Ще раз про Візантію - Культура - dt.ua

Ще раз про Візантію

1 липня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №25, 1 липня-8 липня

Затребуваність добротних, серйозних, але водночас доступних книжок із історії мистецтва давно вже очевидна...

Затребуваність добротних, серйозних, але водночас доступних книжок із історії мистецтва давно вже очевидна. Можна скільки завгодно засмучуватися про брак освіченості, але якщо єдине джерело знань — канал Discovery, то й результати будуть відповідні.

Якщо не на заповнення цієї ніші, то бодай на окреслення її нинішніх меж, претендує серія «Новая история искусства», в якій уже вийшло кілька важких томів. Черговий із них, «Искусство Византии. Ранний и средний периоды», якраз і є прикладом вдалого поєднання науковості й легкості викладу. Автор книжки — Галина Колпакова, один із провідних фахівців із візантійського та давньоруського мистецтва, кандидат мистецтвознавства, професор Російської академії живопису, ліплення та зодчества.

Візантиністика завжди залишалася однією з найзатребуваніших і найцікавих тем для вітчизняного читача. Що й не дивно: із одного боку, Східна Римська імперія була прямою спадкоємицею великої Римської імперії, із іншого — джерелом традицій, які сформували в тому числі світогляд і основи духовної культури наших предків. І, звісно ж, неможливо говорити про Візантію, не згадавши про її мистецтво.

До речі, цілком закономірно, що в 500-сторінковому, розкішно ілюстрованому томі «Искусства Византии» перед читачем розгортається історія не лише власне створення тих або інших шедеврів. Адже подібно до інших видів мистецтва, архітектура, мозаїка, фрески, живопис, іконографія Візантії виникали як результат певних змін у свідомості й житті людей того часу. Про це Колпакова також пише, по суті, пропонуючи читачеві літопис світоглядів, відбитий у творах мистецтва, від ранньохристианських катакомб і перших офіційно дозволених базилік до живопису й архітектури знаменитої комнінівської епохи.

Читається все це досить жваво, книга напевно викликає інтерес як у фахівців, так і в тих, хто вперше вирішив прилучитися до прекрасного. Для останніх, до речі, виявився б доречним словник термінів, чомусь перенесений у другий том (він уже також вийшов... проте для читача зручніше було б продублювати словник у кожному томі!).

Ще спочатку збентежила м’яка обкладинка — елемент, неприпустимий для видання такого рівня. Але завдяки тому, що книжка брошурована та прошита, вона не розвалюється в процесі читання, зате коштує значно дешевше, ніж у палітурці. Як на теперішній час це важливо й, хотілося б сподіватися, дозволить придбати та прочитати книжку не тільки дуже заможним читачам.

Галина Колпакова. « Искусство Византии. Ранний и средний периоды». — СПб.: «Азбука-классика», 2004. — 528 стр.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво