ЧАЕС готується до вивантаження відпрацьованого палива

Поділитися
Відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з енергоблоків Чорнобильської атомної електростанції вивантажуватиметься у перше сховище ВЯП (СВЯП-1)...

Відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з енергоблоків Чорнобильської атомної електростанції вивантажуватиметься у перше сховище ВЯП (СВЯП-1).

Як повідомляє агентство «Інтерфакс-Україна» із посиланням на інформаційно-представницький відділ державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» (ДСП «ЧАЕС»), оператора з експлуатації ЧАЕС, таке рішення прийнято у зв’язку з затримкою будівництва СВЯП-2 і необхідністю якнайшвидше звільнити енергоблоки від ядерного палива.

Для розміщення палива у СВЯП-1 підприємство планує застосовувати схему ущільненого зберігання. Роботи сподіваються розпочати вже наприкінці 2005 року і завершити протягом трьох-чотирьох років. Як зазначено в повідомленні, цей варіант є тимчасовим, до введення в експлуатацію нового сховища СВЯП-2, що продиктовано необхідністю дотримання термінів виведення з експлуатації і реалізації міжнародних проектів.

Таке вирішення проблеми з ВЯП потребує значних фінансових витрат, пов’язаних із розробкою проекту обгрунтування безпечності такого виду зберігання, із виготовленням додаткового устаткування, із додатковими дозовими навантаженнями на персонал, який братиме участь у транспортно-технологічних операціях, йдеться у повідомленні ДСП «ЧАЕС». Для вирішення цих питань уже розпочато переговори з виробничими та науковими організаціями України й Росії.

За інформацією ДСП «ЧАЕС», 14 вересня в рамках цих переговорів на ЧАЕС відбулася чергова нарада з розгляду питань поводження з ВЯП на станції. У обговоренні проблем взяли участь фахівці підприємства, Інституту підтримки експлуатації АЕС, Міжнародного Чорнобильського центру, Сумського машинобудівного НВО ім. Фрунзе, а також російського науково-дослідного і конструкторського інституту енерготехніки. Головною метою наради стало вироблення спільного підходу до питань, пов’язаних зі зберіганням відпрацьованого ядерного палива ЧАЕС.

Як зазначається у повідомленні ДСП «ЧАЕС», усі учасники наради виявили одностайність в оцінюванні застосовуваної ущільненої схеми зберігання відпрацьованого ядерного палива в СВЯП-1, що дістало втілення у підписаному протоколі. Фахівці станції впевнені, що позитивні аспекти прийнятого рішення щодо поводження з ВЯП набагато перевищують можливі ризики.

Питання вивантаження ядерного палива з енергоблоків Чорнобильської АЕС є одним із пріоритетних на сьогодні, зазначено в повідомленні. Наявність палива в реакторах і приреакторних басейнах витримки впливає на терміни реалізації міжнародних проектів із виведення ЧАЕС з експлуатації. Зокрема головною умовою будівництва нового безпечного конфайнмента (НБК) є видалення ВЯП із енергоблока №3 ЧАЕС.

Як повідомлялося з посиланням на голову Державного комітету ядерного регулювання України Олену Миколайчук, СВЯП-2 на ЧАЕС буде введено в експлуатацію не раніш як 2010 року.

Затримка із завершенням будівництва сховища змушує Україну витрачати значні кошти на утримання ЧАЕС, адже станція фактично є ядерною установкою на стадії експлуатації, оскільки частина ВЯП знаходиться в реакторах і приреакторних басейнах витримки.

Будівництво СВЯП-2 веде консорціум у складі Framatome, Campenon Bernard, Bouygues (усі з Франції). Загальна вартість проекту — близько 95 млн. євро.

Спочатку друге сховище планували здати в експлуатацію 31 серпня 2005 року. Проте 21 квітня 2003 року реалізацію проекту було припинено через виявлені недоліки, що ставлять під сумнів можливість безпечної експлуатації і ліцензування
об’єкта.

Відповідно до вимог ядерної безпеки довгострокове збереження ВЯП допускається лише у спеціально обладнаних сховищах, тому на стадії виведення АЕС з експлуатації паливо з реакторів і приреакторних басейнів має бути вивантажене.

Проектний термін експлуатації СВЯП-1 на Чорнобильській АЕС спливає 2016 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі