2003 РОКУ В ЄВРОСОЮЗІ БУЛО ВИЯВЛЕНО ТА ВИЛУЧЕНО ПОНАД ПІВМІЛЬЙОНА ПІДРОБЛЕНИХ БАНКНОТ. НАЙБІЛЬШЕ ПОСТРАЖДАЛИ КУПЮРИ НОМІНАЛОМ У 20, 50 ТА 100 ЄВРО СТРАХ ПЕРЕД ФАЛЬШИВИМ ЄВРО

Поділитися
Коли нові європейські гроші лише запроваджувалися, ініціатори єдиного валютного простору та творці євро твердили, що підробити їх майже неможливо через наявність кількох рівнів захисту...

Коли нові європейські гроші лише запроваджувалися, ініціатори єдиного валютного простору та творці євро твердили, що підробити їх майже неможливо через наявність кількох рівнів захисту. Особливо ж голограми, зімітувати яку фальшивомонетникам досі не вдавалося. З часу випуску перших банкнот і монет минуло лише два роки, а криміналісти та фахівці в цій галузі попереджують про катастрофу, що насувається: кількість фальшивих євро дедалі зростає — пропорційно до зростання курсу на біржах. Знавці кажуть, що нова європейська валюта стала хітом у галузі підробки.

Перша фальшива банкнота номіналом 10 євро з’явилася в Берліні вже за кілька днів після запровадження нової валюти. Нею покупець намагався заплатити за товар у магазині. Щоправда, касир відразу розпізнала підробку: зловмисник виготовив її на кольоровому принтері, але недбало — навіть не потрудився рівно обрізати краї.

Професіонали-фальшивомонетники спочатку придивлялися до нових грошей, розробляли технологію і вже після цього почали кидати «пробні камені» — підроблені купюри номіналом 50 євро: як спрацює? Часу в них було достатньо, оскільки старт євро був уповільнений.

Втім, перший рік запровадження нових грошей був для них лише пробою друку. Впродовж другого ринок усіх 12 країн єдиного валютного простору накрив уже справжній вал фальшивок. Загалом кількість підробок торік зросла майже на 80 відсотків.

Експерти передбачають, що нинішній рік буде ще «врожайнішим» на підроблені гроші. Головним ринком збуту фальшивок є Німеччина, де виявлено 10% усіх підробок. А Берлін і Мюнхен вважаються воротами, через які несправжні купюри потрапляють до Європи. З останнім розширенням Європейського Союзу збільшився й простір для збуту фальшивок.

Ніхто не знає напевно, яка саме кількість фальшивих грошей «розгулює» світом. Коли спочатку фальшивомонетники примірялися до банкнот номіналом 50, а потім і 100 євро, то тепер слід остерігатися підроблених купюр номіналом 500 євро. За даними спілки німецьких криміналістів, підробки стали такими досконалими, що навіть банки, оснащені сучасними чутливими пристроями, не завжди в змозі відрізнити фальшиву купюру від справжньої.

Якщо досі банки та магазини перевіряли переважно купюри номіналом 50,100 і 500 євро, то нині доводиться просвічувати й «двадцятки». Якість фальшивок із дня на день стає вищою, і їх буває важко розпізнати навіть з допомогою спеціальних пристроїв, котрими користуються у невеликих магазинах чи газетних кіосках. Тому дедалі частіше продавці невеликих магазинів роздрібної торгівлі, приміром, у Німеччині відмовляються брати в клієнтів банкноти номіналом 50 і 100 євро, якщо ті хочуть придбати товару менш як на 10 євро: бояться фальшивок.

Відтак деякі регіони ФРН запровадили локальну «валюту», що, як правило, має їхню назву. Скажімо, в баварському містечку Хімгау мешканці розплачуються у магазинах «хімгауерами». Звичайно, «хімгауер» не є універсальним платіжним засобом, тому й не може називатися грішми. Це такий собі талон на одержання товарів, котрі випускає конкретне об’єднання. Бажаючі мати нову «валюту» й користуватися нею повинні вступити в це об’єднання. У такий спосіб німці намагаються уберегтися від підроблених грошей.

Криміналісти твердять, що давно минули часи, коли одинаки-художники, заховавшись у підвалі, при світлі свічки малювали кілька банкнот. Нині в цій сфері працюють висококваліфіковані фахівці. І хоча частина фальшивих грошей і досі розмножується на копіювальних апаратах, дедалі частіше зустрічаються такі, що виготовлені на професійних друкарських машинах. Тому їх важко розпізнати навіть за дуже прискіпливої перевірки.

Завдяки сучасній техніці, фальшивомонетники спроможні повторити відомі споживачам рівні захисту банкнот, імітуючи не лише якийсь один, а майже всі. Їм удається підроблювати і водяні знаки, і рельєфну сріблясту металеву смужку, і фарбу, котра переливається на цифрі номіналу євро в правому нижньому кутку купюри. І навіть голограму, що вважалася мало не стовідсотковою гарантією захисту нових грошей.

Втім, трапляються й дещо комічні ситуації. У кількох магазинах Німеччини затримали школярів, які хотіли придбати товар за власноруч виготовлені купюри. З допомогою принтерів було підроблено «двадцятки», причому для зображення голограм і захисної смужки скористалися фольгою з коробки від цигарок.

За даними німецької поліції, промислом виготовлення фальшивих грошей займаються фальшивомонетники зі східноєвропейських країн із центрами в Румунії, Литві, а також у Болгарії, звідки раніше приходили добротно підроблені німецькі марки. Тут мешкають тисячі безробітних графіків і поліграфістів, котрі у такий спосіб заробляють на свій хліб. Однак інтерес до підробки євро пробудився також і в інших регіонах світу: в деяких країнах Азії, Латинської Америки та Африки.

Держави, що входять до єдиного валютного простору, занепокоєні такою ситуацією і намагаються знайти вихід. Міністр внутрішніх справ Німеччини Отто Шилі пропонує створити центр із боротьби з підробленими грішми в єврозоні. Але фахівці скептично ставляться до його ідеї: вплив цього центру закінчується, якщо копіювальники грошей робитимуть їх, приміром, у Колумбії. Не секрет, що законодавства країн світу щодо фальшивомонетників дуже різняться. Більш реальним заходом безпеки євровалюти видається пропозиція фахівців з друкування грошей — вмонтовувати в купюри спеціальний чіп, котрий легко розпізнавався б у магазинах і банках. Але це в майбутньому...

Тим часом євровалюта прижилася не лише в країнах, що входять до єдиного валютного простору, а й в інших державах. Як уберегтися від фальшивок? Бути уважними, коли до рук потрапляє євробанкнота. Німецька поліція, приміром, запевняє, що хоча підробки й майстерно зроблені, однак розпізнати їх усе-таки можна. Вона радить уважно роздивитися купюру під різними кутами зору. Зображення на голографічній вузькій сріблястій смужці повинне змінюватися з цифри номіналу на значок євро, а на зворотному, більш тьмяному боці, ближче до середини, з’являється золотава смужка з цифрами й знаками євро. На голографічному тлі крупних купюр — від 50 і вище — цифри змінюються на архітектурний елемент, а на звороті цифра на білому тлі змінює колір — з червоно-багряного на оливково-зелений.

Після того, як ви роздивилися банкноту, потріть її пальцями. Папір, що на ньому надруковано євро — з чистої бавовни й на дотик він інший, ніж звичайний. Крім того, пальці відчують тиснення найбільшої цифри на купюрі та рядок з абревіатурами Європейського центрального банку. Ну й нарешті подивіться купюру на світло. Ви повинні побачити п’ять захисних ознак: водяний знак з архітектурним мотивом, світлу цифру номіналу, темні вертикальні смужки поруч з білим тлом, а трохи далі — темну вузьку ниточку з написом «стільки-то євро»; також стає видно елементи цифри на білому тлі. Є ще кілька рівнів захисту, котрі можна розпізнати за допомогою спеціальних пристроїв. Поліція твердить, що якими б майстрами не були фальшивомонетники, але зламати всі «замки» нової європейської валюти їм все-таки не вдасться.

А що робити, коли фальшиву купюру вам усе-таки хтось підсунув? Тоді ви постраждали. Скажімо, в Німеччині її не можна ані викинути, ані спробувати збути чи повернути касирові в магазині. Її слід здати в банк або в поліцію. Інакше громадянин потрапляє під дію статті за поширення фальшивих грошей, і йому загрожує досить великий штраф або навіть ув’язнення.

Тим часом у німецькій пресі з’явилася інформація про те, що в деяких федеральних землях були випадки видачі підроблених купюр через банкомати. І хоч інкасатори, котрі їх заповнюють, працюють виключно з перевіреними Федеральним банком купюрами, однак, за словами речника цього фінансового інституту, і в зразково-законослухняному суспільстві можуть бути працівники, котрі полінувалися зробити необхідну перевірку. Нині Федеральний банк веде широке розслідування випадків видачі фальшивих купюр через банкомати.

Але поки воно здійснюється, німцям радять не забувати старого правила: «Перевіряйте гроші, не відходячи від каси!» Ви помітили, що купюра, яку видав банкомат, фальшива? Тоді слід одразу звернутися до банку. А коли це сталося в неробочий час? Негайно викликайте поліцію. Вона, звичайно, не встановить справжності грошей, але занесе цей факт у протокол. Якщо купюра виявиться підробленою, то з довідкою поліції клієнт зможе одержати свої гроші в банку в робочий час.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі