БЕЗ ТЕПЛА ТА ГАРЯЧОЇ ВОДИ...

Поділитися
Випробування на живучість улаштували Харкову перші дні грудня. Стовпчик термометра різко впав донизу, балансуючи між 10 і 20 градусами морозу...

Випробування на живучість улаштували Харкову перші дні грудня. Стовпчик термометра різко впав донизу, балансуючи між 10 і 20 градусами морозу. Якщо врахувати, що з настанням опалювального сезону батареї в квартирах харків’ян залишаються стабільно на рівні тепла людської руки, то стане зрозуміло: випробування не було жартом. Похолодання і різкий вітер примусили згадати про шуби не тільки на вулиці, а й у власних квартирах. Вмикання обігрівальних приладів лише погіршувало ситуацію — електроенергію просто «вибивало». І, як результат, в окремих будинках городяни залишилися, по суті, і без тепла, і без світла, і без гарячої води.

Основна ж причина проблем, які виникли у Харкові, — нестача газу.

Минулої суботи ситуація стала критичною. Для вироблення тепла Харкову необхідно майже 190 тис. кубів на годину, на восьму ранку 30 листопада місто мало лише 73 тис. кубів. Дивом харків’яни уникли катастрофи.

До початку тижня ситуація трохи стабілізувалася. Вжиті екстрені заходи. Проте про різке поліпшення говорити зарано. В середині тижня газу поставлялося на 20—30 відсотків менше від потреби. Ледь «живими» продовжували залишатися батареї в квартирах, із кранів, як і раніше, навіть не капала гаряча вода. Її подача в Харкові останнім часом узагалі вийшла за рамки передбачуваності. Часом гаряча вода не з’являється в квартирах харків’ян навіть за плюсової температури. Розроблені графіки, по суті, перестають діяти відразу ж після затвердження.

За словами фахівців, причина в тому, що НАК «Нафтогаз України» вимагає оплати спожитого газу й передоплати на 10 днів вперед. На 1 листопада ц.р. боргів перед НАКом у Харкова не було, вони виникли лише в останній декаді місяця. Не змогли харків’яни зробити передоплату й на грудень.

— Становище складне, — каже мер Харкова Володимир Шумилкін. — Гарячої води в місті фактично немає, опалення намагаємося підтримувати відповідно до зовнішньої температури, але це вдається з трудом. Щойно не стало гарячої води, відразу ж упали платежі від населення. Якщо в жовтні оплата становила понад 90 відсотків, то до 10 листопада передплати знизилися до 57 відсотків. Загалом це цілком можна пояснити. Виступаючи нещодавно на засіданні комітету з паливно-енергетичного комплексу у Верховній Раді України, я сказав, що якщо ми не додержуватимемося технічних параметрів, люди не платитимуть, і, відповідно, не одержить коштів НАК «Нафтогаз України». Необхідний інший підхід.

Приміром, ми — серйозний покупець. Спожили газу на 134 млн. гривень, сплатили 130 млн. При цьому, використавши всі доступні нам способи, порівняно з минулим роком збільшили збір і платежі в 2,5 разу. На сьогодні підприємства та бюджет розрахувалися більш ніж на 100 відсотків. Борги підприємства «Харківські теплові мережі» по газу майже оплачені, залишилося лише 6 млн. гривень. Проте при всьому цьому в нас серйозні проблеми з отриманням газу. Ми пропонуємо НАКу забезпечити його постачання в необхідних обсягах. Якщо не вистачатиме газу, то нормально не подаватиметься тепло й гаряча вода, ми не зможемо забезпечити розрахунки...

Що глибше я розбираюся в цій проблемі, продовжує мер, то більше починаю розуміти, що житлово-комунальне господарство України сьогодні вибудоване на застарілих, неефективних принципах. Переведення на нові принципи вимагає великих інвестицій, проте вони окупляться. Так, переоснащення відповідних систем у Польщі дозволило знизити енергоспоживання в кілька разів. Необхідний закон, який стимулював би інвестиції на технічне переоснащення житлово-комунальної сфери країни.

Як показує ситуація, вимагає вирішення і питання державного регулювання тарифів. Сьогодні тепловики працюють собі на збиток, відпускаючи населенню тепло. Підвищувати тарифи недоцільно, соціально-економічне становище харків’ян не дозволяє їм платити більше. Проте різниця в тарифах не відшкодовується. Збитки «Харківських теплових мереж» через невідповідність у тарифах досягли 45 млн. гривень.

При цьому «Харківські теплові мережі» винні ТЕЦ-3 9,5 млн. гривень, «Харківкомунпромводу» — 4,5 млн., ТЕЦ-5 — 18,5 млн. У листопаді теплові мережі спожили електроенергії на 2 млн. 440 тис. гривень, а заплатили нуль. Сьогодні всі кошти направляються на розрахунки за газ. По суті, кредиторами теплових мереж стали всі організації, які працюють з ними. Фахівці переконані, що якби місто отримало ці 45 млн. гривень, то таких проблем не було б.

Нинішній пік низьких температур Харків пройшов. Проте синоптики кажуть про нове різке похолодання. У свої права вступила зима, і таких днів, судячи з усього, попереду ще чимало. Чи витримають харківські тепломережі «холодні сюрпризи», чи потеплішає в квартирах городян, чи «оживуть» крани з гарячою водою? На ці запитання сьогодні поки що немає відповідей. Є лише надія — вона, як відомо, вмирає останньою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі