Експерт пояснив, що відлякує закордонних інвесторів від українського газового ринку

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт пояснив, що відлякує закордонних інвесторів від українського газового ринку В Україні щороку змінюють тарифи для операторів
Натомість в Україні регуляторний період для операторів ГРМ - один рік, через що інвесторам складно планувати свою діяльністью

У рамках поточного регуляторного режиму в Україні немає припливу інвестицій в модернізацію та розвиток газорозподільних мереж, що унеможливлює якісні поліпшення в цій сфері.

Про це заявив партнер VIS Economic and Energy Consultants Евангелос Пенгеліс.

За його словами, у всіх досліджених європейських країнах тарифи для операторів ГРМ встановлюють на кілька років наперед.

"І такий підхід повністю виправданий при використанні методики на базі норми прибутковості. Термін дії тарифу називають регуляторним періодом. Зараз у Чехії регуляторний період становить три роки, у Франції - чотири роки. Але це не межа - у Великій Британії оператор газорозподільних мереж отримує тариф на вісім років (збільшили з раніше діючих п'яти років). Тривалі регуляторні періоди необхідні у випадках, коли є потреба в використанні довгострокових інвестицій, адже такі періоди дозволяють поліпшити прогнозування, підвищують якість не тільки фінансової, а й технічної експертизи. Натомість в Україні регуляторний період для операторів ГРМ - один рік", - наголосив Пенгеліс.

"У першій половині 2016 р. ми провели дослідження з метою розібратися з тим, як різні підходи до регулювання тарифів впливають на інвестиційну привабливість газорозподільних мереж. Для аналізу було обрано регуляторні системи, що діють для операторів таких мереж у Чехії, Франції і Великій Британії, і їх ми порівняли з Україною", - наголосив він і при цьому привів порівняльну таблицю.

ер_2
ер_2

На його думку, головна відмінність зазначених вище країн Євросоюзу від України в тому, що там держрегулятори при розрахунку тарифів орієнтуються на норми прибутковості. Така методологія означає, що оператор ГРМ повинен отримувати на свої інвестиції середній для місцевої економіки дохід. До того ж норма прибутковості повинна відображати і ступінь очікуваних ризиків для інвестора. Таким чином, тариф повинен забезпечити таку норму прибутковості, яка достатня для надходження інвестицій, для розвитку газових мереж.

На відміну від методології на базі норми прибутковості, в Україні тариф для операторів ГРМ встановлюють за системою "витрати+". У цього підходу, каже Пенгеліс, такі недоліки:

- тариф на наступний рік розраховують на підставі заявлених даних про витрати в попередньому році, що ускладнює розвиток операторів ГРМ;

- складно включити в тариф заплановані інвестиції, адже їх неможливо включити в затверджену базу активів;

- складно врахувати зміни в обсягах транспортування газу, що критично при спаді споживання газу;

- відсутні дієві інструменти для ефективного контролю витрат операторів ГРМ.

Читайте також: "Нафтогаз" імпортує рекордні обсяги газу з Європи

Детальніше про газовий ринок України читайте у статті Алли Єрьоменко "Створення ринку газу: імітація чи реальність?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі