УКРАЇНА ПРЕДСТАВЛЯЄ!

Поділитися
Звучить урочисто, гордо й багатообіцяюче — у дусі святкування Дня незалежності України. І якщо ку...

Звучить урочисто, гордо й багатообіцяюче — у дусі святкування Дня незалежності України. І якщо кульмінацією державного свята в Україні був військовий парад на Хрещатику, то в Словаччині це — перша національна економічна виставка в найбільшому виставочному центрі Братислави, яка так і називається «Україна представляє-2001». Про назву виставки і як наслідок — ставлення до неї словаків — можна говорити довго. Наведу лише дві точки зору: «Лише на десятому році свого незалежного існування Україна нарешті себе «представляє»! » (читати з дозою іронії. — Прим. автора). Або: «Нарешті Україна себе представляє!» (читати: а) із приємним подивом; б) симпатією в голосі. — Прим. автора). Проте факт залишається фактом: чотири дні словаки та гості Братислави мали змогу безплатно відвідати виставку, на якій уперше під одним дахом було представлено основні галузі промисловості України: авіаційну, машинобудівну, приладобудівну, металургійну, хімічну, нафтогазову та харчову. На думку організаторів, саме такий підхід дасть словакам об’єктивніше уявлення про структуру та розвиток української економіки й допоможе налагодити економічні контакти між двома сусідніми країнами.

День незалежності України був для словацьких мас-медіа черговою нагодою «пройтися» по «українській тематиці». Цього разу це не були українські мафіозі, повії та нелегали, не писалося конкретно про авторитарну особистість українського президента, не йшлося про боротьбу проти свободи слова й незавидне становище українських журналістів. Цього разу це була економічна ситуація в Україні. На тлі позитивної тенденції в економічному розвитку країни йшлося про тяжке становище більшості українського населення. Підкреслювалося, що, за умови збереження річного економічного зростання в 6%, Україна може досягти рівня 1990 року лише через 14 років. Крім неминучих складних трансформаційних процесів, причинами повільних економічних реформ називалися авторитарна система державної влади, непереконливі демократичні зміни в країні, а також пасивний менталітет українського народу. Інформувалося, що середня зарплата українця — 60 американських доларів, що значно збільшилися витрати на продукти харчування, а такі предмети, як відеомагнітофони, мікрохвильові печі, сателітні антени чи мобільні телефони, для багатьох українців — предмети розкоші.

Задля об’єктивності слід зазначити, що з’являються оптимістичні «нотатки мандрівників» Україною, з яких наляканий словак дізнається, що не все так безнадійно за східним кордоном. Однак такої інформації так мало, що вона просто не впливає на загальне уявлення про сусідню державу.

Попри те, що імідж України в Словаччині, за логікою речей, не може сприяти розвитку тісних економічних відносин між країнами, представники як словацької, так і української сторін стверджують, що фінансову кризу 1998 року подолано і простежується тенденція зростання взаємного товарообороту. 1999-го року він становив понад 330 мільйонів американських доларів. 2000-го — 354 мільйони, а економічні показники перших шести місяців цього року дають фахівцям підставу стверджувати, що обсяг зовнішньої торгівлі між Україною та Словаччиною продовжує збільшуватися.

Нинішнього року за обсягом зовнішньої торгівлі товарами Словаччина посідає сьоме місце серед 36 країн Європейського континенту, з якими Україна підтримує тісні зовнішньоекономічні зв’язки, а серед країн CEFTA вона поступається лише Польщі та Угорщині. За останні шість місяців зовнішньоторговельний оборот між Україною та Словаччиною становив до 200 мільйонів доларів США, що на 27% більше, ніж торік. Причому український експорт за цей період сягнув понад 130 мільйонів доларів. Сталися зміни й у структурі українського експорту: зменшилося ввезення руди і залізних концентратів, збільшилася кількість товарів із чорних металів та алюмінію. Про диверсифікацію українського експорту свідчить також той факт, що цього року з’явилося п’ять нових товарних груп, у тому числі — зернові культури, мідь і вироби з неї.

Якщо говорити про обсяг імпорту зі Словаччини, то за останні шість місяців він становив понад 62 мільйони доларів США. Як зазначають фахівці, простежується поступове зростання імпорту словацьких товарів на український ринок, чому певною мірою сприятиме й українська економічна виставка у Братиславі.

Виставку «Україна представляє-2001» відкрили посол України у Словаччині Юрій Рилач та словацький президент Рудольф Шустер. Їхні промови були витримані в дусі зміцнення економічних відносин між двома сусідніми країнами. Прозвучало бажання підтримати організацію таких виставок, щоб вони стали традиційними. Хоча виставка планувалася набагато масштабнішою, організатори вважають її все-таки вдалою. Словаки отримали можливість не лише ознайомитися з українськими товарами, представленими на виставці, а й продегустувати українські страви, запропоновані в меню ресторану готелю «Київ» у рамках днів національної кухні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі