Шевченко повернувся... на поштовій марці

Поділитися
Поштова марка та конверт стали ненав'язливою, а тому ефективною можливістю нагадати світові про велич Тараса Шевченка. Їхня художня мова зрозуміла різним етносам та етнічним групам.

Непомітний, але багатозначний факт: 1971 р. український емігрант професор Станіславської гімназії Михайло Самоверський переконав правителя Парагваю - самого генерала Стресснера - випустити конверт із маркою, на якій був зображений Т.Шевченко. І державна пошта латиноамериканської країни розтиражувала цей конверт! Поштова марка та конверт стали ненав'язливою, а тому ефективною можливістю нагадати світові про велич Тараса Шевченка. Їхня художня мова зрозуміла різним етносам та етнічним групам.

Філателістична шевченкіана має довгу історію тривалістю 110 років. Ще у 1904 р., до 90-річчя від дня народження Т.Шевченка, Українська радикальна партія в Коломиї видала дві марки із зображенням Кобзаря. Відтак, велику серію марок замовить у 1919 р. уряд УНР у Відні. Дві марки присвячені Кобзареві: на одній зображено хату Шевченка в Моринцях, на іншій -його портрет. Минуло ще три роки, й еміграційний уряд Директорії УНР теж подбав про марку з портретом Кобзаря, але вона вийшла вже в серії польової пошти. З часом Українська художня друкарня у Відні видала власні марки - із зображеннями Шевченка та його могили в Каневі.

Конверти з марками Кобзаря виготовляли й тиражували українська табірна, підпільна пошти, а також державні пошти окремих країн.

До 200-річного ювілею Тараса Шевченка можна підбити певні підсумки філателістичних пошуків. У місті Бережанах, що на Тернопіллі, недавно зібрали найоригінальніші колекції поштових марок та конвертів. У районному краєзнавчому музеї днями відкрито філателістичну виставку "Останнім шляхом Кобзаря", в якій відбито маршрут перенесення праху Кобзаря із Санкт-Петербурга до Канева. Таких колекцій є лише п'ять у світі.

"Ідея пройтися шляхом повернення Тараса Шевченка в Україну й увічнити це в поштових відправленнях у мене виникла ще 2007 р., під час підготовки до чергової національної філателістичної виставки. Я хотів у філателії відтворити поденне переміщення труни з прахом Шевченка від Смоленського цвинтаря в Санкт-Петербурзі до Чернечої гори у Каневі", - згадує бережанський філателіст Олександр Караневич.

Ще один автор цієї колекції - киянин Олександр Канівець вирішив самостійно пройти шлях перепоховання Кобзаря і зробити з кожної точки поштове відправлення. Отож експонована у Бережанах поштова колекція являє собою мапу з нанесенням усіх населених пунктів, у яких зупинялася домовина з прахом Т.Шевченка, та добірку конвертів. У місцях зупинки на пам'ятних конвертах ставили штемпелі. Виконувала це як державна пошта Росії, так і пошта України. На виставці представлені конверти, випущені офіційною поштою, і художні немарковані конверти (загалом - понад сто). Усі марки містять зображення Шевченка.

Автор проекту "200 кроків до Тараса Шевченка", старший науковий співробітник Бережанського районного краєзнавчого музею Микола Проців запевняє: "З погляду філателії, все виконано бездоганно. На основі цієї колекції можна читати лекцію про перепоховання Шевченка в Україні".

Місто Бережани славне філателістичними традиціями, які тягнуться ще з радянських часів. У музеї представлено й інші цікаві колекції марок. Олег Поливко зібрав конверти з пам'ятниками Т.Шевченку в усіх обласних центрах України, деяких райцентрах і навіть у Придністров'ї. І тому відвідувачі мають змогу оглянути цікаву експозицію "Шевченко в монументальній скульптурі". Ще один місцевий мешканець, Віктор Свищо, репрезентував колекцію поштових марок із зображенням Т.Шевченка, виданих у різних країнах і в різний час (Австрія, Аргентина, Парагвай, США, Екваторіальна Гвінея, УНР, УРСР, Україна і Росія). А львів'янин Василь Прухницький потішив бережанців та гостей міста збіркою непоштових марок, присвячених Т.Шевченкові, - "Назустріч славному ювілею".

Минуло два століття від дня народження Тараса Шевченка. Однак поштова марка чи навіть немаркований конверт мають неабияку художню виражальну силу. Вони підкреслюють всюдисущість Кобзаря, який надихає українців на великі справи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі