143 долари за тисячу кубометрів газу в 2008-му. Вони так планують...

Поділитися
Бувають же на світі дива: журналісти відкривають очі чиновникам на, м’яко кажучи, недоладності в їхніх відомствах...

Бувають же на світі дива: журналісти відкривають очі чиновникам на, м’яко кажучи, недоладності в їхніх відомствах. Та щоб голова правління НАК «Нафтогаз України» Євген Бакулін не знав (?), що як мінімум деякі державні установи одержують сьогодні газ по 200 дол. за тисячу кубометрів, причому від «Нафтогазу», який держустановам і населенню зобов’язаний поставляти газ вітчизняного видобутку, - це щось новеньке. Євген Миколайович навіть просив назвати такі держустанови і навіть обіцяв розібратися. Мовляв, не може такого бути.

От і я кажу, що не повинно бути. Однак є. І якщо держустанови платять (з урахуванням транспортування, мабуть) по 200 дол., то що це за газ і скільки він від початку коштує? Ну нехай би промисловість, зокрема, і держпідприємства, віддані на відкуп ЗАТ «УкрГаз-Енерго», яке виставляє ціни, виходячи з власної логіки та розрахунків. Отже, на сьогодні для промисловості ціна на газ у 230, а то й 250 дол. за 1000 кубометрів уже давно не новина. Проте тут виправданням «УкрГаз-Енерго» може служити закупівельна ціна в «РосУкрЕнерго» у 130 дол. за тисячу кубометрів на російсько-українському кордоні. Плюс усі накладні витрати - і споживач уже має платити на 100 чи навіть більш як на 100 доларів більше.

Однак куди тоді йде дешевший газ вітчизняного видобутку? Під час прес-конференції 21 серпня, присвяченій роботі нафтогазового комплексу в першому півріччі 2007-го і перспективам розвитку галузі, голова «Нафтогазу» Євген Бакулін повідомив, що обсяг газу в підземних сховищах газу (ПСГ) на 21 серпня становив уже 27,7 млрд. кубометрів. А до кінця сезону закачування газу до ПСГ він обіцяв, що НАК поб’є рекорд за останні роки, довівши обсяг газу в сховищах до 31 млрд. кубометрів (у 2006-му цей показник становив 24,8 млрд.). «Це рекорд за період незалежності України», - із гордістю заявив Є.Бакулін.

Про належність газу він особливо не говорив. Сказав лише, що це газ НАК, «УкрГаз-Енерго» і «РосУкрЕнерго». «Були б гроші, ми б увесь газ у ПСГ викупили», - повідомив Є.Бакулін. А так власне «Нафтогазу» належить близько 5,5 млрд. кубометрів газу. На думку керівника НАК, цього обсягу в ПСГ гарантовано вистачить, щоб забезпечити надійні і своєчасні поставки газу споживачам України впродовж опалювального сезону 2007-2008 років. (Усього газу в ПСГ, або того, що належить «Нафтогазу»? - А.Є.)

При цьому підприємствами «Нафтогазу» у першому півріччі видобуто 9,19 млрд. кубометрів газу (за цей самий період 2006-го - 9,17 млрд.). Приблизні підрахунки допоможуть зрозуміти, скільки ж газу реально належить НАК. Отже, у ПСГ - 5,5 млрд. кубометрів; видобуто за півроку 9,19 млрд., додамо ще середньомісячний обсяг видобутку НАК за липень і серпень і одержимо 12,25 млрд. кубометрів. Віднімемо 5,5 млрд., закачані в ПСГ, і одержимо 6,75 млрд. кубометрів, якими НАК вісім місяців забезпечував усі (!) держустанови та населення! Ну, просто трьома хлібами всіх громадян та ще й держустанови забезпечили! Чи це не дивно?

Певне, лукавить пан Бакулін, коли дивується, що деяким держустановам газ уже сьогодні поставляється по 200 дол. за 1000 кубометрів. Припускаю, що НАК просто докуповує відсутній газ у компанії «УкрГаз-Енерго» або «РосУкрЕнерго». Тому, напевно, і ціна не набагато відрізняється від ціни для промислових споживачів.

До речі, про ціну. Нас уже давненько нібито мимохідь готують до того, що в 2008 році ціни на газ підвищаться. Міністр палива та енергетики Юрій Бойко навесні повідомив, що ціни на імпортний газ підвищаться в наступному році мінімум на 10% (на 13 дол.). РУЕ продає сьогодні газ «УкрГаз-Енерго» по 130 дол. за 1000 кубометрів. При цьому Юрій Анатолійович заявив, що сам процес газових переговорів «не матиме публічного характеру».

І справді, навіщо народу такими дрібницями голови забивати?.. Поставлять нас перед фактом. Як уже два роки поспіль це роблять. Нічого, мовляв, проковтнуть...

До речі, прошу врахувати, я зовсім не закликаю до низьких цін на газ за будь-яку ціну. Більш того, низькі ціни на енергоносії тільки шкодять енергозбереженню і розвитку відновлювальних джерел енергії. Та ціна має бути розумно обгрунтованою та зрозумілою для споживачів, а не тільки для посередників на газовій чи нафтовій ниві.

Наступним елементом психологічної підготовки стала заява Є.Бакуліна. Він також немов між іншим повідомив, що приблизна ціна імпортного газу в 2008 році може становити 143 дол. за 1000 кубометрів - «ми так плануємо» (це і є 10%, обіцяні раніше міністром Юрієм Бойком). Отже, якщо кінцева ціна буде в межах 150-170 дол. за тисячу кубометрів, то морально люди вже будуть готові (адже обіцяний мінімум - 143 дол.). А вже якщо буде 140-142 дол., то того, хто домовиться про подібну ціну, вважатимуть національним героєм.

Вступна промова голови НАК, яка супроводжувалася, як годиться, слайдами, під час прес-конференції була спокійною та в основному позитивною. Може, напередодні Дня незалежності ні собі, ні присутнім журналістам він просто не хотів псувати настрій? Щоправда, деякі журналісти все-таки трохи попсували його незручними запитаннями. Та, вочевидь, планів «Нафтогазу» і тим паче нафтогазової галузі країни це не змінить. Та й навіщо чіплятися, якщо, за словами Є.Бакуліна, усі показники роботи НАК «Нафтогаз України» цього року набагато кращі, ніж у 2006-му? А вже перспективи, знову ж таки, за словами керівника «Нафтогазу», просто райдужні. А що насправді все виявляється, м’яко кажучи, не зовсім так - то кому це цікаво? Тим паче що про це мало хто знає, а ще менше людей розповідають. Бояться, чи що? Та навіть якщо так, народна мудрість говорить: немає нічого таємного, що колись не стало б явним.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі