2005 року гривня приречена на зміцнення. Середньооптимістичний курс гривні на кінець року — 5,2 грн./долар

Поділитися
Минулого тижня валютний ринок країни залишався в стані очікування інавгурації нового президента....

Минулого тижня валютний ринок країни залишався в стані очікування інавгурації нового президента. Саме ця подія може остаточно зняти знервованість і оживити операції з іноземною валютою як на безготівковому, так і на готівковому ринках. Поки ж констатується лише спад ажіотажу і стабілізація ринку. На сьогодні проблем із готівковою валютою практично вже немає, купити долари за курсом 5,40–5,41 грн./долар можна де і скільки завгодно.

Питання, як поведеться курс гривні за нового президента, цікавить більшість українців. Спектр оцінок перспектив національної валюти дуже широкий, але більшість банкірів і аналітиків сходиться на думці, що 2005 року гривня продовжить повільно, але впевнено зміцнюватися. Офіційний курс уже почав своє плавне сходження, при досягненні політичної стабільності в країні за ним, із великою часткою ймовірності, рушить й готівкова гривня. Підсумовуючи оцінки фахівців, можна спрогнозувати «середньооптимістичний» курс гривні на кінець року — 5,2 грн. за американський долар. Це навіть вище від офіційних планових значень Нацбанку.

Святкова стабілізація

Перед новорічними святами НБУ прийняв постанову №692, котрою частково скасував антикризові заходи, запроваджені наприкінці листопада. Зокрема, дозволив банкам нарощувати обсяги кредитування і скасував мораторій на дострокове вилучення депозитних вкладів. Щоправда, контроль над валютним ринком вирішив про всяк випадок на свята не послабляти. А 12 січня Нацбанк поставив остаточну крапку в епопеї з обмеженнями на проведення банківських операцій, уведених під час помаранчевої революції. Своєю постановою №6 Нацбанк скасував усі обмеження, встановлені 30 листопада пам’ятною постановою №576.

Початок нового року характеризувався практично повною стабілізацією як міжбанківського валютного ринку, так і ринку готівкової валюти. На міжбанку відновилася вже забута тенденція перевищення пропозиції доларів над попитом. На думку банкірів, це було пов’язано з тим, що під час президентських виборів експортери практично два місяці притримували свою валютну виручку. Запаси доларів і євро накопичилися просто величезні, і сьогодні вони йдуть на ринок. Нацбанк став успішно поповнювати свої золотовалютні резерви, не гидуючи при цьому деякими адміністративними обмеженнями попиту на валюту. Що ж стосується готівкового ринку, то тут намітилося поступове зниження котирувань купівлі валюти. Якщо відразу після Нового року вони були на рівні в середньому 5,40 UAH/USD, то нині — 5,38. Щоправда, знижується, в основному, курс купівлі долара у населення.

Падає також і курс євро через те, що після новорічних свят стався обвал курсу європейської валюти стосовно долара на міжнародних ринках. У цілому ж у населення сьогодні практично виснажилися гривневі запаси, тому в обмінних пунктах більше міняють валюту на гривню, аніж купують долар чи євро.

На міжбанку тимчасові порядки

Валютний ринок почав торги 2005 року з нових обмежень. Табу, котре Нацбанк називає тимчасовим, суттєво зменшило попит на валюту на міжбанківському ринку. Головним правилом, якому віднедавна довелося підпорядковуватися валютникам, стала заборона мати відкриту валютну позицію. Тобто їм дозволили продавати рівно стільки ВКВ, скільки купували на торговій сесії (до введення обмежень дозволялося тримати відкриту валютну позицію в 30% регулятивного капіталу). Друга новація — Нацбанк тимчасово заборонив купувати ВКВ для оплати товару, імпортованого без увезення в Україну. Не можна також претендувати на валюту, котру використовували для дострокового погашення кредитів нерезидентам і виплат за договорами поступки вимог чи гарантій. Дані схеми, за зізнанням самих банкірів, часто використовують для виведення валюти за кордон, тому відкритого невдоволення ніхто не висловлює. Однак штучне обмеження попиту на валюту Нацбанком, реалізоване з допомогою заборони деяким комбанкам задовольняти на ринку частину заявок на купівлю безготівкової валюти, стало причиною певної знервованості. При цьому НБУ вважає, що в такому обмеженні винні самі комбанки, оскільки вони не надають докладної інформації про своїх клієнтів у заявках, котрі повинні подавати щодня до 12.00.

У результаті Нацбанк купував валюту навіть при збільшенні попиту на ринку і виходив із покупками валюти ще до того, як скуповувалися всі учасники ринку. Як правило, він купував долар за досить низькими котируваннями — по 5,3045–5,3047 грн./долар. Результат даної політики вражає. Як повідомило минулого тижня керівництво НБУ, із початку 2005 р. головний банк країни викупив із ринку близько 400 млн. доларів! Нагадаємо, що торік центробанк досить суттєво потратився: його золотовалютні резерви зменшилися з 12 млрд. 104 млн. доларів на 1 жовтня до 9 млрд. 524,9 млн. за станом на 1 січня 2005 р. Якщо Нацбанк продовжить свою жорстку політику, то відновити свої резерви він зможе за один-два місяці.

НБУ обіцяє оживити і готівковий ринок. Директор департаменту валютного регулювання Микола Мельничук минулого тижня повідомив, що вже найближчим часом Нацбанк має намір скасувати двовідсоткове відхилення готівкового валютного курсу від офіційного. Передбачається, що спочатку буде збільшений розмір маржі, а потім, можливо, обмеження і зовсім скасують. Чи збереже при цьому стабільність готівковий ринок, ще не зовсім зрозуміло.

Потрясіння кінця минулого року ще досить живі у свідомості українських громадян. І довіра до національної валюти повертається дуже повільно. Проте спеціалісти впевнені — робити ставку цього року варто саме на гривню. Оцінюючи ситуацію об’єктивно, слід визнати — гривня приречена на зміцнення.

Найважливіше полягає в тому, що, як і раніше, НБУ повністю контролює ринок і має всі можливості не лише для його технічної корекції, а й для зміни тенденцій. Основними напрямами грошово-кредитної політики на 2005 рік передбачено, що валютообмінний курс виконуватиме завдання підтримки цінової та фінансової стабільності. При цьому плановий обмінний курс гривні стосовно долара перебуває в межах 5,27–5,31 грн./долар. Тобто гривня плавно ревальвуватиме. Оптимізму щодо долі курсу додає і призначення на посаду глави Нацбанку Володимира Стельмаха, відомого своєю прихильністю до політики зміцнення національної валюти. Причому ревальвувати гривню значно легше, аніж утримувати її в жорсткій зчіпці з доларом чи девальвувати. Наприкінці минулого року виконувач обов’язків голови НБУ Арсеній Яценюк прохопився словом, що, за підрахунками спеціалістів, реальний курс гривні до долара перебуває на рівні 4,5 грн./дол. Це той курс, котрий утворився б, якби НБУ не купував валюту на міжбанку у експортерів. Звісно ж, ніхто відпускати гривню у «вільне плавання» не збирається. Проте і залізної прив’язки до долара вже, схоже, не буде...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі