«ДОХОД НАКУ ЗА ДВА РОКИ ЗБІЛЬШИВСЯ МАЙЖЕ ВДВОЄ», — ЗАЯВИВ ГЛАВА «НАФТОГАЗУ УКРАЇНИ» ЮРІЙ БОЙКО

Поділитися
Говорячи про попередні результати роботи НАК «Нафтогаз України» у році, що минає, голова правлінн...

Говорячи про попередні результати роботи НАК «Нафтогаз України» у році, що минає, голова правління цієї компанії Юрій Бойко повідомив у ході прес-конференції, що остаточні підсумки роботи НАКу буде підбито в лютому 2004 року. На той час завершиться й аудит «Нафтогазу», третій, вирішальний, етап якого проводить компанія BDO Balance, обрана на тендерній основі. Після чого, власне, і можна буде предметно говорити про результати роботи компанії.

А наразі ж Ю.Бойко констатував, що «Нафтогаз України» як у минулому, так і в 2003 році є найбільшою компанією за обсягом валового доходу, який становив 31,65 млрд. грн. за результатами дев’яти місяців року, що минає (23,23 млрд. грн. — за той самий період 2002-го і 30,68 млрд. грн. — річний результат). Таким чином, валовий доход компанії за січень—жовтень 2003 року зріс на 36,2%, порівняно з аналогічним періодом минулого року (доход за 2001 рік — 21,48 млрд. грн.). Основна операційна діяльність «Нафтогазу» за перші три квартали нинішнього року склала суму 29,07 млрд. грн (за той самий період 2002-го — 20,89 млрд. грн.). Доход НАКу в 2003 році зріс за всіма видами операцій.

Поліпшення платіжної дисципліни газоспоживачів, за словами Ю.Бойка, дозволило компанії зменшити кредиторську й дебіторську заборгованості на 1,3 млрд. грн. і 755 млн. грн., відповідно. Чому, на думку керівника НАКу, сприяло й те, що ця компанія практично «поклала край розгулу трейдерства» на вітчизняному ринку газу. (Залишилися, щоправда, так звані «священні корови», яких із певних причин НАК не може витурити з ринку газу.)

Найближчими місяцями «Нафтогаз України» має намір погасити 24 млн. грн. боргу за туркменський газ, поставлений в Україну у період із 1999 по 2001 рік. Як годиться, таке священнодійство приурочене до візиту Л.Кучми в Туркменістан. На цей час, за словами глави НАКу, компанія вже погасила 226 млн. грн. із 250 млн. грн. заборгованості за туркменський газ.

Бойко нагадав також, що українська і туркменська сторони остаточно узгодили умови контракту на постачання природного газу в Україну 2004 року, відзначивши чітке виконання зобов’язань по поточних поставках та їх оплаті. На наступний рік ціна туркменського газу для НАКу залишиться попередньою — 44 дол. за 1000 кубометрів газу, обсяг — 36 млрд. кубометрів. Таким чином, частка туркменського газу в газовому балансі України становитиме 45%. Поставки туркменського газу в Україну здійснюються відповідно до міждержавної угоди на 2002—2006 роки, підписаної президентами двох країн; за нею, протягом цього періоду Україна може придбати до 250 млрд. кубометрів туркменського газу.

Не планує НАК змінювати й оператора газопоставок — зареєстровану в Угорщині Eural Trans Gas, попри те, що «Нафтогазу» й «Газпрому», які спочатку домовлялися про паритетне співволодіння цією компанією-оператором, так і не вдалося реалізувати початковий план. На сьогодні, за словами Ю.Бойка, частину акцій Eural TG викуповує британська компанія, акціонером якої є, у свою чергу, НАК — JKX Oil&Gas.

Однак основним завданням для НАКу залишається підписання довгострокового контракту з Туркменістаном, як це вже встиг зробити російський «Газпром», підписавши у квітні 2003-го контракт із Туркменістаном на 25 років. На укладання довгострокової угоди з Туркменістаном в Україні покладають серйозні надії. Настільки серйозні, що навіть випередили росіян у виданні українською мовою «бестселера» від Туркменбаші. «Батькові всіх туркменів» це явно полестило. Чи допоможе це українцям — побачимо. Втішає те, що, зрештою, «настільна книга туркменів» не обов’язкова для шкільної програми в Україні.

З малоприємних новин глава НАКу повідомив, що з 1 січня 2004 року компанія підвищить ціну на природний газ для всіх категорій промислових споживачів на 19%, що закріплено наказом НАК №540 ще 1 грудня 2003 року. Таким чином, для промислових споживачів-платників ПДВ ціна зросте з нинішніх 276,25 грн. до 328,4 грн. за 1000 кубометрів, а для промспоживачів, котрі не є платниками ПДВ, — до 394,08 грн. за 1000 кубометрів. Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Бойко припустив, що підвищення ціни на газ призведе до підвищення собівартості продукції промислових підприємств у середньому на 6%. При цьому він підкреслив: ціна газу не перевищить 61 дол. за 1000 кубометрів.

Необхідність підвищення ціни на газ для промислових споживачів Ю.Бойко пояснив наміром компанії профінансувати нагальні ремонтні роботи і низку інвестиційних проектів. За його словами, цю пропозицію підтримало Міністерство економіки, і зараз вона узгоджується з призначеним минулого тижня віце-прем’єром Андрієм Клюєвим. Ю.Бойко наголосив, що, за розрахунками НАК і Мінекономіки, таке незначне підвищення цін не повинне позначитися на рентабельності промислових підприємств. Раніше НАК звертався до Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) із проханням у 2004 році підвищити граничний рівень цін на природний газ, реалізований її дочірньою компанією «Газ України» промисловим споживачам, на 25% — із 276 грн. до 342 грн. за 1000 кубометрів. «Газ України», у свою чергу, попередив промислових споживачів про можливе відключення від газопостачання в 2004 році, якщо вони до 23 грудня нинішнього року не укладуть відповідних договорів, а до 25 грудня не виконають часткову передоплату заявленого обсягу газоспоживання в січні 2004-го.

Щоправда, наступного дня після вищеописаних перспектив новопризначений віце-прем’єр із питань паливно-енергетичного комплексу Андрій Клюєв заявив, що питання підвищення тарифів на газ для промислових підприємств буде розглянуте на спільній колегії Міністерства палива й енергетики та Міністерства економіки і з питань європейської інтеграції.

А.Клюєв відзначив, що рішення з цього питання ще не прийняте. «Пішла інформація, що з’явився наказ по НАК «Нафтогаз України» підвищити ціни на газ. Наказ є, але спочатку треба розібратися, які причини для цього і, найголовніше, які будуть наслідки», — підкреслив він, коментуючи агентству «Інтерфакс-Україна» заяву Ю.Бойка.

За результатами ради директорів ВАТ «Газпром», засідання якої призначене на 25 грудня, стане відомо також, на яких умовах і коли «Газпром» прийме випущені НАКом єврооблігації на суму 1,4 млрд. дол. у рахунок погашення реструктурованої української заборгованості за раніше використаний російський газ. Єврооблігації випущені з терміном погашення від 2004 по 2013 рік і ставкою Libor+1% річних, однак до останнього часу російська компанія відмовлялася їх приймати у зв’язку з тим, що їй довелося б одночасно сплатити в бюджет РФ близько 700 млн. дол. податку. НАК очікує, що передача єврооблігацій «Газпрому» відбудеться до кінця 2003 року. За умовами міжурядової угоди про реструктуризацію української заборгованості та конвертації її в єврооблігації, виконання виплат гарантує уряд України. Основна сума боргу погашатиметься рівними частинами по 5% один раз у півроку з 1 травня 2004 року по 1 листопада 2013 року.

На 24—25 грудня, за словами Ю.Бойка, перенесено й засідання спостережної ради міжнародного консорціуму з управління та розвитку газотранспортної системи (ГТС) України. Раніше було заявлено, що вже до 15 грудня експерти визначать варіант використання української ГТС. Голова правління НАК «Нафтогаз України» наголосив, що перенесення засідання об’єктивне і не пов’язане з розбіжностями сторін і що робота зі створення ГТК проводиться відповідно до раніше розробленого графіка. Що ж до участі третьої сторони — Німеччини — у цій роботі, Ю.Бойко сказав: «На цьому засіданні німецька сторона представлена не буде, оскільки поки що не відбулося засідання високих договірних сторін. У раду засновників будуть уведені представники німецької сторони після рішення наради високих договірних сторін, визначених керівництвом трьох країн». Він не назвав конкретної дати проведення засідання високих сторін, припустивши, що воно відбудеться тільки після того, як сторони сформують «повне розуміння варіанту концесії». Коментуючи питання підготовки техніко-економічного обгрунтування (ТЕО) створення так званого газотранспортного консорціуму (ГТК), Ю.Бойко повідомив, що зараз українські й російські проектні організації вирішують переважно технічні питання. «ТЕО буде затверджено по закінченні суперечок технічних спеціалістів. Через масштабність проекту ми дозволимо їм ще певний час подискутувати, аби не було помилок у майбутньому», — сказав Ю.Бойко.

Нагадаю, що Верховна Рада звернулася до уряду з проханням надати ТЕО створення ГТК. За відповідну постанову за результатами проведення дня уряду з цього питання 11 грудня проголосували 289 народних депутатів.

Схоже, що остаточне рішення і стосовно іншого важливого для України проекту — нафтопроводу Одеса—Броди — буде перенесене на наступний рік. А поки що журналісти цікавилися у глави НАКу (до складу якої входить і ВАТ «Укртранснафта») — чи справді росіяни висунули ультиматум українській стороні? На це Бойко відповів, що «Нафтогаз України» не одержував від російських компаній «Транснефть» і ТНК-ВР ультиматумів стосовно ухвалення рішення про використання нафтопроводу Одеса—Броди в реверсному напрямку ні в усній, ні в письмовій формі. Відповідно до доручення Президента України, рішення про долю нафтопроводу Одеса—Броди прийматиме Кабінет міністрів. Ю.Бойко повідомив, що зараз віце-прем’єру з питань ПЕК Андрію Клюєву передано пакет документів щодо умов прийняття як аверсного (прямого), так і реверсного варіанта використання Одеса—Броди — щоб уряд міг усебічно розглянути питання і прийняти правильне рішення.

Щодо 140 млн. грн. (повернення ПДВ), які уряд мав намір спрямувати на закупівлю каспійської нафти для заповнення нафтопроводу Одеса—Броди, Ю.Бойко висловився однозначно. Мовляв, гроші ці витрачено на ліквідацію аварії на Львівщині і на закупівлю техніки й на створення потужної антиаварійної системи захисту, щоб не повторилася ситуація, аналогічна тій, яка склалася в результаті аварії на нафтопроводі «Дружба», коли потік нафти, що вилилася з нафтопровідної системи, вдалося зупинити за 12 км від держкордону.

А тим часом НАК планує вже навесні 2004 року отримати 600 млн. доларів від розміщення першого випуску єврооблігацій. Як сказав Ю.Бойко, робота з лід-менеджером випуску — банком ABN Amro триває, «Нафтогаз» торгується щодо умов. Глава НАКу відзначив, що із залученої суми близько 200 млн. дол. піде на збільшення видобутку газу та нафти в Україні, передусім на шельфі Чорного й Азовського морів, ще 200 млн. дол. — на розвиток і модернізацію газотранспортної системи. Крім того, частину коштів НАК спрямує на освоєння нафтогазових родовищ і видобуток нафти в Лівії та створення стратегічного запасу нафти в Україні відповідно до доручення Президента.

Безперечним досягненням «Нафтогазу України» за останні два роки неодноразово називався вихід цієї компанії на європейський ринок газу в ролі продавця цього товару. Ще 2002 року НАК, за офіційними даними, експортував 1,8 млрд. кубометрів газу. Однак після введення парламентом України на 2004 рік експортного мита на газ компанія, за словами Ю.Бойка, вимушена зменшити план експорту газу 2004 року на 33,3% — до 4 млрд. кубометрів, порівняно з планованими раніше 6 млрд. кубометрами експорту. «Ми переглянемо й відберемо найвигідніші (газоекспортні контракти. — Авт.), решту закриємо», — сказав Бойко.

За його словами, 2003 року прибуток «Нафтогазу України» від експорту газу очікується в сумі 200ѕ240 млн. доларів. Запроваджуване з 1 січня 2004 року експортне мито становитиме 10 дол. із кожної експортованої тисячі кубометрів газу. НАК виступає проти цієї ініціативи, вважаючи, що запровадження мита cпровокує зростання цін на газ в Україні.

Проте збільшення цін на газ на українському ринку, здається, незворотне. А ось наскільки — залежить від зусиль «Нафтогазу», своєчасної оплати споживачами його товарів та послуг. А також від парламенту та Кабміну, які визначають правила для цього сегмента ринку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі