Банки вимагають від бізнесу доплачувати готівкою при купівлі валюти по 12,95 грн/$

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Банки вимагають від бізнесу доплачувати готівкою при купівлі валюти по 12,95 грн/$ © ZN.UA
Новації Національного банку призвели до того, що валютний ринок іде в тінь.

Навіть якщо НБУ дозволяє банкам продати валюту бізнесу по фіксованим 12,95 грн/$, купити її за задекларованим курсом все одно не можна: банки змушують клієнтів доплатити різницю з реальним ринковим курсом. Про це в статті ZN.UA пише експерт Андрій Блінов.

Експерт відзначає, що на міжбанку НБУ вже не перший тиждень не пропускає заявки, пов'язані з передоплатою імпорту. У великого бізнесу в цьому плані великі проблеми через виниклий дефіцит валюти.

Як повідомили ZN.UA в компаніях, які імпортують нафтопродукти, навіть якщо Інститутська дає добро на покупку валюти, купити її за задекларованим курсом 12,95 все одно не можна.

"У банках ж не дурні працюють: вони знають, що сьогодні ринковий курс долара на гривню вище, от і просять нас платити додаткову комісію, щоб "добити" до потрібного курсу. А останнім часом все популярнішими є запити на те, щоб до ринкового курсу ми "добивали наликом", адже експортери теж не горять бажанням продавати за 12,95", - розповів фінансовий директор паливної компанії. Він в курсі нюансів роботи банківської системи - у компанії є рахунки відразу в шести українських банках. І скрізь правила приблизно однакові.

Новації Національного банку призвели до того, що валютний ринок іде в тінь.

Скажімо, ще недавно обсяг торгів на міжбанку становив 300-500 млн дол. в день. Сьогодні це вже 150-250 млн. Впала українська зовнішня торгівля відразу в два рази? Ясно, що не впала. Значить, щосили йде тінізація.

Не можна сказати, що курс чорного ринку не зближується з офіційним: якщо два тижні тому спред становив близько гривні, то сьогодні - 50-65 копійок. Проте слід розуміти, що, продаючи лише по 230 доларів в одні руки і створюючи таким чином ажіотаж, Нацбанк не тільки не знімає незадоволений попит з ринку, а навпаки, тільки збільшує його.

У перспективі вирішити цю проблему можна двома способами. Або збільшити продаж всім бажаючим (на це може знадобитися понад мільярда доларів) і максимально наблизити курс чорного ринку з офіційним, або навпаки - припинити після виборів підживлення банківських кас доларом. І те й інше виб'є ґрунт з-під ніг дрібних спекулянтів.

Судячи з переговорів з МВФ про збільшення фінансування та готовності по максимуму використовувати золотовалютні резерви в ході нинішньої кризи, Інститутська розраховує на перший варіант. До того ж заморожування курсу на рівні близько 13 грн/$ істотно знизить потреби в докапіталізації банків, ніж це було б при більш високому курсі американської валюти.

Більше читайте у статті Андрія Блінова "Фіксований курс і законсервовані проблеми" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі