Політкоректність - У Нідерландському державному музеї поміняють колоніальні назви картин - Культура - dt.ua

У Нідерландському державному музеї змінять "колоніальні" назви картин

16 грудня, 2015, 05:30 Роздрукувати

Тим самим хранителі культурних цінностей хочуть відійти від практики європоцентризму, стверджує куратор відділу історії Евелін Ніколас.

Голландці вирішили проявити делікатність у сфері залучення до прекрасного

Розташований у Амстердамі Державний музей змінить назви картин, які можуть здатися образливими, зокрема, містять слова "негр", "ескімос", "індіанець", "пігмей". Про це повідомляє голландське видання Het Parool.

Співробітники музею проводять перевірку серед 220 тисяч експонатів, що знаходяться в оцифрованому каталозі установи. Проект отримав назву "Адаптація колоніальної термінології". До роботи залучені 12 кураторів. До їх обов'язків входить редагування онлайн-каталогу з назвами картин.

Близько 8000 предметів мистецтва після відкриття відреставрованої колекції 2013 року вже пройшли процедуру перейменування. Серед експонатів в минулому місяці назву "індіанці" було змінено на "корінні американці".

"Вперше в історії європейського музею було докладено таких конкретних зусиль зі зміни назв і описів колекцій", - сказав Рафаель Ройг, старший координатор і постійний секретар комісії з музейної етики Міжнародної ради музеїв (всесвітньої музейної асоціації, яка знаходиться у Франції - ред.).

Нидерланды_колонии_картин
rijksmuseum
Картині Симона Моріса присвоїли інша назва

У рамках ініціативи була перейменована картина Симона Маріса 1900 року "Юна негритянка", яка тепер називається "Дівчина з віялом".

"Ідея полягає в тому, щоб не використовувати визначення, що білі люди давали представникам інших рас", - пояснила керівник історичного відділу музею Мартіна Госселінк. "Ми вже відсортували 132 описів зі словом "негр". Але є і більш складні випадки, такі, наприклад, як "готтентот". Цим словом голландці називали бушменів пустелі Калахарі у Південній Африці. Нідерландською мовою це слово означає "заїка".

Читайте також: Археологи виявили імовірну гробницю Сулеймана Пишного

Госселінк також згадала слово "магометанин" - застарілу західну назву для людей, що сповідують іслам.

Деякі роботи залишаються під знаком питання. Наприклад, картина Корнеліса Корнеліссена (1562-1638) - "Купання Вірсавії" (1594), на якій зображені два темношкірі служниці. В описі їх зовнішність тепер позначена як "екзотична".

Нидерланды_колонии_картин_2
"Купання Беер" Корнеліса Корнелиссена, 1594 рік

Також двозначним лишається портрет дружини голландського адмірала Корнеліса Тромпа (1629-1691) - Маргарити (1667) - пензля представника Золотого віку фламандського живопису Яна Мейтенса (1612-1670). На картині зображена багата пані із чорношкірим пажем.

Нидерланды_колонии_картин_1
Портрет дружини адмірала Корнеліса Мартензона Тромпа з темношкірим слугою, 1667 рік

Державний музей (The Rijksmuseum) в Амстердамі входить до кола двадцяти найбільш відвідуваних художніх музеїв світу. Він був заснований у 1808 році братом Наполеона I, королем Голландії Луї Бонапартом. Відкритий для публічного відвідування у 1815 році. У музеї є 1 мільйон експонатів. Це і художня колекція - картини, скульптури та декоративне мистецтво, малюнки, гравюри, мистецтво країн Азії, і історичне зібрання - археологічні артефакти, картини, скульптури, одяг, фотографії.

Нидерланды_колонии_картин_3
Рембрадт, "Нічний дозор" (1642)

Основу художньої колекції становлять роботи голландських майстрів XV-XIX століть. Однією із найбільш знаменитих картин музею є полотно "Нічний дозор" Рембрандта.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №28, 20 липня-26 липня Архів номерів | Зміст номеру < >