Прикмети сезону: глухонімі, Гетсбі, Макаревич

Поділитися
Прикмети сезону: глухонімі, Гетсбі, Макаревич
Головні очікування "прекрасного" (за версією DT.UA)

Головні очікування "прекрасного" (за версією DT.UA)

Формально новий культсезон стартує після відпусток - з вересня. І, бодай якась, але активізація творчого життя очікується. Сезон минулий порохом пропах, культсезону майбутньому теж не уникнути жанрових особливостей нинішнього напіввоєнного часу. Різні за значущістю і статусністю прийдешні події по-різному відображатимуться в "гримасах" поточних днів: у їхніх драмах і надіях.

ГЛОВАЦЬКИЙ ТА УЛИЦЬКА
НА ЛЬВІВСЬКОМУ ФОРУМІ ВИДАВЦІВ

З 11 вересня столиця Галичини традиційно запрошує на популярний "з'їзд" - письменників, читачів, перекладачів, бібліотекарів. Голова Форуму Олександра Коваль анонсує рекордну кількість акцій. Таких близько 700. Також, незважаючи на вічні кризи, свою продукцію готові представити близько 200 видавництв. Очікується і близько 300 авторів різних творчих категорій (від визнаних грандів до трепетних графоманів). Уже анонсовані візити досить важливих гостей: Януша Гловацького (Польща), Людмили Улицької (Росія), Володимира Войновича (Росія-США), Мустафи Джемілєва (Україна), Мартіна Поллака (Австрія), Тімоті Снайдера (США) та інших… офіційні особи. У рамках форуму відзначатимуть 200-річчя Тараса Шевченка і 150-річчя Михайла Коцюбинського. 147 авторів утворюють "Молоду республіку поетів". А 100 бідних бібліотекарів організують свій форум, який відображатиме проблеми і перспективи цієї приреченої галузі.

ЗДРАСТУЙ "ПЛЕМ'Я" НЕЗНАЙОМЕ

З 11 ж вересня в українському прокаті - найвідоміший фільм нашого нового часу від режисера Мирослава Слабошпицького. Картина потрапила до орбіти доброго десятка міжнародних кінофестивалів, її відзначили навіть у престижних Каннах. Стрічку вже придбали для прокату Франція, Японія, Нідерланди, Данія, США, інші країни. "Плем'я" - фільм не для мас і не для попкорну. Це авторське кіно. В 34 епізодах картини - історія спеціалізованого інтернату для дітей з вадами слуху, де існує кримінальна група, яка так і називається "Плем'я". Головний герой, Сергій, намагається зайняти в цьому "племені" свою нішу, беручи участь у пограбуваннях, по ходу справи він закохується в дівчину Ганну. У картині було задіяно 20 акторів з вадами слуху. Усі вони - непрофесіонали. Сам фільм мовою жестів, без субтитрів. У картині також немає музичного супроводу. Але, як кажуть деякі перші цінителі, тут є потужне емоційне та енергетичне поле.

"ЛЮБОВНИЙ" КОНЦЕРТ АНДРІЯ МАКАРЕВИЧА
В КИЄВІ

Захід намічено на 10 листопада, програма називається миролюбно "Пісні про кохання". У програмі візьмуть участь піаніст Євгеній Борц і трубач Костянтин Гевондян. Виступ відбудеться на сцені екс-Жовтневого палацу, який, здається, ще частково залишається притулком для активістів. Зрозуміло, що візит п. Макаревича до столиці України - подія не тільки музична, але й політична, оскільки Андрія Вадимовича зараз полощуть на сторінках усіх російських ЗМІ. І у зв'язку з його непохитною позицією щодо України, і у зв'язку з його нещодавнім виступом на Донбасі, і у зв'язку з наміром Держдуми позбавити цього артиста державних нагород. Днями співак висловив бажання дати концерт для українських дітей-біженців. І не в якомусь престижному Кремлівському палаці, а в Бібліотеці іноземної літератури (виступ намічено на 7 вересня). Істерія навколо Макаревича завтра не закінчиться. До неї вже активно залучені М.Михалков, Б.Акунін, Й.Кобзон. Раніше лідера "Машини часу" підтримала своїм автографом (лист В.Путіну) сама А.Пугачова. Нещодавно артист заявив, що має намір обстоювати своє чесне ім'я перед наклепниками в суді. Тож до листопадового любовного київського концерту навколо виконавця популярної пісні "Пока горит свеча" відбудеться ще багато цікавого.

ВЕЛИКИЙ ГЕТСБІ
НА ПУАНТАХ

У палаці "Україна" 28-29 жовтня - прем'єра оригінального балету на основі відомого сюжету Френсіса Скотта Фіцджеральда. Музична подія з присмаком сенсації. Адже героїв американського класика поставлять на пуанти майстри мистецтв України, Росії і США. Координатор проекту - наш всесвітньо відомий Денис Матвієнко, хореограф - Дуайт Роден, музику до балету написав хітмейкер Костянтин Меладзе. Раніше передбачався російсько-український балетний альянс, але події в Криму та інші обставини переорієнтували авторів балету у бік створення суто українського національного музичного продукту. Докладніше про цей спектакль - в інтерв'ю п. Матвієнка (DT.UA № 27 від 9 серпня 2014 року).

ВІКТОР ПЕЛЕВІН "ПРО УКРАЇНУ" і FACEBOOK

Видавництво "Эксмо" цього літа активно розпіарило новий роман загадкового російського письменника - "Любовь к трем цукербринам", що вийде на початку вересня. Очікування книжки пов'язані з головними її трендами. Це текст ніби "про Україну", а ще про Facebook, Google, інформаційне рабство і тероризм. Тобто весь дурдом, у якому ми живемо. До яких суджень-висновків доходить Пелевін, торкаючись вибухонебезпечної української теми, сказати поки що неможливо, оскільки, крім редакторів, книжки ще ніхто не читав. Але анонси уточнюють, що "Любов" Пелевіна - це "динамічна елегія нашого дня, просочена гіркотою розчарувань і парадоксальністю висновків". Книголюби вловили в назві книжки об'єднані імена Цукерберга і Бріна (засновників Facebook і Google), а також натяк на знамениту оперу Прокоф'єва і комедію Карло Гоцці. У тексті Пелевіна також художньо опрацьовані образи Януковича, Путіна, Кличка і багатьох інших героїв та антигероїв нашого часу.

ФЕСТИВАЛЬ МОЛОДОЇ ТЕАТРАЛЬНОЇ РЕЖИСУРИ В СТОЛИЦІ

Якщо зійдуться зірки і фінанси (від фонду Р.Ахметова), то з 26 вересня цей проект може стартувати. Мета фестивалю: підтримка молодих вітчизняних режисерських обдарувань, яким важко пробитися не тільки на столичні сцени, але й на сцени взагалі. Два перших фестивалі підтвердили доцільність і ефективність таких ініціатив. А в третьому осінньому забігу молодих режисерів значаться імена Тамари Трунової, Антона Романова, Андрія Попова, Стаса Жиркова, Дмитра Весельського, Максима Голенка. Очікується ажіотажний проект зі Львова, над яким працював драматург і подвижник Сашко Брама - "Диплом". У рамках фесту також кілька київських прем'єр від молодих: "Двоє на гойдалці" Вільяма Гібсона і "Сімейні сцени" Анни Яблонської у Театрі драми і комедії на Лівому березі Дніпра (над цими постановками працюють учні Едуарда Митницького - Андрій Попов і Дмитро Весельський).

КИЇВСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ КІНОФЕСТИВАЛЬ "МОЛОДІСТЬ"

Поки що неясно, яким може бути бюджет майбутнього форуму наприкінці жовтня, невідомий також склад гостей. Але хочеться вірити, що сам фестиваль, незважаючи на важкий час, відбудеться. Причому вже в 44-й раз. Щоправда, кажуть, деякі іноземні гості поки що побоюються летіти до Києва, а повноцінне фінансування фесту теж під сумнівом. Проте оргкомітет отримав масу заявок від молодих кінематографістів. Таких налічилось близько двох тисяч. До нашого форуму прямо чи опосередковано виявили інтерес 65 країн. Своєю чергою, оргкомітет "Молодості" до складу міжнародного журі запросив режисера Олега Сенцова. Який 2011-го був учасником київського фестивалю, а сьогодні - сидить у в'язниці.

ART KYIV СONTEMPORARY
В "МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛІ"

З 13 по 23 листопада відбудеться цей IX Міжнародний форум сучасного мистецтва. Різні художники, різні напрями, різні філософії. У рамках форуму можливе відкриття нових імен у сучасному арт-просторі. У вересні "Арсенал" облаштує у своїх стінах уже VIII Великий скульптурний салон. А в перших числах вересня тут же буде продовжено арт-проект, присвячений Дню Незалежності - "Український ландшафт. По той бік відчаю". Ця виставка об'єднує сто авторів і триста художніх робіт. До експозиції увійшли твори А.Криволапа, А.Сагайдаковського, О.Бабака, А.Волокітіна, О.Ройтбурда, О.Сухоліта, Т.Сильваші, багатьох інших. Куратор проекту Євген Карась. "Арсенал" дав своєму проекту епіграф: "Нова Україна, нові відчуття, нові мрії, нові образи, нова свідомість".

СТАРІ ДРАМИ, НОВІ ПОГЛЯДИ: СТРІНДБЕРГ, КАРПЕНКО-КАРИЙ

Потираючи критичні долоні, у листопаді-грудні очікуємо дві прем'єри від лідерів столичного театрального руху. Як відомо, у Національному театрі імені Івана Франка художній керівник С.Мойсєєв готує прем'єру "Еріка XIV" - політичну драму шведського класика Юхана Августа Стріндберга, написану 1899 року. П'єса повна цікавих алюзій і похмурих прив'язок до політичних розкладів дня теперішнього. Художній керівник Київського Молодого театру Андрій Білоус, продовжуючи досліджувати властивості і відтінки людських пристрастей, після текстів Шмідта і Шіллера звертається до української класики - мелодрами Івана Карпенка-Карого "Безталанна". П'єса була написана рівно 130 років тому і присвячена геніальній актрисі М.Заньковецькій. Але, як уже заявив режисер у ЗМІ, у його спектаклі зміщено ракурс погляду на любовний трикутник, тобто передбачається "поема про героя", про жертву жіночих чарів і жіночого ж свавілля (спектакль називатиметься "Зачарований").

ТРЕНДИ-БРЕНДИ БРИТАНСЬКОГО ТЕАТРУ
І КІНО

Як повідомили DT.UA у Британській раді в Україні, на листопад у столиці запланований традиційний фестиваль "Нове британське кіно". Це 14-й за ліком форум, що пропагує новітні "тренди" сучасного кіномистецтва Королівства. Програма фесту поки що верстається, але, безперечно, буде насиченою. У новому культсезоні також триватиме популярна акція "Британський театр у кіно". У вересні-жовтні на столичних екранах можна буде побачити кіноверсії кількох чудових англійських постановок, які "наживо" навряд чи побачать наші театрали. Це "Цезар і Клеопатра" за участю Крістофера Пламмера, відомий спектакль режисера Меріенн Елліотт "Загадкове нічне вбивство собаки". У цій же обоймі - шекспірівська "Буря" (режисер Джеремі Херрін). Привабливість таких сеансів у тому, що кіноверсії постановок виконані дуже віртуозно, вони (наскільки це можливо) передають і дух, і букву сценічного видовища на широкий екран.

«Загадкове нічне вбивство собаки»
«Загадкове нічне вбивство собаки»

ПРОКАТ ФІЛЬМУ ОЛЕСЯ САНІНА "ПОВОДИР"

Прем'єра для обмеженого кола відбулася в липні на Одеському кінофестивалі. Широкий прокат - восени-узимку. Про роботу над картиною досить багато написано, усім відомо, що цей проект об'єднав віртуозного оператора Сергія Михальчука і чудову співачку Джамалу. Нещодавно про фільм докладно розповідав виконавець головної ролі - Станіслав Боклан, який грає кобзаря Івана Кочергу, страченого більшовиками під Харковом (інтерв'ю з актором в DT.UA № 23 від 28 червня 2014 року).

БЕЗСОННІ НОЧІ З ЛАРСОМ ФОН ТРІЄРОМ

Чудовий проект для синефілів-опівнічників, затіяний кінотеатром "Київ", стартує в середині вересня. У програмі нічниць з геніальним датським режисером кілька видатних картин, відзначених не тільки фестивалями, але, головне, чесними глядачами. "Та, що танцює у темряві", "Розсікаючи хвилі", "Меланхолія". Звичайно, ці ночі виявляться безсонними. Оскільки пристрасті і сльози-жахи, навіяні фон Трієром, навряд чи зроблять наступний ранковий світанок - особливо рожевим. У зсуві часу перегляду - тобто проти ночі - своя таємниця і своя перевага. Тому що саме Ларс, єдиний нині живий геній кіно, досліджує сутінки душі людської і темряву світу. Дози меланхолії на нічних переглядах гарантовані навіть найбільш просунутим оптимістам. Але їм і так невесело, після "меланхолійних" інформзведень і випусків теленовин від "антихристів".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі