Шекспір на всі часи - Культура - dt.ua

Шекспір на всі часи

15 січня, 2016, 00:22 Роздрукувати Випуск №1, 15 січня-22 січня

Спадщина Шекспіра, без перебільшення, колосальна: його твори перекладено понад 100 мовами, їх вивчає половина школярів усього світу. Один з його сучасників Бен Джонсон казав: "Шекспір не має віку — він поза часом". Він живе сьогодні в нашій мові, нашій культурі й суспільстві, впливаючи на освіту й виховання. 

2016 рік — 400-ті роковини смерті Вільяма Шекспіра. Це не тільки можливість ушанувати одного з найвеличніших драматургів усіх часів, а й нагода відсвяткувати надзвичайний і всеохопний вплив генія, який, цитуючи його слова, "Мов Колос, піднявсь над бідним світом".

Спадщина Шекспіра, без перебільшення, колосальна: його твори перекладено понад 100 мовами, їх вивчає половина школярів усього світу. Один з його сучасників Бен Джонсон казав: "Шекспір не має віку — він поза часом". Він живе сьогодні в нашій мові, нашій культурі й суспільстві, впливаючи на освіту й виховання. 

Шекспір відіграв важливу роль у формуванні сучасної англійської і допоміг їй стати світовою мовою. Самуель Джонсон, який уклав перший великий словник, брав за основу твори Шекспіра частіше, ніж будь-якого іншого письменника. Три тисячі нових слів та виразів уперше з'явилися у друкованих п'єсах Шекспіра. Пам'ятаю з власного дитинства, скільки висловів я знайшов, уперше читаючи "Генріха V". Слова на кшталт dishearten (засмучувати), divest (позбавляти), addiction (схильність), motionless (непорушний), leapfrog (чехарда) та вирази once more unto the breach (ще раз у бій), band of brothers (брати по зброї) та heart of gold (серце золоте) перейшли в нашу сучасну мову без прив'язки до оригінального контексту. Крім того, Шекспір першим запропонував нові структури й граматичні форми, зокрема: вірші без рими, найвищий ступінь порівняння і сполучення існуючих слів у нові, як-от, наприклад, слово bloodstained (скривавлений). Його твори допомогли стандартизувати орфографію і граматику.

Вплив Шекспіра відчувається і далеко за межами нашої мови. Його слова, сюжети й персонажі і надалі надихають нашу культуру й суспільство. Нельсон Мандела, перебуваючи у в'язниці на острові Роббен, захоплювався цитатою з "Юлія Цезаря": "Є тисяча смертей у боягуза; хоробрий помирає тільки раз". Кейт Темпест підтверджує вічну присутність Шекспіра у своїй пісні "Мій Шекспір": "…він у кожному коханцеві, що одиноко стоїть під балконом, у кожному ревнивому слові й у кожному дусі, що не знайде спокою". Вплив Шекспіра повсюди: від Діккенса до Гете й Чайковського, Верді і Брамса, від "Вестсайдської історії" до навіяної "Гамлетом" назви п'єси Агати Крісті "Мишоловка" — вистави, яка найдовше йде в театрах Вест-Енду. Його оригінальні п'єси продовжують захоплювати мільйони людей — як у шкільних актових залах по всьому світі, так і в шалених чергах за квитками на виставу з Бенедиктом Камбербетчем у ролі Гамлета, яка йшла торік у лондонському театрі Барбікан.

Проте, можливо, одним з найважливіших елементів спадку Шекспіра є його здатність виховувати і навчати. На прикладі діяльності Королівського театру Шекспіра, театру Shakespeare's Globe та британських благодійних організацій, як-от "Шкільний фестиваль Шекспіра", стає зрозуміло, що постановки п'єс Шекспіра допомагають подолати неписьменність, вселити впевненість і розширити освітні здобутки.

Упродовж 2016 року Британія запрошує вас разом з нами щодня ушановувати життя і спадщину Вільяма Шекспіра. 5 січня, у ніч католицького Богоявлення, ми запустили захопливу глобальну програму "Шекспір живе", у рамках якої передбачено різноманітні події та акції, покликані розповісти про його неперебутній вплив і поширити використання творчості Шекспіра як освітнього ресурсу для просування писемності в усьому світі.

Програма під керівництвом Британської Ради та компанії GREAT Britain охопить понад 70 країн. Ви зможете поділитися вашими улюбленими епізодами з Шекспіра в соціальних мережах, побачити досі не бачені вистави на сцені, в кіно й Інтернеті, відвідати виставки, взяти участь у семінарах і дебатах, а також скористатися новими шекспірівськими освітніми ресурсами для вивчення англійської мови. Сподіваємося, що для України, яка оголосила 2016 рік Роком англійської мови, ця програма стане особливо цікавою. 

Королівській театр Шекспіра гастролюватиме в Китаї. Театр Shakespeare's Globe виступить по всьому світі — від Іраку до Данії. Молодь у Зімбабве по-новому відкриє для себе шекспірівський світ. В Україні вперше покажуть п'єсу "Зимова казка" на сцені Львівського академічного театру імені Леся Курбаса. У рамках спеціальної кампанії у соціальних мережах "Зіграй свою роль" (#PlayYourPart) ми запросимо нове покоління творчих і талановитих людей по-своєму вшанувати геній Барда. Також у партнерстві з британською благочинною організацією Voluntary Services Overseas ми проведемо інформаційну кампанію, щоб привернути увагу широкого загалу до надзвичайних викликів глобальної дитячої неписьменності, і на прикладі творів Шекспіра відкриємо нові навчальні можливості для дітей в усьому світі. 

Окрім непересічної літературної обдарованості, карбування нашої історії у слові, неперебутнього впливу на нашу культуру та здатності спонукати до навчання, Шекспір володіє особливою силою натхнення. Від найвідомішої історії кохання до найсумнішої трагедії, від найпотужнішої феєрії до найдотепнішої комедії, від найбільш пам'ятних монологів до численних легендарних героїв — у всіх цих неперевершених витворах Вільям Шекспір постає перед нами як людина, чия безмежна уява, креативність і гуманізм змогли проникнути в усі аспекти людського буття так, як не вдавалося нікому до і після нього.

Отже, хоч би яку роль ви вирішили зіграти, приєднуйтеся до нас у 2016 році, аби вшанувати життя і спадок геніального співця і нагадати світу про те, що, як він сам казав, "світ — театр" і що, воістину, у своєму спадку "Шекспір живе". 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво