АМКУ буде платити доносителям за інформацію про цінові змови

Поділитися
Антимонопольний комітет обіцяє звільнити від штрафів компанії, які добровільно зважаться повідомити про свою ж участь у картельній змові, та ще й донесуть на інших. Експерти констатують - більш ефективних методів боротьби у АМКУ поки немає, але це може призвести до серйозних зловживань.

Держава вирішила боротися з порушеннями конкуренційного законодавства за допомогою доносів. В АМКУ підготували порядок "Звільнення від відповідальності компаній, що добровільно повідомили про свою участь у картельній змові". У ньому вказується, що комітет не буде штрафувати компанію-учасника антиконкурентної угоди (картельної змови), яка добровільно надасть АМКУ інформацію про інших учасників змови, її подробиці або інші важливі докази.

Документ вже пройшов реєстрацію Мін'юсту і повинен набути чинності в найближчі дні після офіційної публікації.

У відомстві розраховують, що, отримавши можливість уникнути покарання, компанії-порушники антимонопольного законодавства будуть активніше співпрацювати з АМКУ.

"Картельні змови шкодять розвитку бізнесу, і багато залучених в них компанії це розуміють. Але зараз повідомити про змову - значить заплатити великий штраф, від 1% до 10% виручки. Це стримує навіть найбільш свідомих бізнесменів", - заявив газеті "Коммерсантъ-Украина" перший заступник глави відомства Рафаель Кузьмін.

В першу чергу АМКУ очікує сигналів від фармацевтичного ринку. Вже більше року відомство перевіряє найбільших виробників і дистриб'юторів ліків, підозрюючи їх у завищенні цін (хоча самі учасники стверджують зворотне).

АМКУ почав розслідування причин підвищення цін на ряд товарів медичного призначення

Також заступник глави АМКУ Рафаель Кузьмін стверджує, що комітет самостійно розкрив найбільше за останні роки картельна угода - узгоджені дії 14 учасників асоціації "Меблідеревпром" на аукціонах з продажу необробленої деревини. Цього літа АМКУ призначив компаніям штрафи на загальну суму 419 млн грн, при цьому Перечинський лісохімічний комбінат, "Уніплит" і "Одек" отримали мінімальні штрафи по 30 тис. грн за визнання провини і співпрацю з комітетом.

Донос одного з учасників - фактично єдиний шанс АМКУ довести факт змови. "Якщо подібні домовленості між компаніями і скріплюються якими-небудь документами, то отримати доступ до них практично неможливо", - пояснює вважає керуючий партнер юридичної фірми "Антіка" Олексій Кот.

На практиці застосування нових умов співробітництва комітету з порушниками може призвести до зловживань - наприклад, не збереження конфіденційності компанії, що розкрила інформацію.

В АМКУ обіцяють, що спілкуватися з інформаторами буде лише державний уповноважений Микола Бараш. У поширеному вчора прес-релізі комітет вказав його номер мобільного телефону та адресу електронної пошти.

Але в такому випадку держуповноважений залишається фактично безконтрольним і може замовчувати важливу для розслідувань інформацію, відзначають в Arzinger.

Компанії також можуть використовувати новий порядок для боротьби з конкурентами: донос фактично стане приводом для АМКУ почати розслідування проти певних учасників ринку, що автоматично псує ділову репутацію та ускладнює їхню роботу. При цьому ніякої відповідальності за надання недостовірної інформації про змову документ не передбачає. До того ж більшість рішень АМКУ оскаржуються бізнесом в судах, і незрозуміло, чи будуть доноси прийняті в якості доказів.

Варто відзначити, що звільнення доносителя від відповідальності за антиконкурентні дії - широко застосовувана практика в Євросоюзі та США. До прикладу, у 2010 році Єврокомісія оштрафувала за картельну змову п'ять найбільших світових виробників LCD-моніторів на близько 649 млн євро. Тоді штрафу уникла південнокорейська Samsung Electronics, яка і повідомила про змову в Єврокомісію. У тому ж році на $1,1 млрд було оштрафовано 11 авіакомпаній, включаючи British Airways, Air France-KLM - відповідальності уникла Lufthansa. !zn

Читайте також:

АМКУ запідозрив супермаркети в необґрунтованому завищенні цін на продукти на 20-60%

АМКУ досліджує ймовірну цінову змову на ринку газетного паперу

ЄС почав антимонопольне розслідування стосовно Apple і продавців електронних книг

ЄС наклала штрафи азіатським виробникам телевізорів за картельну змову

Найбільші банки Франції оштрафовані на мільйони євро за цінову змову

ЄС оштрафував авіакомпанії на 800 млн євро за картельну змову

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі