Україна, Росія, культурний фронт

Поділитися
Введення російських військ у Крим і безперервна інформаційна війна - ці теми не могли залишити байдужими багатьох діячів вітчизняної культури.

Введення російських військ у Крим і безперервна інформаційна війна - ці теми не могли залишити байдужими багатьох діячів вітчизняної культури. Режисери Роман Балаян, Олег Фіалко, артисти Ада Роговцева, Анатолій Хостікоєв, Раїса Недашківська висловили DT.UA з цього приводу особисту думку та громадянську позицію.

"Трагічний сюжет із введенням російських військ в Україну - це рішення однієї людини. Тієї, котра ще недавно говорила нам про братню дружбу й про те, що наші народи ніщо не може розсварити, - каже постановник фільму "Польоти уві сні і наяву" Роман Балаян. - Останніми днями мені безперервно телефонують російські колеги-кінематографісти. Деякі з них пропонують переїхати жити в Москву, якщо ситуація в Україні стане дуже важкою. Але, природно, я нікуди не поїду. Залишуся в Україні. Взагалі, ця ескалація україно-російського конфлікту у творчих людей не може викликати нічого, крім жаху. І перехід ситуації в адекватне русло залежить уже не від нашої країни, а від мільйонів росіян, якщо ті зможуть вплинути тільки на одну людину - керівника своєї країни. Мені до останнього хочеться сподіватися, що нинішні події навколо Криму - лише форма тимчасового залякування нашої країни. Але не розумію, навіщо це робити".

Народний артист України Анатолій Хостікоєв народився в інтернаціональній сім'ї, його мати - українка, батько - осетин. Актор зізнається DT.UA, що російська мова для нього так само важлива й дорога, як і рідна українська. "Саме тепер кожен із нас має спробувати прорвати інформаційну блокаду, створену політиками Росії навколо нашої країни, - каже Хостікоєв. - Така блокада спотворює стан справ в Україні. Буквально недавно на одному з телеканалів я слухав виступ Федора Бондарчука, який стверджував, що вулиці Києва запруджені молодиками з обрізами і життя в нас нестерпне. Тим часом я згадував його батька - Сергія Бондарчука, який народився в Україні й прекрасно зіграв Тараса Шевченка у фільмі Ігоря Савченка. Я подумав: "Навіщо так скороспішно й безапеляційно судити про країну, зі станом речей у якій ти ознайомлений лише з офіційної пропаганди?! Тому слід намагатися прорвати цю блокаду, розповідаючи своїм близьким та друзям у Росії, що в Україні не все так страшно, як їм повідомляють".

Днями українські артисти театру й кіно записали відеозвернення до російських колег. На Камерній сцені імені Сергія Данченка (Національний театр ім. Івана Франка) говорили про загальне бажання зберегти культурні зв'язки, не допустити навіть думки про війну між нашими народами... Серед тих, хто виступив, - Ада Роговцева, Раїса Недашківська, Олексій Богданович, Володимир Горянський, Стас Боклан, Ольга Сумська, актори Київського театру Російської драми ім. Лесі Українки. Ада Роговцева згадала слова Романа Віктюка, що для актора батьківщиною завжди буде сцена, але для українських діячів культури батьківщина - це Україна, яку ми всі повинні зберегти, не допустивши розбрату й розколу.

Народна артистка України Раїса Недашківська зі сльозами в голосі повідомила DT.UA по телефону, що останні тижні стали для неї особистою трагедією. "Я зверталася до багатьох діячів російської культури, зокрема й до Миколи Бурляєва, з яким ми дружимо багато років. І наполягала, що потрібно зупинити це безумство! Офіційна пропаганда сіяє тільки ненависть між народами. І тепер я часто згадую рядки зі "Слова про Ігорів похід" - про час, навиворіт вивернутий... Не вірю, що колись ми станемо по різні боки барикади з моїми численними прекрасними колегами-артистами з Російської Федерації", - зазначила акторка.

Днями відомий російський кінорежисер Станіслав Говорухін (голова передвиборного штабу кандидата в президенти РФ Владимира Путина у 2012 р.) під час відкриття фестивалю "Дух вогню" у Ханти-Мансійську публічно попросив вибачення у лібералів за недавнє рішення Ради Федерації про введення російських військ в Україну. Невдовзі постановник фільмів "Місце зустрічі змінити не можна" і "Ворошиловський стрілок" змінив свою думку, повідомивши, що згода Ради Федерації на використання збройних сил в Україні - це розумний дипломатичний крок, який сприятиме тому, "аби російськомовне населення, прибите й перелякане, якось ожило...".

Колеги Говорухіна в Україні - відомий кінорежисер Олег Фіалко та народний артист України Іван Гаврилюк, звернулися до DT.UA c проханням донести до громадськості й самого Говорухіна позицію українських кінематографістів з приводу поточних подій.

"Кілька місяців тому на одному з українських телеканалів знову пройшов твій фільм "Ворошиловський стрілок", - звертаються до Говорухіна його українські друзі Олег Фіалко та Іван Гаврилюк. - Українська "Небесна сотня" відстоювала ті ж ідеали, що й герой твоєї картини. Уже не творчо. А ціною життя. Їх не цікавила національність героя фільму.

Славо, ти досі - член Спілки кінематографістів України. І, за логікою ваших нинішніх ЗМІ, тебе б мали викинути звідти "фашисти" й "бандерівці". Але ж ти знаєш, що все це - нісенітниця. Ти довгі роки жив і творив в Україні, у тебе завжди були тут друзі й шанувальники.

Славо, згадай колишні часи, коли твої різкі виступи на з'їздах і пленумах захищали колеги: українці, росіяни, вірмени, євреї...

Славо, згадай одночасно й те, як інколи твоїх російських колег обурювало прагнення України вступити в Євросоюз чи НАТО, вирішити ту чи іншу економічну проблему. Вони звикли вважати нас своїми, але трошки меншими...

Славо, зазнач, нас, українців, ніколи не обурювали напрямок газових потоків Росії, ваша внутрішня політика, рішення культурно-етнічних та інших питань.

Ми ніколи не втручалися не тому, що менші брати, а тому, що це - непристойно.

Славо, як депутат, як політик, як високоерудована людина ти чудово знаєш - немає в нас "фашистів" і "бандерівців", які захопили владу. Вона - легітимна. Немає втікачів, переслідувань, убивць за національними, релігійними та іншими ознаками.

Славо, ми такі ж, як і ви, при одній дивній відмінності: всі президенти України дуже неохоче зустрічалися з майстрами мистецтв своєї країни, але завжди запобігали перед вами - тобою, Микитою Михалковим, Ігорем Крутим...

Вони не завжди розуміли, хто ви такі й чим відрізняєтеся один від одного. Але вони точно знали, що ви маєте серйозний вплив на президента Росії. І це - правда. Ви справді впливали й продовжуєте впливати.

Славо, поясни, будь ласка, президентові Путіну, що вся нинішня риторика навколо України ваших ЗМІ і політтехнологів - це брехня. Славо, ти ще можеш врятувати Росію, яку ви втрачаєте".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі