Українська культура: енциклопедія в особах - Культура - dt.ua

Українська культура: енциклопедія в особах

3 вересня, 2016, 00:00 Роздрукувати Випуск №31, 3 вересня-3 вересня

Однією з найвизначніших подій на найближчому Львівському Форумі видавців, безперечно, стане презентація велетенської (об'ємної й інформаційно насиченої) мегакнижки "Ukraine. The Best ". Це видання позиціюють як нову енциклопедію вітчизняної культури, як насичену мозаїку з чудових облич і прекрасних подій, що визначають цю сферу людської діяльності.

Однією з найвизначніших подій на найближчому Львівському Форумі видавців, безперечно, стане презентація велетенської (об'ємної й інформаційно насиченої) мегакнижки "Ukraine. The Best ". Це видання позиціюють як нову енциклопедію вітчизняної культури, як насичену мозаїку з чудових облич і прекрасних подій, що визначають цю сферу людської діяльності.

Особи і події, люди і долі, цифри і факти, об'єднані під обкладинкою "Ukraine. The Best", справді важливі, знакові в різних художніх виявах. Загалом, понад 120 серйозних культурних персон — від легендарних майстрів до молодих і завзятих лідерів гостросучасної культурної території — нарешті зустрілися. Мирно, дружно, безконфліктно. Ліна Костенко і Дмитро Шуров, Іван Марчук і Джамала, Валентин Сильвестров і Марія Бурмака, Святослав Вакарчук і Владислав Єрко, Оксана Забужко й Анатолій Криволап, Дмитро Богомазов і Людмила Монастирська, Ада Роговцева й Іван Малкович, Кіра Муратова і Раду Поклітару...

Очі розбігаються, а серце радіє: як здорово, що всі ми тут сьогодні зібралися.

Робота над виданням (автор і керівник проекту Юрій Комельков) загалом тривала близько трьох років. Тобто від імпульсу цікавого задуму (об'єднати найкращих із найкращих в одній актуальній арт-енциклопедії) — аж до фінішної прямої, яка передбачає, образно кажучи, тактильні відчуття та запах друкарської фарби.

Тим часом друковане видання — лише частина "Ukraine. The Best". Оскільки супутниками книжки є інтернет-портал, інші медійні проекти.

Судячи ж з книжки, виданої дорого та винахідливо, у даному випадку українська культура фінансується зовсім не за залишковим принципом. І навіть сама структура "Ukraine. The Best" передбачає таке собі осмислене художнє зіткнення західного раціоналізму з емоційними переливами таємничої слов'янської душі.

Що я маю на увазі? Хоча б те, що за зовнішньою формою, за візуальним виконанням — це просунутий Захід, актуальна Європа. А ось в авторських текстах, що розкривають художні світи наших культурних героїв, безперечно, прозирає особлива українська інтелектуальна чуттєвість, неприхована небайдужість авторів до своїх персонажів. Слід підкреслити, що арт-енциклопедія найкращих із найкращих в українській культурі — це авторська версія творчого колективу "Ukraine. The Best ". І в цьому випадку тексти народжували, мабуть, видатні культурні пера країни дня нинішнього — мистецтвознавці, критики, журналісти. Тобто автори, які не лише "спостерігачі" тих чи інших культурних процесів, а часто й безпосередні учасники самих процесів.

У точних, суворих, емоційних та інтелектуально-спресованих міні-есе — про Аду Роговцеву або Едуарда Митницького, про Анатолія Криволапа або Кіру Муратову (список можна продовжувати-продовжувати) — безумовно, виявляється чудовий закон авторської художньої стислості, яка завжди — сестра...

Монументальне мислення у форматі мініатюри — ось що таке особливий стиль "Ukraine. The Best".

Цей же стиль передбачає і таке собі літературне "кліпове мислення", і енергетичну спресованість різних сюжетів, ще — їх об'ємність при мінімумі комп'ютерних знаків.

І як інакше "мислити", якщо, наприклад, героїня цієї книжки — Джамала — вже давно не тільки важливий елемент таблиці шоу-бізнесу, а й надзвичайно важливий суспільно-політичний суб'єкт нашої з вами сучасності. Коли книжка тільки готувалася до друку, ніхто припустити не міг, що та ж Джамала стане лідером Євробачення-2016 і принесе перемогу Україні. Тож справді the best.

Ще одна героїня, окраса цих сторінок, — Ада Роговцева. Видатна актриса зіграла знакові ролі в театрі та кіно в 70-ті, 80-ті, 90-ті, нульові. І в наші дні вона навіть більш ніж актриса, яка чесно грає одну з сучасних п'єс у Театрі драми і комедії на Лівому березі, вона ж багато в чому і совість нашого часу, його материнська сльоза.

Схоже можна сказати і про велику Ліну Костенко. І про багатьох інших героїв арт-енциклопедії, які дружно розташувалися в шести напрямах: кіно, фото, арт, музика, театр, література.

Важливо відзначити й оригінальний дизайн видання. Стиль проекту розробила Марина Леоненко, що вибудувала книжку як багаторівневий, багатосекційний насичений гід. Як інтелектуальний екскурс — у світ творів відомих українських авангардистів. Тому цінність видання, на мій смак, і тексти, і, безперечно, візуальні контексти, тобто надсучасне візуальне аранжування. Слід зазначити, що кожному герою тут передує 3D-вимір у вигляді благородного бюста.

Те, що нове видання укрупнює особистості представників української культури, — безперечно. Також безперечно, що таке видання — це ще й якісний винахідливий видавничий експеримент. Спроба "синтезу" різних напрямів-форматів, об'єднаних під однією обкладинкою, — "Ukraine. The Best".

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво