ТРАНЗИТОМ ЧЕРЕЗ СЦЕНУ...

Поділитися
Девіз Х Форуму видавців у Львові — «Розширюючи межі» — втілює тенденції розвитку ярмарку: форум постійно розширюється в часі (цього року він тривав чотири дні), просторі і кількості дійових осіб...

Девіз Х Форуму видавців у Львові — «Розширюючи межі» — втілює тенденції розвитку ярмарку: форум постійно розширюється в часі (цього року він тривав чотири дні), просторі і кількості дійових осіб. Проте, як на мене, за девіз краще було б обрати «Час збирати каміння» — надто вже часто фігурували алюзії на цю біблійну цитату у «занадто і занудно дотепних» ведучих церемонії нагородження. Та й равлики цього року були не скляні, як зазвичай, а вибиті міддю на кам’яних брусках.

Президент форуму Олександра Коваль постійно наголошувала на тому, що він уже переріс можливості свого традиційного місця проведення — Палацу мистецтв і що Львів давно потребує нового сучасного виставкового центру. Кількість учасників форуму ось уже втретє впевнено перевалює за півтисячі: на Х Форум їх прибуло з усіх областей України, а також з Росії, Польщі та Великої Британії 582 особи. Через брак площі 20 видавництвам довелося відмовити в участі. Більшість видавництв передбачливо «підтягнула» презентації своїх нових видань до форуму, але через надмір (понад сто заходів) чимало цікавих і вартих уваги подій пройшли непоміченими.

Вражає кількість поданих на конкурс «Книга Форуму-2003» книжок, у десяти номінаціях, — 483. Але чи здатен член журі протягом місяця адекватно оцінити 483 книжки? Може через це у списках переможців фігурують ті самі особи, що їм двічі якщо не більше доводилося перебігати (за висловом ведучих) «транзитом через сцену», аби отримати свою відзнаку.

Абсолютним лідером за кількістю назбираного каміння виявилося івано-франківське видавництво «Лілея-НВ». Чотири з п’яти поданих видавництвом на конкурс книг отримали відзнаки. Три кам’яних равлики й одне лауреатство у таких номінаціях: «Художня література (поезія та проза всіх жанрів)» — за книгу О.Лишеги «Снігові й вогню» (обійшовши нові романи двох динозаврів сучукрліту «Дванадцять обручів» Ю.Андруховича («Критика») і «Мальва Ланда» Ю.Винничука (ЛА «Піраміда»), які стали лауреатами); «Краєзнавчі видання» — за «Наш Станіславів» (єдина нагороджена книга в цій номінації); і «Переклади українською мовою художньої та гуманітарної літератури» — за видання «Мислителі німецького романтизму» (лауреати в цій номінації — «Антологія японської поезії» («Дніпро») і «Нації та націоналізм» Гелнера («Таксон»). Лауреатську шкіряну грамоту «Лілея-НВ» отримала за серію Т.Прохаська «Інший формат» в номінації «Есеїстика, публіцистика, мемуарна література».

Видавництво «Смолоскип» вдарило авторитетами, здобувши і перемогу, і лауреатство в номінації «Есеїстика, публіцистика, мемуарна література» за перший том «Листування» В.Липинського і перший том з майбутнього десятитомника творів В.Чорновола.

Харківська «Акта» отримала дві нагороди: равлика за бібліографічний довідник «Два століття сковородіяни» (в номінації «Довідкова література») і Ґран-прі за «Історичну фонологію української мови» Ю.Шевельова.

Так само дві нагороди отримав видавничий дім «Наутілус» — переможець у номінації «Художні та подарункові видання» з книгою «Феномен Швейка» (лауреатами в цій номінації стали повстанські світлини «Армія безсмертних» («Мс») та «Українське художнє дерево» М.Станкевича) і лауреат у номінації «Довідкова література» з «Ілюстрованим медичним словником Дорланда» у двох томах (розділивши цю позицію з бібліографічним словником «Філософська думка в Україні» від «Пульсарів»).

Відзначилося також і видавництво Українського католицького університету, діставши равлика у номінації «Підручники та посібники для вищої школи» за монографію В.Ададурова «Історія Франції» (спільно з Інститутом історичних досліджень ЛНУ ім. І.Франка) та лауреатство в цій самій номінації за підручник з латинської мови Н.Яковенко та В.Миронової. Остання нагорода в цій номінації дісталася «КМ Академії» за книгу «Нариси історії архівної справи в Україні».

Безумовним і заслуженим переможцем серед дитячих книжок стали «Казки Туманного Альбіону» від «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ». Лауреати в цій номінації — молоде «Видавництво Старого Лева», що вже другий рік виборює собі нагороди (цього року за книгу М.Савки «Чи є в бабуїна бабуся»), львівський «Кашалот» із книжкою-подушкою «На добраніч» і серія пізнавальних книжок «Давні цивілізації» харківського видавництва «Ранок».

Давно очікуваний «Український футуризм» О.Ільницького від «Літопису» переміг в номінації «Наукова та фахова література», де лауреатство вибороли «Руська (Волинська) метрика» (Держкомархів) та «Вибране» С.Єфремова («Наукова думка»).

Цікавими є також результати рейтингових опитувань, здійснених серед видавництв–учасників форуму. Найкраща книгарня України (вже вкотре!) — «Українська книгарня» (Львів), найкращий журналіст-книжник — К.Родик («Книжник Review»), найкраще періодичне видання книжкової тематики — «Книжковий клуб плюс».

Найкращим періодичним виданням загальної тематики, як і торік, назвали «Дзеркало тижня» з рубрикою «Книжкова лавка», що її редактор і колумніст А.Бондар посів перше місце у новоствореному конкурсі для журналістів та ЗМІ «Сила слів», проведеним спільно з книжковим домом «Орфей».

Попри розмаїття запропонованих книг, журі все ж не визначилося із книгою десятиліття. Чи то образити нікого не хотілося, чи то гідних претендентів не знайшли. Традиційної підсумкової конференції, на якій журі форуму могло би пояснити свій вибір, цього року чомусь не було. Але ж равлик, як відомо, символізує терпіння і повільний рух уперед.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі