Співає український хор

Поділитися
Хору "Радіо Прага" - не більше ніж 50 років, хору Баварського радіо - майже 70. А от Хору Українського радіо - 85. Старший за нього хіба що камерний хор Бі-Бі-Сі Сінгерс, заснований 1924 року

Хору "Радіо Прага" - не більше ніж 50 років, хору Баварського радіо - майже 70. А от Хору Українського радіо - 85. Старший за нього хіба що камерний хор Бі-Бі-Сі Сінгерс, заснований 1924 року

"Увага: запис!" - серйозний і зібраний голос звукорежисера. Кілька секунд повної тиші. Ледь чутне дихання. Змах диригента. І - починається таємниче дійство…Над бідами й радостями нашого народу летять дивовижні звуки… У цих звуках відлунює вистраждана історія України…

Співає Хор Українського радіо…

Нещодавно побачила світ книга музикознавця Тетяни Коробки про історію й сучасність одного з найстаріших і найавторитетніших хорових колективів України і Європи - Хор Українського радіо.

Аби усвідомити значення цього легендарного колективу для нас, українців, звернемося до історії, дбайливо викладеної авторкою в монографії "В ефірі Хор Українського радіо".

Тетяні Коробці - кандидату мистецтвознавства, солістці Хору радіо, вдалося віднайти інтегративний підхід. Дослідження, не обмежуючись історичною ретроспективою, глибокого аналізує діяльність колективу в умовах тоталітаризму та нищівної цензури, розглядає перспективи його роботи в умовах сучасних інформаційних технологій, аналізує кадрову та репертуарну політику, і, поряд з тим, розглядає деякі аспекти актуальної проблематики музикознавства - теорії комунікації.

Перша згадка про Хор, яка збереглася в архівних документах, датується березнем 1931 року. Власне ця дата і є орієнтиром - відправною точкою його історичного літопису. Звучання хору супроводжує життя кількох поколінь українців, воно бринить у підсвідомості, лунає з гучномовців, радіоприймачів, телевізорів, програвачів, воно є окрасою багатьох концертних програм і виступів.

Подвижницька діяльність Хору тісно пов'язана з творчою біографією видатних українських диригентів, які в різні періоди очолювали колектив - Гліб Таранов, Олександр Міньківський, Георгій Дмитревський, Василь Мінько, Юрій Таранченко, Григорій Куляба, Валентин Мальцев, Павло Муравський, Віктор Скоромний. А з 2010 року, вперше в історії Хору, посаду художнього керівника та головного диригента обіймає жінка. Заслужена артистка України Юлія Ткач є яскравим представником нової генерації хорових диригентів - обдарованих, освічених, інтелектуальних.

Творчість Хору Українського радіо завжди перебуває у вирі суспільного життя країни, стрімко відгукується на знакові події в політичній, культурній та мистецькій сферах. Усе це знаходить відображення в тисячах концертних виступів, прямих теле- і радіопередачах, численних фондових записах, у озвучених виставах, художніх фільмах, документальних, наукових та анімаційних стрічках.

Хто з нас не знає мультфільм "Капітошка", головний герой якого співає голосом солістки Хору Українського радіо Олени Слободяник. До речі, все музичне оформлення "Капітошки" - доробок жіночого складу колективу.

Легендарна "Пісня про рушник" з кінофільму "Літа молодії" також вперше прозвучала з "вуст" Хору Українського радіо (солісти - Олександр Таранець та Галина Бебих). Класика українського кінематографу - фільми "Киянка", "Ключі від неба", "Два роки над прірвою", "Доля Марини", "Сон", "Долина синіх скель", "Владика Андрей" та багато інших вітчизняних стрічок - наповнені звучанням Хору Українського радіо.

Ще одна особливість колективу - робота в студії на мікрофон. На відміну від концертного виконання запис фонограми має бути бездоганним. "Якщо на концерті вплив на слухача здійснюється за рахунок сильного емоційного піднесення, цілісності, неповторної миттєвості, - говорить художній керівник хору Юлія Ткач, - то для створення еталонного звучання не менше значення мають деталі, їх не можна сховати за емоціями". Перші записи Хору здійснено в далекому 1949 році. Відтоді колектив повсякчас бере участь у створенні "Золотого фонду" - унікальної інтелектуальної власності держави, історії України в звуках.

Нині Хор Українського радіо - універсальний професійних колектив, який у своїй діяльності поєднує різні виконавські форми, гідно представляє Україну за кордоном. За словами відомої української композиторки, народної артистки України Лесі Дичко: "Ми дуже часто говоримо про економіку, політику, спорт… А наші успіхи і перемоги в культурі є не менш важливими для України. Переможні виступи Хору Українського радіо за кордоном є дуже показовими для нашої держави, бо вони представляють Україну в світі.

Особливе місце тут займає Міжнародний конкурс-фестиваль духовної музики "Хайнувка" (Польща). Перемога Хору Українського радіо на цьому фестивалі
2015 року була тріумфальною - перша премія серед кращих хорів Європи. Уся польська спільнота була вражена професійним рівнем, високою виконавською майстерністю, вишуканістю звучання Хору Українського радіо. Це був не просто виступ, а презентація України. І те, що наш український диригент Юлія Ткач диригувала в фінальному концерті зведеним хором усієї європейської спільноти, є теж знаковою подією, не менш важливою, ніж наші політичні амбіції".

Культурні та творчі зв'язки Хору поширюються далеко за межі України. Колектив тісно співпрацює з творчими організаціями Іспанії, Італії, Нідерландів, Франції, Португалії, Польщі, Сербії, представляючи в цих країнах вітчизняне виконавське мистецтво.

Інтенсивне творче життя Хору реалізується через безліч інноваційних форм, безпосередню участь у сучасних проектах, наприклад, у теле- радіо проекті "Мистецькі історії". Хор плідно співпрацює із Заслуженим академічним симфонічним оркестром Українського радіо, іншими вітчизняними симфонічними оркестрами, в тому числі з Національним академічним симфонічним оркестром України. У арсеналі Академічного хору співпраця з визначними українськими співаками Тарасом Штондою та Сусанною Чахоян, естрадними співаками - Тарасом Петриненком, Марією Бурмакою, сестрами Тельнюк.

Сьогодення Хор Українського радіо зустрічає у відмінній виконавській формі - наповнене тембральне звучання, кантилена, прозорість, чистота інтонації, виважена, глибоко продумана інтерпретація творів. Цьому сприяє талановита подвижницька робота керівника хору Юлії Ткач. З її приходом колектив відкрив нову сторінку свого творчого життя. Відомий польський композитор Ромуальд Твардовський так відізвався про роботу Юлії Ткач: "Її диригентські якості вражають. Це унікальне поєднання яскравої емоційності, кипучої фантазії, ліричності, романтичності та, водночас, холодної розсудливості, зібраності, аналітичного формотворення".

Хоровий спів, без перебільшення, як стверджує пані Ткач,- найпотужніший інструмент впливу на суспільство. Він ушляхетнює, розвиває, гармонізує людей. Недарма в розвинутих європейських країнах, наприклад, у Балтії, хорове виховання невід'ємне від життя. Ось на чому має виховуватися молодь - на народних піснях, духовних творах, класичній музиці… Хочеться вірити, що, наближаючись до європейських цінностей, наша країна прийде і до розуміння надзвичайної важливості підтримки професійного хорового мистецтва як основного стратегічного чинника збереження і розвитку національної свідомості.

Внесок Хору Українського радіо в культурну скарбницю нації є об'єктивно безцінним. Мистецький колектив - могутня духовна опора, оберег українського народу. У книзі Тетяни Коробки "В ефірі Хор Українського радіо" читаємо: "На генетичному рівні хорове мистецтво для українця - наріжний камінь, основа національної культури. Саме культура робить націю ідентичною, повноцінною, прогресивною. Завдяки самобутній культурі народ має майбутнє…"

***

Увага: запис! - лунає голос звукорежисера. …І над бідами і радостями нашого народу летять дивовижні хорові звуки, що огортають надією кожного, хто їх чує…

Співає Хор Українського радіо… Його звуки проникають у серця слухачів. Відволікають від подій буденних турбот і переносять в іншу, значно вищу і чистішу площину. Підсвідомо нагадують про прості, але вічні цінності. Саме в цьому й криється сила мистецтва, сила хорового співу, сила могутнього творчого потенціалу Хору Українського радіо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі