Дерегуляція БТІ буде на руку лише шахраям і аферистам

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Українські чиновники щосили розписують усі переваги реформування сфери послуг Бюро технічної інвентаризації (БТІ): і процедура отримання необхідних документів скоротиться, і рентабельність послуг роботи реєстраторів не буде перевищувати 5-10%. Але чи перекривають ці обіцянки очевидні мінуси?

Адже якщо в сумі всі «плюси», можливо, й зменшать горезвісну корупцію у сфері надання послуг БТІ, то, з іншого боку, контроль над укладанням угод може знизитися. А скасування обов’яз­кового проведення технічного обстеження будівель і складання технічних паспортів може призвести до серйозних економічних наслідків - шахраям і аферистам саме час аплодувати нововведенням.

Міністр ЖКГ Анатолій Близнюк запевнив, що «буде тільки краще, гірше не буде». За його словами, запропонована схема, «коли буде не один виконавець БТІ, а демонополізована ця система, і фахівці, які отримають відповідний дозвіл, нарівні з БТІ виконуватимуть цю роботу».

Але якщо приватна структура, що прийшла на зміну БТІ, раптом виявить серйозні порушення при самовільному будівництві або переплануванні, то вона навряд чи стане інформувати місцеву владу про порушення - більш реальний сценарій вимагання хабара.

Тепер уявімо, що замість монополії БТІ в місті з’явилося чи то 10, чи то 20, а в умовах Києва й усі 200 ліцензованих структур. Інвентарні справи за їхніми запитами «гулятимуть» по різних приватних підприємствах. А якщо якомусь матеріально зацікавленому «дяді Васі», котрий купив ліцензію і захотів «відбити» гроші, заманеться внести до них свої корективи, за які обивателі розплатяться правом власності на свої квартири?

Але й афери з квартирами - ще не межа. Таких нововведень не проґавлять і рейдери. Хіба важко відібрати вподобане приватизоване або акціоноване підприємство, «всього лише» внісши зміни до документів про його площу і потім подавши до суду, посилаючись на фактичну невідповідність у цифрах?

Майже 300 працівників БТІ країни, членів асоціації «Укр­техінвентаризація» не залишилися байдужими до запропонованих кардинальних змін як у своїй долі, так і служби загалом. Вони зібралися на спеціальну нараду, де висловили свою думку: нерухомість має контролюватися на державному рівні. Висновки професіоналів про майбутні нововведення: вартість послуг, і так чимала, зросте, а їхня якість погіршиться, можливостей для шахрайства побільшає, а побоювання людей, що в них можуть забрати квартири, матимуть підстави, виникнуть додаткові передумови для рейдерського захоплення підприємств. І, нарешті, місцеві бюджети втратять мільярди гривень, які перетечуть у приватні кишені.

Детальніше читайте в свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Надії Гоцуєнко «Три літери - під питанням».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі