«Вишитий» фестиваль

Поділитися
На другому всеукраїнському фестивалі національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки» у Тернополі власні роботи представили майстри із двадцяти областей України — значно більше, ніж торік (див...

На другому всеукраїнському фестивалі національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки» у Тернополі власні роботи представили майстри із двадцяти областей України — значно більше, ніж торік (див. «ДТ» за 1 вересня 2007 року). Цілий парад мотивів, орнаментів і технік вишивки!

Фестиваль вийшов далеко за рамки первинної мети, що мала пропагувати, зберігати і розвивати старовинне мистецтво української вишивки. Бо тисячі гостей свята наочно переконалися: у цій творчості українці справді унікальна нація. Кожен етнографічний регіон України створив власну неповторну, вишивку: Полтавщина, Чернігівщина, Київщина, Полісся, Буковина, Гуцульщина…

Вишивка Буковини вражає розмаїттям кольорів
Біля намету з буковинськими вишивками відвідувачі затамовують подих — від гармонійного поєднання вишневих, малинових, жовтих, оранжевих, зелених, фіолетових барв на жіночих блузках і костюмах. Багата й техніка вишивання — хрестик, мережка, настил, бісер... Мистецтвознавець, автор солідного альбому «Українська вишивка» Тетяна Кара-Васильєва зазначає: «На Буковині здавна вишивали різнокольоровими вовняними і бавовняними нитками, використовуючи шовк, золоту і срібну нитки, металеві пластинки — лелітки».

Майстер народних мис­тецтв України тернополянка Ірина Герман іще з дитинства вишиває сорочки, плаття, рушники, подушки... Техніка різна — стібки, гладь, болгарський хрестик, а доробок пані Ірини на сьогодні вельми пристойний — понад 700 робіт. Глядачі приємно здивовані, як жінка зуміла поєднати у творчості особливості вишивки Тернопілля — (традиційний геометричний орнамент) з орнаментом, характерним для Полтавщини (різноманітні квіти та геометричні фігури). Це, як на мене, надає композиціям ритму та досконалості.

Вишиті картини народного майстра з художньої вишивки Ніни Гончарук
Родина Тимощуків, що приїхала із Луцька у складі п’яти осіб, на святі вишивки демонструє ткані спідниці, яким понад сто років.
А трьох­сотлітня сорочка далекого предка стала справжньою знахідкою фестивалю. Проте більшість вишивок відновлені — до старовинних орнаментів майстрині додали і свою фантазію.

У волинській вишивці домінує червона барва. Адже на Поліссі переважали темні курні та напівкурні хати, отож господині вішали на стіни рушники з яскравими червоними квітами. У різних місцевостях краю «мавок та русалок» поширені різні орнаменти: то рослинний із архаїчними птахами, то розмай квітів із птахами та звірами, то маленькі баранячі й оленячі ріжки серед квітів. Але одна із технік волинської вишивки хоч і має багату історію, проте мало використовується. «Занизування, або ручне ткацтво з льону голкою у нас було поширене здавна, — розповідає народний майстер, представниця згаданої родини Тимощуків Оксана Пузняк. — Нині ця техніка майже забута, хоча до неї поверталися волинські майстрині ще у 80-х роках. Жодна область, крім Волинської, її тепер не демонструє».

Фестиваль засвідчив, що навіть традиційна, відома в Україні і далеко за її межами своїм жовтогарячим колоритом космацька вишивка Гуцульщини помітно еволюціонувала. Останнє слово — вишивка білим шовком по білому або сірому домотканому полотні. Такі сорочки хоча й недешеві — коштують орієнтовно 1000 гривень кожна, але, як переконався автор цих рядків, популярні у покупців.

Народний майстер із художньої вишивки Ніна Гончарук з Хмельницького підказала організаторам, що варто презентувати не лише вишитий одяг, а й малюнки. Перейнявши мистецький дар від діда, бабусі та батьків, жінка з дитинства вишивала рушники, серветки, скатертини, блузи. А у 12 років вишила картину. Пані Ніна демонструє майже два десятки вишивок. Художниця працює без ескізів, виношуючи малюнок в уяві. Техніка незвична — натягнувши полотно на раму, виконує вишивку в декілька шарів. Спочатку робить грунтовку — «підкладку» одного кольору, а відтак окремими мазками-стібками доводить картину до завершення. Вишиває майстриня переважно шовковими нитками, але іноді використовує бавовняні, муліне, а для підсилення ефекту — люрекс, акрил.

«Носити вишиванку уже стало модно, престижно», — під­сумував начальник управ­ління культури облдержадміністрації Григорій Шергей. Організаторами фестивалю зголосилися бути Тернопільська облдержадміністрація, облрада, міська рада, міжнародна благодійна установа «Центр національного відродження», обласна організація Всеукраїнського товариства «Просвіта», а генеральним спонсором стало ЗАТ «Оболонь». А от чи змо­жуть вони всі разом зреалізувати бажання перетворити всеукраїнський фестиваль вишивки і костюма у міжнародний, на який з’їжджалися б майстри української вишивки з різних країн світу?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі