Експерт: "Модними" словами з нового закону прикривається монополізація ринку "Нафтогазом"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт: "Модними" словами з нового закону прикривається монополізація ринку "Нафтогазом"
У проведенні реформи газового ринку "бажане превалює над дійсним", зазначає експерт

Поспішне впровадження закону "Про ринок природного газу" в практику показало ряд негативних тенденцій: на ринку газу - хаос, а "модними" новими словами з нового закону, як то "номінація", "алокація" та ін., прикривається монополізація ринку "Нафтогазом України". Про це в статті для DT.UA пише д. т. н., секретар Експертної ради з питань розвитку газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський.

У 2015-му, здавалося, крига скресла, пише експерт - у квітні парламент ухвалив прогресивний Закон "Про ринок природного газу", завдяки, насамперед, роз'яснювальним зусиллям команди "Нафтогазу України". Але поспішне впровадження закону в практику господарювання в жовтні 2015 р., всього лише через п'ять місяців після його прийняття, вже тоді наштовхувало на думку, що бажане превалює над дійсним.

"Зробити все передбачене Законом "Про ринок природного газу", навіть з допомогою європейських консультантів, за п'ять місяців, на мій погляд, було неможливо", - зазначає він.

Читайте також: Яценюк хоче призначити людей Коломойського і Ахметова в наглядову раду "Нафтогазу" - ЗМІ

На думку Уніговського, слід було б внести поправки в закон, перенести терміни введення в дію ряду його статей 2016 р. тобто встановити перехідний період. Не кажу вже про вогкість і неоднозначність тлумачень цілого ряду підзаконних актів. Але замість цього ми в черговий раз "героїчними зусиллями" долаємо численні труднощі і нестиковки, намагаємося швидко реалізувати намічені цілі, не завжди досконало розуміючи наслідки прийнятих рішень і дій.

Фахівець пояснює, на чому ґрунтується його затвердження.

1. Сплата ПДВ при імпорті природного газу. "Нафтогаз" звільнений від цієї процедури, інші імпортери платять. Очевидно, це завідомо ставить у дискримінаційні умови порівняно з НАКом. Звільнення "Нафтогазу України" від сплати ПДВ, на мою думку, може діяти при створенні стратегічних резервів природного газу, рішення про витрачання якого приймають або Кабінет міністрів (профільне міністерство), або відповідне державне агентство. У всіх інших випадках правила повинні бути однаковими для всіх учасників ринку газу.

2. Резервування (купівля) компанією вхідних потужностей, в даному випадку - на виході з словацької ГТС. "Нафтогаз" викупив (до 2017 р.) 37,8 млн кубометрів газу на добу, в тому числі постійною - 27,2 млн кубометрів/добу з наявних 40 млн пропускної здатності.

Уніговський підкреслює: НАК "Нафтогаз України" при цьому не порушує ні європейське, ні українське законодавство. Європейське - тому що вихід із словацької ГТС в Україну (Будинце) не належить до юрисдикції ЄС. Українське - так як вихід із словацької системи не регулюється і нашим законодавством (можливо, крім антимонопольного). Компанія купила ці потужності на відкритій процедурі Open Season. Але те, що дух вільної конкуренції при цьому порушується, очевидно.

Він пояснює: будь-продавець і імпортер газу в Україну за словацької ГТС з того ж Будинце зобов'язаний (поки діє контракт Наку на резервування потужності при поставках газу з Будинце в Україну) спочатку купити у... "Нафтогазу" потужності для транспортування газу в газотранспортну систему України, яка поки що, нагадаю, підконтрольна того ж "Нафтогазу".

Читайте також: "Нафтогаз" повідомив про зниження споживання газу в Україні

"Нафтогаз повинен мати преференції при постачанні газу для захищених категорій користувачів, у тому числі й імпортних газопостачань - для створення стратегічних резервів газу (про це - трохи нижче). Ці обсяги повинні визначатися енергетичним балансом. Інші обсяги пропускної здатності повинні викуповуватися на відкритих аукціонах за прозорими процедурами", - резюмує фахівець.

Більше читайте у статті Леоніда Уніговського "Газові метаморфози" у свіжому номері "Дзеркала тижня. України".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі