Девальвація турецької ліри може спричинити скорочення експорту з України - НБУ

Поділитися
Девальвація турецької ліри може спричинити скорочення експорту з України - НБУ
Однак всі наслідки ситуації українська економіка відчує згодом.

Напружена економічна ситуація в Туреччині і на світовому ринку особливо не вплине на національну економіку, оскільки Україна слабо інтегрована у світовий фінансовий ринок. Про це заявив заступник голови Національного банку України Олег Чурій, коментуючи стрімке падіння турецької ліри.

"В силу того, що у власності нерезидентів знаходиться незначна частка українських державних облігацій, відтік капіталу з Туреччини і викликаний ним спад апетиту інвесторів до активів країн, що розвиваються, не зробить істотного впливу на Україну, в тому числі на валютний ринок, в короткостроковій перспективі", - сказав він.

За оцінками центробанку, з часом українська економіка може опосередковано відчути наслідки ситуації в Туреччині через зовнішню торгівлю, оскільки Туреччина є одним з найбільших ринків збуту української продукції (6,4% вітчизняного товарного експорту в 2017 році).

"Стрімка девальвація ліри і, в цілому, проблеми на фінансовому ринку Туреччини, можуть викликати зниження платоспроможного попиту в країні і, відповідно, спричинити скорочення обсягу експорту з України. Крім того, знецінення ліри до долара США може викликати погіршення конкурентоспроможності вітчизняного експорту порівняно з турецькими товарами на третіх ринках", - пояснив Чурій.

Крім цього, він нагадав, що США нещодавно підвищили мита на сталь і алюміній з Туреччини. Відповідно, слід очікувати вивільнення частини експортованої в Штати продукції і, як наслідок, зниження цін на чорні метали в регіоні.

Разом з тим Чурій зазначив, що девальвація ліри може мати і позитивний вплив на економіку України.

"Зміцнення гривні щодо ліри може призвести до здешевлення турецької продукції в доларовому еквіваленті. Це не тільки зменшить обсяг імпорту в грошовому вираженні, але й стане хорошою новиною для українських споживачів в цілому. Зокрема, це стосується турецьких овочів і фруктів, одягу і взуття, які мають істотну вагу у споживчому кошику в Україні", - вважає він.

У цілому, за словами заступника голови НБУ, розвиток економічної ситуації в Туреччині несе важливі уроки для України.

"По-перше, це показовий приклад, наскільки важливим є забезпечення інституційної та операційної незалежності центрального банку. По-друге, це свідчить про безуспішності застосування монетарної політики для стимулювання економічного зростання в умовах інфляційного тиску. По-третє, це показує, наскільки загрозливими можуть виявитися макроекономічні дисбаланси, зокрема, високий розмір дефіциту поточного рахунку платіжного балансу, в умовах стрімкого відтоку капіталу", - підкреслив Чурій.

Читайте також: Великі турецькі компанії на межі дефолту через економічну кризу - The Economist

Нагадаємо, з початку поточного року ліра впала 34% до долара. Наприклад під час торгів у п'ятницю вона втратила 6,8%, опустившись до нового рекордного мінімуму 5,95 ліри за долар. Сьогодні вранці, 16 серпня, турецька ліра зміцнилася на тлі оголошення Катару про те, що країна вкладе в економіку Туреччини 15 мільярдів доларів.

Нещодавно видання Financial Times писало, що економічна криза в Туреччині може поширитися на інші країни.

Зазначимо, що турецька ліра дешевшає у співвідношенні до долара США на тлі стурбованості інвесторів через погіршення дипломатичних відносин між Штатами і Туреччиною.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі