Банкіри назвали ключові ризики для гривні на початок 2016 року

Поділитися
Банкіри назвали ключові ризики для гривні на початок 2016 року Січень традиційно випадає із загальної динаміки ділової активності © vlasti.net
Серед них - різке переважання імпорту над експортом, падіння експортної виручки і емісія.

Курс гривні на початку 2016 року опиниться під тиском, вважають банкіри, опитані агентством "Інтерфакс-Україна".

"У першій декаді січня курс гривні продовжить відчувати тиск, в першу чергу, через невизначеність термінів надання чергового траншу МВФ... Негативну динаміку курсу може також посилити збільшений у грудні обсяг відкладеного попиту на купівлю валюти з боку імпортерів", - сказав перший заступник голови правління Промінвестбанку В'ячеслав Юткін.

За його оцінкою, тим не менш, у зв'язку з низькою діловою активністю, характерною для першої декади січня, у цей період курс гривні не перевищить позначку у 24 грн/долар.

Згідно з оцінкою начальника казначейства ВТБ Банк (Україна) Станіслава Верхградського, в першій декаді січня курс гривні буде перебувати у коридорі 23,5-24,5 грн/долар.

"У першій декаді очікуємо збереження напруженої ситуації на міжбанківському валютному ринку у зв'язку з дефіцитом іноземної валюти. Однією з причин цього можуть бути тривалі вихідні в Росії, в результаті чого на ринок не надійде експортна виручка за раніше відвантажену за рублевими контрактами продукцію. Незважаючи на істотне останнім часом скорочення, експорт в РФ за різними оцінками становить 10-12% від всього експорту України. Набуття чинності Угодою про зону вільної торгівлі України з ЄС у короткостроковій перспективі не дасть можливості вітчизняному виробникові знайти в особі Європи заміну російському споживачеві. Як показує статистика, за перше півріччя 2015 року експорт українських товарів до країн ЄС скоротився майже на 35%", - сказав експерт.

Начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank Єгор Перелигін вважає, що різке підвищення імпорту по відношенню до експорту в першому кварталі 2016 року може деструктивно вплинути на курс гривні.

"Закриття таких традиційних ринків збуту, як РФ, може остаточно підірвати українське машинобудування, хімічне, полімерне виробництво (пластик), і низку інших промислових сегментів. Одночасно слід констатувати: українська промисловість і деякі аграрні сегменти не готові до виходу на європейські ринки через наявність низки питань щодо невідповідності європейським технічним стандартам і фітосанітарним нормам", – сказав він.

За оцінкою Перелигіна, у першій половині 2016 року цілком ймовірним може бути періодичне зниження курсу до рівня 27-27,5 грн/долар при інфляції 21-24% проти 12%, прогнозованих НБУ на рік.

Головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку Микита Мішаков вважає, що через продовольче ембарго з боку РФ значно скоротиться експортна виручка, втрату якої навряд чи зможе компенсувати зона вільної торгівлі з ЄС. У такій ситуації регулятор буде застосовувати всі наявні інструменти для підтримки курсу на міжбанківському валютному ринку в рамках коридору 23-25 грн/долар.

"На кінець року цей коридор становив 23-24 грн/долар. Судячи з загальної тенденції і останніх заяв глави НБУ, цей коридор може бути розширений до показників 23-25 грн/долар, в якому і будуть утримувати міжбанківський курс. Що ж стосується готівкового курсу, то, враховуючи постійну емісію гривні, відсутність регулятивних можливостей активно впливати на цей сегмент ринку і виплати ФГВФО, що не зупиняються, гривня продовжить здавати позиції", - сказав він.

Разом з тим, за оцінкою керівника роздрібного бізнесу Агрокомбанку Ігоря Львова, гривня може залишатися відносно стабільною до кінця першого півріччя 2016 року.

"Порушення поточного балансу не означає негайного обвалу гривні. Запас "міцності" цілком здатний зберігатися ще квартал-інший. НБУ має можливості для стримування сезонних коливань, але не постійних фундаментальних дисбалансів і компенсації зовнішніх негативних економічних чинників", - сказав експерт.

Раніше експерт Сергій Кораблін у статті для ZN.UA відзначив, що валютний ринок буде лихоманити, а гривня падати до того моменту, поки не закінчиться сировинна рецесія.

Причина - сировинний базис вітчизняної економіки. Причому він є підгрунтям не лише курсової нестабільності гривні, але також неможливості виконання Національним банком його основної конституційної функції - забезпечення стабільності грошової одиниці України (стаття 99 Конституції України). Але про це, схоже, не тільки не говорити, але навіть і не думати", - резюмується в статті.

Детальніше про причини падіння курсу гривні читайте у статті Сергія Корабліна Валютний курс: повземо, пливемо, летимо? для "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі