації систему розподілу пропускної здатності електромереж або обґрунтувати позицію країни з цього питання. "Попереднє бачення секретаріату - правила аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних електромереж між Україною, її західними сусідами і Молдовою не відповідають вимогам Енерготовариства",- йдеться в повідомленні.

Україна повинна була відповісти Європі на звинувачення в порушенні правил експорту електроенергії до 26 квітня. Проте досі це так і не було зроблено. !zn

Читайте також:

Енергетичне майбутнє України: як його підганяють під Ахметова

НКРЕ збільшила в 8 разів обсяг постачання електроенергії "ДТЕК Дніпроенерго"

ДТЕК Ахметова буде імпортувати газ з Європи

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі