У Києві відкрилася виставка Гетьман Іван Мазепа і Києво-Печерська лавра (до 380-річчя з дня народження гетьмана України) - Культура - dt.ua

У Києво-Печерській лаврі відкрилася виставка до 380-річчя з дня народження гетьмана Івана Мазепи

21 березня, 2019, 03:22 Роздрукувати

Експозиція дає змогу скласти уявлення про масштаб діяльності цієї непересічної особистості.

У виставковій залі Успенського собору Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника відкрилася виставка "Гетьман Іван Мазепа і Києво-Печерська лавра (до 380-річчя з дня народження гетьмана України Івана Мазепи)".

Життя і діяльність гетьмана тісно пов'язані з Києво-Печерським монастирем. Він був чи не найщедрішим ктитором української Церкви і Печерської обителі за весь період її історії. Саме меценатство Мазепи стало підґрунтям, матеріальною базою, на якій пишно розквітло мистецтво нового стилю "мазепинське барокко". Його коштом збудовані мури навколо Лаври та храм Всіх Святих, відновлені найдавніші Велика Успенська та Троїцька надбрамна церкви.

Значних зусиль і коштів доклали до розбудови обителі духовні побратими гетьмана К. Мокієвський, П. Герцик тощо.  Завдяки їм наприкінці ХVII - на початку ХVIII ст. архітектурний ансамбль Києво-Печерської лаври набув вигляду, який без істотних змін зберігся до наших днів.

Пам'ятки архітектури й образотворчого мистецтва, створені в той час, були у порівнянні з творами Середньовіччя новим явищем. Це засвідчує виставка "Гетьман Іван Мазепа і Києво-Печерська лавра", де представлені ікони, живописні та графічні твори, пам'ятки декоративно-літургійного мистецтва, стародруки мазепинської доби, а також копійні матеріали, що розкривають особистість Івана Мазепи як творця української культури.

Експозиція дає змогу скласти уявлення про масштаб діяльності цієї непересічної особистості і про місце Івана Мазепи  в становленні духовної й художньої культури України ранньомодерної доби. Також представлені портрети сподвижників гетьмана, серед яких чимало діячів української Церкви, зокрема, архімандритів Києво-Печерської лаври. 

Читайте також: Сім смертей і вічне життя гетьмана Мазепи

Експозиція є наступним етапом на шляху до створення Музею Івана Мазепи на теренах Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Їй передували виставка одного дня "Гетьман Іван Мазепа - особистість, державник, меценат (17.07.2017 р., Онуфріївська вежа) та виставковий проект "Милостивий патрон святої обителі - гетьман Іван Мазепа" (2018 р.,Годинникова вежа).

Докладніше про непересічне гетьманство Івана Мазепи читайте у матеріалі Олександра Сліпченка "Пам'ятники: час і ми" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1277, 11 січня-17 січня Архів номерів | Зміст номеру < >