Донецьк: газове повстання комунальників

Поділитися
Донецьк виявився чи не єдиним містом, де муніципальна влада разом із комунальниками зуміли відбит...

Донецьк виявився чи не єдиним містом, де муніципальна влада разом із комунальниками зуміли відбитися від спроб газопостачальних організацій «вибити» із них гроші за газ шляхом відключення котелень у розпал опалювального сезону. Можна очікувати, що донецьким досвідом скористаються керівники підприємств теплокомунальної енергетики в інших регіонах, і на цьому масштабна кампанія з «репресивного» вибивання боргів, затіяна ДК «Газ України», безславно закінчиться. Принаймні прецедент створено. Як з’ясувалося, для перемоги над газовими монополістами потрібні в основному знання закону та напористість у спілкуванні.

Перед тим як до Донецька надійшло розпорядження про відключення об’єктів теплопостачання від газу, кілька малих міст Донецької області вже були відключені, а їхні жителі залишилися без опалення. Голова правління ВАТ «Донецькоблгаз» Микола Масс за день до невдалої спроби заморозити шахтарську столицю повідомив, що представники підвідомчої йому служби припинили подачу газу на 106 котелень у населених пунктах регіону. Формальна причина відключення стандартна — відсутність лімітів на газ, які компанія «Газ України» не виділила майже нікому, посилаючись на низький рівень оплати вже спожитого палива.

На тих самих підставах ВАТ «Донецькміськгаз» вранці 18 лютого повідомило про майбутнє припинення подачі газу на котельні адміністрацію теплопостачального підприємства обласного центру. До того як донецький муніципалітет перейшов до активного опору, бригади служби високого тиску встигли відключити чотири великі котельні, кожна з яких подавала тепло на цілий житловий масив. У другій половині того самого дня, як повідомив пізніше директор ККП «Донецькміськтепломережа» Віктор Рогачов, без опалення і гарячого водопостачання залишилися три сотні житлових будинків, п’ятнадцять дитячих садків, десять шкіл і п’ять лікарень.

Переломний для тепловиків інцидент стався на п’ятій за ліком котельні, куди вирушили фахівці газового підприємства. На місці «теплового бою» уже було проведено відповідну підготовку: газорозподільний пункт було намертво заблоковано приватною охороною (як зізнався пізніше секретар Донецької міськ­ради Микола Левченко, це було зроблено за його «дружньою порадою»), а на кришку люка, під яким знаходився необхідний вентиль, місцеві умільці поставили вантажівку без номерів. Потім почало підтягуватися «підкріплення» з обох боків — на місце подій приїхали спішно викликані по телефону директор тепломережі, уже згадуваний Віктор Рогачов, і гендиректор донецького міськгазу Сергій Корнійчук.

В.Рогачов нагадав своєму опоненту норму Закону України «Про теплопостачання», яка прямо забороняє відключати підприємства теплокомуненерго від енергоресурсів. С.Корнійчук, у свою чергу, посилався на отримані розпорядження і контракт на транспортування газу з НАКом, відповідно до яких донецький міськгаз не має права подавати газ організаціям, в яких немає виділених лімітів. Загалом, розмова проходила на підвищених тонах.

У коментарях журналістам директор «Донецькміськтепломережі» визнав, що за газ його підприємство заборгувало, й чимало. Під час нинішнього опалювального сезону донецька тепломережа збільшила свій борг за газ на 80 млн. грн. Причини накопичення такої заборгованості традиційні для вітчизняного теплокомуненерго: збиткові тарифи і неплатежі населення. За його словами, із початку 2009 року рівень оплати впав на 15%, і поки що жодними драконівськими заходами, застосовуваними абонентською службою тепломережі, підняти цей рівень не вдається. Певне, для комунального підприємства просто не залишилося грошей у гаманцях «маленьких українців», особливо після того, як там «погосподарювали» банкіри зі своїми курсовими і кредитними ігрищами, а також роботодавці з «антикризовим» урізанням зарплат.

Ситуація вирішилася, коли на місце подій прибув секретар міськради Микола Левченко, який привіз із собою ухвалу Господарського суду Донецької області від 5 лютого. Судді визнали, що Закон «Про теплопостачання» справді не дає права «Донецькміськгазу» відключати донецькі котельні від палива. Чому міська влада та керівництво донецької тепломережі приховували такий вагомий аргумент до останнього моменту, вони так і не пояснили. Напевно, чекали, поки минуть строки подачі апеляції.

Те, що сталося в Донецьку, — випадок нетиповий. З одного боку, раніше газові монополісти не вибивали грошей з такою нещадністю. Про горезвісну статтю «теплового» закону ніхто не знав, тому що котельні взимку не відключалися просто тому, що «так не заведено». З іншого — ніколи раніше беззахисні комунальники та муніципальні чиновники не демонстрували такого бойового духу. Питання тепер лише в тому, чи вважають представники місцевого самоврядування міст і сіл України цей приклад гідним для наслідування. Якщо так, то в морозні (за прогнозами синоптиків) дні лютого для «Газу України» настануть спекотні дні, зате жителі країни зустрінуть весну в теплі. Однак трохи боязно, що в застосуванні превентивних «силових» акцій для захисту своїх інтересів муніципальна влада колись передасть куті меду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі