Відгомін історії

Поділитися
Існує істина, що Бог трійцю любить і життя її стверджує. Спочатку фотохудожник Сара Атлас побувала в Олександрійському дендропарку, розташованому у Білій Церкві, та зробила вражаючу фотосесію. А потім, до створення альбому приєднався творчий гурт Українського фонду культури на чолі з головою правління, Героєм України, поетом Борисом Олійником. Так вийшло унікальне видання, наповнене історичними фактами.

Існує істина, що Бог трійцю любить і життя її стверджує. Спочатку фотохудожник Сара Атлас побувала в Олександрійському дендропарку, розташованому у Білій Церкві, та зробила вражаючу фотосесію. А потім, до створення альбому приєднався творчий гурт Українського фонду культури на чолі з головою правління, Героєм України, поетом Борисом Олійником. Так вийшло унікальне видання, наповнене історичними фактами.

На презентацію альбому зібралася творча інтелігенція Білої Церкви та Києва, представники ЗМІ. Присутні відчули подих історії в самобутній ландшафтній оазі з пагорбами, лісами, галявинами, дивною річкою Россю, які привабили родину графів Браницьких і стали місцем втілення творчого задуму графині Олександрії.

Зелені партери у вигляді каскадних газонів зі стриженими боскетами, захоплюючі краєвиди, дивної краси ділянки з красномовними назвами "Кленова", "Ялинкова", "Липова", "Каштанова", "Пейзажна". Кожна з них має свою легенду, присвяту, загадкову таємницю. Але головне, тут було створено особливий мікроклімат для душевного комфорту та затишного відпочинку.

Історія парку сповнена інтриг та бувальщин. Для втілення творчого задуму родини Браницьких були запрошені видатні фахівці палацово-паркової архітектури, провідні садівники, інженери, серед яких були Ботані, Станге, Бартецький, Вітт. Із Франції запросили архітектора Мюффо, саме йому належить спорудження резиденції "Аустерія" в якій влаштовувалися бали, урочисті прийоми. 54 роки віддав Олександрії садівник Август Єнс, привезений з Берліна в 16-річному віці. Творчі ідеї цього самовідданого фахівця зробили парковий ансамбль неповторним.

Існує припущення про загадкові обставин появи ряду скульптур. Їхнім замовником був Наполеон Бонапарт, який потім відмовився від них, тому граф Воронцов придбав скульптури для Олександрійського парку. Таким чином, кілька прекрасних італійських зразків скульпторів Антоніо Канови, Лоренцо Бартоліні та Луїджі Пампалоні прикрасили Олександрію у 1816 році та збереглися до наших часів.

Окрасою заповідника, який розташований в старовинному особняку, є музей який зберігає дух старовини та таємничості. Саме тут зберігаються копії шедеврів та паркова скульптура - свідки високого мистецтва Італійського Відродження.

Трохи історії. Початок будівництва парку сягає 1788 р. Його творчий задум у романтичному стилі з самого початку вражав масштабністю та оригінальністю. Дендрарій містить одних тільки екзотичних рослин понад 2500 одиниць, а його віковічним дубам понад 200 років. Розкішні алеї створюють самобутні ракурси, серед яких милують око луки, озера, водоспади, дивні пагорби, балки, альтанки і ставки з романтичними містками. Старовинні архітектурні споруди, оригінальні скульптурні пам'ятки доповнюють уявлення людини про світові зразки мистецтва, високі зразки культури, гармонійне поєднання різних стилів. Все відповідало моді того часу і смакам високоосвіченої родини графів Браницьких.

Головний вхід у парк композиційно складається з масивної металевої брами з декоративною огорожею. Два чотиригранних колоноподібних пілони з нішами створюють парадність комплексу. В центральній частині парку знаходиться колонада "Луна", яка була задумана як галерея скульптур та ваз. Є припущення що її автором був відомий архітектор І.Старов. Амфітеатр підковоподібної споруди, витриманий у стилі класицизму, мав дивні акустичні властивості. А павільйон "Ротонда" було споруджено на честь князя Г.Потьомкіна, за його зразок було взято павільйон Павловського парку під Санкт-Петербургом (архітектор Ч.Камерон).

Через ефектні містки можна помилуватися водними басейнами парку, потрапити у оази рослин з квітковим багаттям, відпочити у "Китайській альтанці" оздобленій різними химерами-драконами та відчути самобутність східної культури. Вражають ряд балок з красномовними назвами "Глобус", "Лев", "Царський сад", а поруч яскравий сирінгарій (бузковий сад), трояндові плантації, сосновий бір, березовий гай, ряд хвойних екзотичних рослин.

Про велич і самобутність цієї оази свідчать могутні дерева - свідки 1788 року. Всі ці моменти зафіксувала Сара Атлас на своїх високохудожніх світлинах. Як і, зокрема, Палієву гору - своєрідний козацький акцент, пам'ятку українського козацтва на честь Семена Палія. Світлини вдало передають красу архітектурних споруд, які доповнюють природну унікальність паркового комплексу.

Подарункове видання - плідна праця куратора проекту, мистецтвознавця Карини Кравець та автора концепції, дизайну художника, директора авторської програми "Школа творчості", члена правління УФК Олени Красильникової, автора перекладу на англійську Марини Щелчкової. У вінок респектів до Олександрійського парку органічно вплелися поезії Б.Олійника, А.Драгомирецького, В.Корнійчука, М.Шевченка, В.Женченка.

Видання - це своєрідне вікно у світ прекрасного, створеного фантазіями архітекторів, інженерів, садівників та науковців. За словами директора Олександрійського дендропарку С.Галкіна відвідувачі цього заповідника не тільки отримують естетичне задоволення, милуючись вишуканим мистецтвом, а й звершують подорож довкола світу.

Альбом розрахований на шанувальників української історії, культури та духовності.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі