ЩАСТЯ ХУДОЖНИКА ГОЛЬДА

Поділитися
«Маршрутка» повільно, мов черепаха, продирається крізь саргасове автомобільне море. Роздратуванн...
Герман Гольд

«Маршрутка» повільно, мов черепаха, продирається крізь саргасове автомобільне море. Роздратування від безглуздого убивання часу поєднується з тортурами від вислуховування фамільярного базікання ведучих балаганних радіостанцій та поп-хітів зі стандартним текстом «Палюбила-ла-ла, разлюбила-ла-ла!» І чому я не глухий Бетховен! Раптом FM-радіо робить майже подвиг — намагається сіяти розумне, добре, вічне — хоча й у трохи дивний спосіб. «Назвіть справжнє прізвище письменника Шолом-Алейхема. Варіанти відповіді: Рабінович, Цукерман, Абрамович».

Що ж, можу зарахувати себе до FM-інтелектуалів: я знаю не тільки те, що правильна відповідь — Рабінович, а й те, що ім’я його співзвучне з Шолом — Соломон. І рік народження знаю — 1859. Хоч це я запам’ятав випадково — просто мій рік появи на світ теж закінчується числом 59.

У 2004 році відзначається 145-річниця від дня народження Шолом-Алейхема. В Києві проходили різноманітні акції, приурочені до цієї дати, — літературні, театральні, кінематографічні. Я ж поспішаю на персональну виставку Германа Гольда, що експонується в галереї «Мистець». Мікроавтобус зрештою проривається до кінцевої зупинки, я пробігаю мимо бронзового письменника, що вітається зі мною знявши капелюха. І ось халепа — я таки запізнився — полотен на стінах немає. Сивобородий художник уже складає свої роботи біля входу. Посилаюся на суєту, прошу вибачити — й отримую від митця гостинне запрошення відвідати його майстерню.

Майстер. Майстерня. Часто на білямистецьких посиденьках можна почути шепіт: «Погляньте на художника N. Він ніколи не просихає…» Як правило, найчастіше такі всеосяжні характеристики абсолютно необгрунтовані, з’являються лише на підставі того, що митця колись бачили з келихом шампанського на відкритті його виставки. Щоденна праця художника, процес творення прекрасного залишається таємничим процесом — між пензлем та поверхнею полотна немає посередників.

У майстерні Германа Гольда майже не залишилося простору для мольберта. Гіпсові відливки класичних скульптур, полиці з книгами, фотографії людей і всім відомих, і близьких лише художнику, справжнє мексиканське сомбреро, і картини, картини, картини, картини…

Художник показує роботи, що експонувалися на виставці, присвяченій ювілею Шолом-Алейхема. Це не ілюстрації до творів письменника, але дух і глибина трактування абсолютно співзвучні з літературною першоосновою. На полотнах звичайні люди шукають пояснення істини й прихистку від недоброзичливого світу. Кожен це робить по-своєму — хтось у глибоких роздумах та читанні мудрих книг, хтось — у беззмістовній, безплідній дискусії про те, що було спочатку, хтось у хасидському танці, хтось горнеться до сувоїв зі священними письменами, хтось шукає тепло і щастя в дотику до рідних рук.

Художник виставляє на мольберт нові й нові роботи. Не так часто буває, щоб митець універсально вправно працював у різних жанрах — натюрморт, пейзаж, портрет. Кожна робота змушує затримуватися біля неї надовго. Жодного байдужого мазка, жодного прояву хизування майстерністю. Я не знаю, чи любить Герман Гольд весь цей недосконалий світ. Але квіти, вулиці, будинки, люди відтворені на його полотнах лише зі щирою любов’ю. Не можливо не помітити цього почуття й не пройнятись ним. Спілкування зі справжнім мистецтвом дає миттєвості щастя всім, хто торкається до нього. Це і є сенсом творчості Германа Гольда.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі