Економічні кластери можуть дати шанс регіонам в процесі децентралізації

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Регіони повинні використовувати ефект синергії © ukraina-vpered.com
Кластери - це багатство, яке притягує багатство. Вони можуть стати двигуном економічного і соціального розвитку в регіонах.

Реформа децентралізації - це шанс для розвитку регіонів України. Але щоб місцеві громади в повній мірі змогли скористатися шансом, децентралізація повинна бути, насамперед, економічною, а не політичною, пише економічний оглядач DT.UA Юлія Самаєва.

"Одним з ефективних способів розвитку місцевого бізнесу можуть стати економічні кластери", - зазначає автор.

Суть кластера в створенні максимально довгого ланцюга доданої вартості на певній території. Очевидно, що для роботи будь-якого бізнесу потрібна інфраструктура - дороги, склади, точки збуту, виробництва. Що більше підприємств зосереджено на одній території, то менші інфраструктурні витрати, тому що вони розподіляються на більшу кількість учасників. Це дає змогу максимізувати економічний ефект і прибуток. І що надзвичайно важливо - залишити цей прибуток на території кластера, тим самим продовживши розвиток інфраструктури та поліпшивши якість життя в регіоні.

Як зазначає автор, в одному з регіонів Голландії історично було розвинене овочівництво. Утворився кластер, учасники якого дуже швидко зрозуміли, що найбільший дохід одержують від продажу капусти. Через якийсь час вони відмовилися від вирощування інших овочів, ставши одним із основних постачальників капусти на європейський ринок. Але вони пішли ще далі та від виробництва капусти перейшли до підготовки й продажу її насіння, ставши в результаті лідерами вже на світовому ринку.

В Україні теж є успішні приклади такої спеціалізації - чверть століття тому в селі Волоки Чернівецької області почав зростати спочатку сімейний бізнес із пошиття весільних суконь. Нині пошиттям вінчальних нарядів зайнятий увесь регіон: хтось шиє, хтось виготовляє прикраси з квітів, хтось - каркаси для спідниць і корсетів. Поставляють товар підприємці не тільки на український ринок, а й до інших країн, у тому числі ЄС. І перше, що впадає в око, - це хороші дороги в регіоні, на ремонт яких підприємці часто самі виділяють гроші заради зручності оптових покупців.

"Кластери - це двигун економічного та соціального розвитку в регіонах. Це багатство, яке принаджує багатство. І йдеться не лише про гроші, хоча капітали - важлива складова цього процесу. Йдеться і про людей, і про робочі місця, інновації, таланти, зв'язки. Кластери мультиплікують зусилля бізнесу, - пояснює В'ячеслав Геращенко, керівник програми Presidents' MBA kmbs.

СколковоНа жаль, далеко не всі кластери успішні. Часті випадки, коли держава вкладає величезні гроші в розвиток кластера та не одержує в підсумку нічого. Наприклад, у російському "" організовано п'ять кластерів, усі вони поки що можуть похвастати лише кількістю компаній, які ввійшли в них і із задоволенням "сіли" на держзабезпечення. Деякі аналогічні проекти вже почав згортати китайський уряд, який вклав мільярди в кластери, але у підсумку не одержав ніякої вигоди.

"Мабуть, знання - це головне, чого очікує від держави бізнес на даному етапі. І Мінекономрозвитку, і Мінрегіонрозвитку цілком під силу організувати виїзні тренінги та семінари як для місцевих підприємців, так і для місцевої влади, познайомити їх із самою ідеєю, досвідом інших країн", - резюмує автор.

Докладніше читайте у матеріалі Юлії Самаевой "Чи можна продати херсонські помідори за ціною бургундського вина?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі