Новини економіки - Дефіцит зовнішнього фінансування України у 2015 році становить $ 18,4 млрд - Економіка - dt.ua

Дефіцит зовнішнього фінансування України у 2015 році становить $ 18,4 млрд

22 серпня, 2015, 11:40 Роздрукувати

У наступному році Україна також буде мати потребу в зовнішньому фінансуванні на суму 10 млрд дол.

18,4 млрд дол. США складе дефіцит зовнішнього фінансування України в поточному році

За оцінками Інституту економіки та прогнозування НАНУ, дефіцит зовнішнього фінансування тільки на 2015 р. становить 18,4 млрд дол. США, якщо враховувати необхідний у цільовому значенні приріст резервних активів, а без такого обліку — 8,4 млрд.

Про це в статті для DT.UA  пише: Валерій Геєць, директор Інституту економіки і прогнозування НАН України, академік НАН України.

Одним із способів покриття цього дефіциту є реструктуризація зовнішнього боргу державного сектору економіки, що, за оцінкою МВФ, має зменшити обсяги боргових виплат у 2015 р. на 5,2 млрд дол. Але навіть після реструктуризації зовнішнього боргу на умовах пролонгації або зменшення основної суми боргу дефіцит зовнішнього фінансування України, з урахуванням приросту резервів, орієнтовно складе 13,2 млрд дол. (при обліку приросту резервних активів на 10 млрд), вважає автор статті.

Читайте також: В оновленому меморандумі МВФ в бюджет-2016 закладений дефіцит у 3,75% ВВП

Він прогнозує, і в 2016 р. Україна потребуватиме зовнішнього фінансування для покриття розривів платіжного балансу і приросту резервних активів у сумі 10 млрд дол. Водночас МВФ прогнозує дефіцит зовнішнього фінансування України у 2015 р. у сумі 5,2 млрд дол. (з урахуванням приросту міжнародних резервів на 10,8 млрд), що має повністю покриватися за рахунок реструктуризації зовнішнього боргу.

Такий погляд, на думку автора, досить оптимістичний, але він відповідає прийнятій практиці діяльності МВФ.

"Віденський інститут міжнародних економічних досліджень оцінює дефіцит зовнішнього фінансування для України у 2015 р. у суму до 15 млрд дол., і ці оцінки, як бачимо, корелюють з нашими. На підтримку цього зауважимо, що запозичити фінансові ресурси такого масштабу ззовні неможливо, тому Україні потрібна і реструктуризація, і одночасно списання частини боргу, що суттєво вплине на реалізацію можливостей щодо її доступу до міжнародних фінансових ринків", - пише Геєць.

Автор також підкреслив, що, за даними національних рахунків в період 1996-2013 рр., чисте кредитування Україною зовнішнього світу склала понад 122 млрд дол.

"Це означає, що Україна є нетто-кредитором світу. З української економіки за кордон виведений обсяг фінансових ресурсів, який за сьогоднішнім курсом перевищує річний обсяг ВВП. Це втрата реального інвестиційного ресурсу, який мав би забезпечувати реалізацію інвестиційно залежної моделі економічного зростання", - пише автор.

На його думку, нинішня орієнтація на ресурси зовнішніх кредиторів, у тому числі і міжнародних фінансових організацій, тільки підсилює боргову залежність, вихід з якої, як демонструє приклад Греції, Іспанії, Португалії та багатьох інших країн, буде вкрай обтяжливим.

Автор також звертає увагу, що вже на початок поточного року валовий зовнішній борг України становив 127,1% ВВП, майже вдвічі перевищуючи 65-відсоткову межу. Межею боргового навантаження для України при нинішньому рівні розвитку її економіки є 40-45% ВВП, вважає Геєць.

Детальніше про макро-економічні проблеми України читайте у статті Валерія Геєця Від квазіинку до ринку та інвестиційного зростання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. України".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1277, 11 січня-17 січня Архів номерів | Зміст номеру < >