Укргазвидобування - Держава втратить мільярди на купівлі імпортного газу при збереженні 70% ренти - Укргазвидобування - Економіка - dt.ua

Держава втратить мільярди на купівлі імпортного газу при збереженні 70% ренти - "Укргазвидобування"

19 вересня, 2015, 13:09 Роздрукувати

Падіння держвидобування газу в наступному році може скласти 2,1 млрд куб. м, і "Нафтогазу" доведеться купувати цей газу за кордоном - чи в Європі, чи навіть у Росії.

Висока рента "вбиває" підвищення рівня видобутку газу © ugv.com.ua

Державі в особі НАК "Нафтогазу України" доведеться витратити значно більше коштів, купуючи імпортний газ, ніж якщо б держава знизила рівень ренти для державної газодобувної компанії "Укргазвидобування", дозволивши тим самим інвестувати зекономлені кошти у підвищення рівня видобутку.

Про це заявив глава "Укргазвидобування" Олег Прохоренко в ході заседания круглого столу "чи Буде Україна з власним газом: видобуток, податки і інвестиції", організованого ZN.UA і консалтинговою компанією "Ньюфолк".

Зокрема глава "Укргазвидобування" допустив падіння на 2,1 млрд куб. м видобутку газу в наступному 2016 році:

"Якщо ми взагалі не робимо ніяких капітальних інвестицій, не буримо, не здійснюємо операції по інтенсифікації газовидобутку, то вже в наступному році видобуток може впасти до 12,4 млрд кубометрів природного газу з 14,5 млрд кубометрів цього року".

Державі в особі "Нафтогазу" все одно необхідно буде забезпечити ці 2,1 млрд кубометрів, зазначає Прохоренко.

"Ми робили розрахунки: якщо ми видобуваємо 2,14 млрд кубометрів газу, то це буде коштувати державі 4,4 млрд грн (враховуючи тривалу амортизацію інвестицій, необхідних в наступному році). Якщо ми не здобудемо цей обсяг газу, держава ("Нафтогаз") піде на ринок і купить цей обсяг на імпорті за 12,3 млрд грн (виходячи з ціни імпортного газу в $ 250 за тис. куб. м)", - заявив Прохоренко.

"Виникає питання: що краще — добути його в Україні, що дасть нам зарплати працівникам, завантажить замовленнями вітчизняні підприємства, або забрати гроші у нас через ренту, а потім цей же газ купити в Росії втричі дорожче? Збереження ренти в 70% — це додаткові витрати бюджету на закупівлю газу і посилення нашої газової залежності від Росії", - заявив він.

Більш того, зазначає він, падіння видобутку газу спостерігається вже в цьому році: "Це 200 млн кубометрів в зоні АТО і падіння видобутку природного газу по компаніям, що працюють за договорами спільної діяльності (СД)".

"Чудес не буває, ми можемо заощадити на закупівлі, на реалізації, а видобуток — це фізичний процес, він падає весь час, для його підтримки необхідні капітальні інвестиції, - говорить керівник "Укргазвидобування". - Ось що відбувається з видобуванням без інвестицій на прикладі одного з "молодих" наших родовищ — Кобзевского" (див. рис. на сайті ZN.UA).

Тобто, чим більше зволікати з інвестиціями, тим більше скорочується видобуток газу.

"Виникає питання: що хоче держава від "Укргазвидобування"? Або держава продовжує викачувати кошти з компанії через ренту на падаючих обсягах видобутку газу, або держава хоче підтримати рівень видобутку газу, який показує компанія", - запитує Прохоренко.

"Якщо політика держави щодо ПАТ "Укргазвидобування" не зміниться докорінно, ми і надалі будемо втрачати видобуток газу в Україні", - резюмував Прохоренко.

У свою чергу Артур Сомов, фінансовий директор компанії "Карпатигаз", зазначив, що "на 110% підтримує керівника "Укргазвидобування".

"Сьогодні в Україні складається досить цікава ситуація: всі ініціативи щодо зниження рентних платежів стосуються тільки приватних компаній, на які припадає 15-20% видобутку газу. Тоді як величезна частка ринку — 80%, які припадають на "Укргазвидобування", — оподатковується рентою у розмірі 70%", - зазначив він.

Більше читайте в матеріалі Алли Єрьоменко і Геннадія Кобаля "Газовий кошик" України: яку частку складе вітчизняний газ?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №27, 13 липня-19 липня Архів номерів | Зміст номеру < >