Бумеранг невідшкодованого ПДВ

Поділитися
Несвоєчасне відшкодування ПДВ з експорту в останні два-три роки набуло для української економіки загрозливих масштабів...

Несвоєчасне відшкодування ПДВ з експорту в останні два-три роки набуло для української економіки загрозливих масштабів. Хронічні затримки великих сум, які ввійшли у практику за часів віце-прем’єрства і керування міністерством фінансів Миколи Азарова, тривають і за нинішнього уряду. Адміністрування ПДВ «вдосконалило» його кримінальний, корупційний підтекст. Звісно ж, прострочені мільйони цього податку, законно заявлені до відшкодування підприємствам Рівненської області, виглядають не надто істотними, порівняно з боргами перед Луганською, Донецькою, Дніпропетровською, Запорізькою, Харківською, Сумською та іншими областями. Однак «усього лише» 27 млн. гривень, заборговані регіональним суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності, не спонукають до оптимізму. Бо в умовах стрімкого зростання вартості газу, подорожчання кредитних ресурсів затримки з поверненням ПДВ іще більше погіршують фінансове становище виробників і загрожують соціальними катаклізмами.

Нині в ДПА України лежить довгий реєстр промислових підприємств Рівненщини, в яких 2008 року згідно з чинним положенням — упродовж 60 днів — податківці проводили перевірки і не поставили під сумнів нарахування сум, що їх належить відшкодувати з держбюджету. Але жодної гривні експортного ПДВ Київ цього року ще не повернув.

Промислове виробництво на Рів­нен­щині сповзає у прірву. Цифри Держкомстату промовляють самі за себе. У листопаді 2008 року спад — майже 23%, у грудні — 26,2% до відповідного місяця 2007-го. У січні, за поперед­німи даними, падіння сягнуло аж 37%… А держава, наче той нездара мірошник з байки Глібова, ставить на коліна підприємства, які ще дихають. Відомі у краю господарюючі суб’єкти, які є великими платниками податків і створили сотні й тисячі робочих місць, не можуть сьогодні отримати законно зароблені гроші. У результаті простроченої заборгованості з відшкодування ПДВ на рахунки ВАТ «Рівнеазот» не надійшло 3,078 млн. грн., ВАТ «Вирівський кар’єр» недорахувався майже 3,7 млн. грн., ТОВ «Технобуд» — 2,9 млн. грн., ТОВ «ОДЕК—Україна» — 1,05 млн. грн., ЗАТ «Консюмерс—Скло—Зоря» — 620 тис. грн. Якщо ж урахувати, що в усіх згаданих підприємствах є іноземний капітал — австрійський, німецький, французький, нідерландський, — то неповерненням законних сум ПДВ держава погіршує інвестиційний клімат у певних регіонах і, за великим рахунком, в Україні.

Відома німецька компанія «Базальт-Акціон-Гезельшатф» в останні два роки інвестувала понад 22 млн. євро у відновлення роботи кар’єру щебеню і будівництво каменедробильного заводу в Сарненському районі, створивши 160 нових робочих місць. Голова правління ВАТ «Вирівсь­кий кар’єр» Міхаель Фрітцше невиконання державою своїх зобов’язань називає не інакше як «гальмуванням розвитку бізнесу».

— На щастя, у виробничому циклі нашого підприємства газ не використовується, — каже керівник. — Але за електроенергію, вантажні перевезення «Укрзалізницею» потрібно платити авансом. Авансом купуємо дизпаливо. Ми експортуємо великі партії продукції в Росію, Білорусь, Польщу. І якщо держава затримуватиме відшкодування ПДВ, соціальний пакет підприємства буде погіршуватися. Хоча поки що ми не плануємо звільняти працівників.

Генеральний директор ВАТ «Рівнеазот» Михайло Заблуда загрозу від неповернення ПДВ одному з найбільших в Україні виробників мінеральних добрив окреслює так:

— Ми змушені купувати за ней­мовірно високими цінами газ, який є паливом і сировиною для підприємства. Додайте сюди неповернення ПДВ. Це загрожує зупинкою цілих виробничих підрозділів. Зараз у ВАТ «Рівне­азот» працює 5,3 тис. людей. Якщо справи не поліпшаться, то в найближчі місяці доведеться скорочувати до 2 тис. працівників».

Голова Рівненської облдерж­адміністрації Віктор Матчук у розмові з кореспондентом «ДТ» тільки загострює проблему:

— Ще на початку минулого року Кабінет міністрів зобов’язався протягом кількох найближчих місяців автоматично відшкодовувати ПДВ. Цього не зроблено. Я не думаю, що керівники підприємств області не знайшли дороги до людей, від яких залежить повернення сум цього податку, не знають дисконтів. Я не хочу вірити, що уряд ділить регіони на правильні й неправильні. Скоріш за все, у держбюджеті справді бракує грошей для відшкодування ПДВ. Але тоді потрібно або переглядати Закон «Про податок на додану вартість», або закладати в дер­жавній казні кошти, необхідні для повернення ПДВ в повному обсязі.

Об’єднання організацій роботодавців Рівненської області, як член Федерації роботодавців України, домагається повернення ПДВ для місцевих підприємств паралельним із владою шляхом. І тому 24 січня ц.р. на нараді з участю керівництва ДПА України президія Федерації роботодавців подала податковому органу «пасок безпеки» — в умовах економічної кризи розподіляти суми повернутого ПДВ пропорційно між підприємствами і регіонами. Це для того, щоб не дискримінувати певні області, а з іншого боку — не ставити на межу виживання малий і середній бізнес.

— Наша організація пропонує зменшити нарешті ставку ПДВ з 20 до 16% і передбачити його повернення в повному обсязі в державному бюджеті України, — переконує член президії Феде­рації роботодавців Володимир Боярчук. — Крім того, ДПА повинна розробити й затвердити прозорий і чіткий графік повернення сум цього податку, довести його до кожного виробника. Щоб підприємство мало можливість планувати свою діяльність і розвиток. У добросовісних експортерів не потрібно часто робити перевірки заявок на відшкодування ПДВ... Як на мене, достатньо однієї перевірки на півроку.

Якщо ж держава дає приклад невиконання своїх зобов’язань перед підприємствами, то марно сподіватися, що підприємства виконуватимуть обо­в’язок перед дер­жавою — своєчасно і в повному обсязі сплачувати податки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі