Експерти: Ціни на житло в Україні будуть зростати на 20–30% щороку

Поділитися
Протягом найближчих п’яти-cеми років в Україні відбуватиметься помірне зростання вартості житла не менш як на 20–30% щороку...

Протягом найближчих п’яти-cеми років в Україні відбуватиметься помірне зростання вартості житла не менш як на 20–30% щороку. В цьому переконані кандидат економічних наук, голова правління банку «Аркада» Костянтин Паливода і його заступник, доктор економічних наук Павло Гайдуцький.

Відповідаючи на питання, чи загрожує Україні зумовлена надмірним зростанням цін на житло іпотечна криза, експерти зазначили, що, на відміну від США, де криза була спричинена надмірним будівництвом та пропозицією житла на ринку, в Україні спостерігається зовсім інша ситуація.

«Зростання цін ніколи не було чинником кризи в умовах попиту, не забезпеченого пропозицією. Американська іпотечна криза — це класична криза перевиробництва (надлишку житла, кредитних ресурсів і механізмів фінансового забезпечення), але не в реальному секторі (як це було у 30-х роках ХХ ст.), а в макроекономічній сфері. Зовсім інша ситуація в Україні. Тут проблема полягає у незабезпеченому попитові на житло, у нерозвиненості іпотечного ринку (обмаль іпотечних кредитів), нерозвиненості фондового ринку (малий набір та обсяги фінансових інструментів)», — вважають експерти.

На їхню думку, порівнюючи передумови іпотечної кризи в Ураїні та в США, слід насамперед звернути увагу на значний дефіцит житла в Україні.

«Площа збудованого в Україні за останні 28 років житла в розрахунку на одну особу була в 3,8 разу меншою, ніж у Сполучених Штатах. За останні 5 років на кожного українця було споруджено в середньому лише 0,8 кв. метра житла, що вже у 7,4 разу менше, ніж у США. Слід також врахувати, що в Україні майже три чверті житлового фонду фізично і морально зношені і потребують реконструкції або знесення як аварійні. Оновлення житлового фонду становить менш як 1% на рік. З урахуванням кількості та якості житла потреба в його будівництві на одну особу в Україні в 10 разів вища, ніж у США чи Європі. У нас гостро не вистачає житла, і до насичення ринку ще дуже далеко», — переконані Паливода і Гайдуцький.

Тому, на їхню думку, аргументувати наближення іпотечної кризи зростанням цін на житло було б неправомірно.

«За законами ринку, зростання цін має спричинити будівельний бум, потім — надмірну пропозицію, посилення конкуренції і, зрештою, зниження цін. Це можливо, але не раніше, як за 5–7 років. А протягом цього періоду відбуватиметься помірне зростання вартості житла не менш як на 20–30% щороку, адекватне зростанню цін на базові ресурси будівництва та іпотечні кредити», — зазначили експерти.

Докладніше читайте у статті Костянтина Паливоди і Павла Гайдуцького «Чи загрожує Україні іпотечна криза?» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі