Дубина звинувачує в невигідних газових контрактах не тільки Тимошенко, але і Ющенка - Економіка - dt.ua

Дубина звинувачує в невигідних газових контрактах не тільки Тимошенко, але і Ющенка

19 травня, 2011, 06:49 Роздрукувати

Колишній голова правління НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина у своїх свідченнях у справі, порушеній проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко, звинувачує в укладанні невигідних для України газових угод не тільки Ю.Тимошенко, але й екс-президента Віктора Ющенка.

© ZN.UA

Як повідомляло ZN.UA, свідчення О.Дубини стали підґрунтям кримінальної справи проти Ю.Тимошенко за фактом перевищення службових повноважень при підписанні газових угод у січні 2009 року.

Під час допиту 3 лютого 2011 року О.Дубина докладно розповів про те, як йшли переговори про формування ціни газу, у результаті яких його вартість зросла з 235 до 450 дол за тисячу кубометрів, пише «Коммерсант-Украина». 

"Станом на 30 грудня 2008 року було узгоджено попередню домовленість про ціну природного газу для НАК «Нафтогаз України» у 235 дол за тисячу кубометрів і про вартість транзиту у 1,8 дол за транспортування тисячі кубометрів газу на 100 км, - повідомив слідчому О.Дубина. - Зазначені умови було викладено на папері, узгоджено між юристами, фахівцями з української та російської сторони, тобто залишалося тільки їх підписати...Президент України Ющенко В.А. усно забороняв підписувати контракт на таких умовах, оскільки вважав, що ціна газу занадто велика".

У той же час 31 грудня 2008 року, після телефонної розмови В.Ющенка з президентом Росії Дмитром Медвєдєвим, було названо нову ціну - 320 дол за тисячу кубометрів. "Тут уже я вважав, що ціна занадто велика, тому зібрав делегацію, і ми виїхали, не підписавши контракт", - розповів О.Дубина.

Нагадаємо, 1 січня 2009 року Росія повністю зупинила поданння газу Україні, а 4 січня припинила прокачування газу до Європи. 10 січня відбулася новий раунд переговорів, і було названо ціну у 420 дол за тисячу кубометрів.

"18 січня 2009 року за командою Юлії Тимошенко я разом з міністром палива та енергетики Проданом Ю.В. вилетів до Москви для участі в переговорах, - розповідає Олег Дубина. - ...Я зрозумів, що позиція росіян не зміниться, і вони будуть наполягати на базовій ціні 450 дол за тисячу кубометрів, про що я по телефону доповів Тимошенко". За його словами, у відповідь прем'єр-міністр дала вказівку чекати її в Москві. Під час зустрічі з Ю.Тимошенко 19 січня О.Дубина сказав, що не буде підписувати контракт на таких умовах без рішення Кабміну: "Тимошенко запевнила мене, що рішення буде. Через кілька годин вже в будівлі уряду РФ Тимошенко надала мені директиву Кабміну, затверджену нею особисто".

З протоколу допиту випливає, що навіть маючи на руках документ, який О.Дубина вважав справжнім, оскільки "на директиві був підпис Тимошенко (не факсиміле) та відбиток синьої печатки Кабінету міністрів України", глава «Нафтогазу» зробив останню спробу не підписувати цей контракт.

"По телефону, доповідаючи президенту Віктору Ющенку, я просив відкликати мене з переговорів, але він сказав, що йому про все вже доповіла Тимошенко. Тільки після цього я був змушений підписати договір з "Газпромом"», - йдеться у протоколі допиту. Відповідаючи на запитання слідчого, О.Дубина зазначив, що якщо б знав про те, що директиву не прийнято рішенням Кабміну, він не поставив би свій підпис під контрактом.

На засіданні ТСК перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін заявив, що О.Дубина підписав контракт під тиском прем'єра Юлії Тимошенко. "Вона втрутилася у переговорний процес, втрутилася в дії господарюючого суб'єкта. Вона дала письмові вказівки укласти цей договір, вона вимагала цього під загрозою звільнення Дубини з роботи", - сказав він.

Колишній уповноважений президента В.Ющенка з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський повідомив, що О.Дубина дійсно доповідав В.Ющенку про стан газових переговорів 28 грудня 2008, однак зміст відповідей глави держави був зовсім не таким, як говорить О.Дубина. "Тоді він (О. Дубина - ред.) сказав, що остання ціна - 250 дол за тисячу кубометрів на I квартал 2009 року, і тарифна ставка - 1,8 дол На це президент відповів: "Спробуй домогтися кращих умов, але якщо не вийде, подумаємо, як з цим жити"», - стверджує Б.Соколовський.

Він також повідомив, що зазначених параметрів було досягнуто на переговорах О.Дубини з головою правління "Газпрому" Олексієм Міллером, який не міг підписувати документ без узгодження з прем'єр-міністром РФ Володимиром Путіним. "Ми виходили з того, що він (О. Дубина - ред.) буде узгоджувати не найгірші для нас умови, а можливо, навіть кращі. А звідки взялася цифра 450 дол базової ціни за тисячу кубометрів, я не знаю. Для нас це стало великою несподіванкою ", - підкреслив Б.Соколовський.

За його інформацією, 18 січня 2009 року остаточно ціни на газ не знала навіть сама Ю.Тимошенко, "хоча президент кілька разів запитував її про це". "Очевидно, що з російського боку на неї чинили тиск", - вважає Б.Соколовський.

Раніше ZN.UA писало про те, що кримінальну справу проти Юлії Тимошенко, в якій її звинувачують у перевищенні посадових повноважень при складанні газових контрактів з Росією у 2009 році, у разі доведення провини екс-прем'єра може послужити приводом для розриву домовленостей між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром». При цьому першою опорою слідства у даній кримінальній справі проти Ю.Тимошенко є невідповідність процедури видачі директив, які «Нафтогазу» міг видавати тільки президент.

Другою опорою слідства є відсутність рішення Кабінету міністрів, що дозволяє голові правління НАК «Нафтогаз України» Олегу Дубині поставити підпис під угодами 19 січня.

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №42, 9 листопада-15 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >