ЧИ ЗАХЛИНЕТЬСЯ УКРАЇНА РОСІЙСЬКИМ ЗЕРНОМ?

Поділитися
Ситуація на ринку зернових останнім часом привертає до себе увагу не лише росіян, а й жителів близького зарубіжжя...

Ситуація на ринку зернових останнім часом привертає до себе увагу не лише росіян, а й жителів близького зарубіжжя. Посушлива погода, що трималася кілька тижнів на початку літа, здавалося, внесла свої корективи в прогнози врожаю 2003 року. На підставі суперечливої інформації в Україні виник ажіотаж через несподіване підвищення цін на зернові і деякі продукти харчування. Нинішня ситуація значною мірою спровокована скандалом навколо завищення показників урожаю зернових 2002 року урядом А.Кінаха. Скандал, у центрі якого опинився колишній віце-прем’єр Л.Козаченко, лише підкинув дров у вогонь. На сьогодні не виключається і політичний підтекст.

Становище в аграрному секторі України широко обговорювалося на міжнародному форумі «Продовольча безпека країн СНД», що відбувся 8 липня 2003 року і був організований консалтинговою фірмою «Фуд Консалтинг». Більшість його учасників зійшлися на тому, що продовольча паніка в Україні не має під собою жодних об’єктивних підстав. Під час засідання професор РАН В.Видубецький продемонстрував знімки аграрних районів України, зроблені із супутника Landsat-7 на замовлення міністерства сільського господарства США, які показують, що врожай 2003 року очікується вищий за прогнозований. Координатор програми «Продовольча безпека країн СНД» В.Видубецький пояснює це істотною зміною погодних умов.

У більшості регіонів України відзначається позитивна динаміка дозрівання зернових. Професор В.Видубецький апелює до супровідної записки служби зарубіжного сільського господарства (FAS) міністерства сільського господарства США. У ній, зокрема, йдеться про те, що частина врожаю, яку раніше, згідно з прогнозами, вважали дуже потерпілою через несприятливі погодні умови, дасть змогу забезпечити збір до 22,3—23,3 центнера з гектара. На думку експерта, це означає, що врожай поточного року може становити 31,6—32,6 млн. тонн замість прогнозованих урядом 28,8—30,8 млн. тонн. У зв’язку з цим Вашингтон, мабуть, перегляне можливість своєї участі як постачальника зерна до України цього року, оскільки, як повідомив вищезазначений представник мінсільгоспу США, «цих запасів цілком достатньо для насичення внутрішнього ринку такої країни, як Україна».

Оцінюючи нинішню ситуацію в Україні, В.Видубецький зазначив: «Загалом вона схожа на події в Росії січня 2001 року, коли трейдери створювали штучний дефіцит і притримували зерно доти, доки в млинкомбінатів не закінчаться запаси». Такий стан справ у поєднанні з планованим імпортом зернових в Україну може призвести до переважання пропонування над попитом. Відтак на ринку можливе обвальне зниження цін на зерно.

Дефіцит зерна в Україні експерти оцінюють в обсязі до 2,5 млн. тонн, і українська сторона вбачає порятунок в імпорті зернових. Як найімовірніші варіанти розглядаються російське і казахстанське зерно, проте навряд чи Астана зможе витримати конкуренцію з дешевшою російською пшеницею.

Професор В.Видубецький вважає, що «російським виробникам не варто очікувати високих цін у ході планованого тендера державної закупівлі Україною зерна, і 2,5 млн. тонн — це той максимум, на який вони можуть розраховувати. Образно висловлюючись, «Україна просто захлинеться російським зерном». За оцінкою експертів проекту «Продовольча безпека країн СНД», кількість зерна нинішнього року разом із імпортом може становити близько 33 млн. тонн, чого цілком достатньо для забезпечення внутрішніх потреб, але навряд чи це дозволить Україні здійснювати експорт у масштабах попередніх років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі