Виповнилося 70 років культовому роману 1984 - Культура - dt.ua

П'ять пророкувань Джорджа Орвелла, які збулися: 70 років роману "1984"

8 червня, 21:59 Роздрукувати

Культовий роман-антиутопія "1984" і повість "Скотний двір Орвелла містяться в реєстрі документальної спадщини ЮНЕСКО.

Джордж Оруелл з його творами - надбання всього світу © bbc.co.uk

В 1949 році був опублікований класичний роман-антиутопія британського письменника й есеїста Джорджа Орвелла. 70 років тому він написав про майбутнє, в якому глобальна деспотична держава контролювала народ Океанії за допомогою стеження і пропаганди. Це був "1984 рік".

Письменник зображував темне майбутнє, в якому технології існують в суспільній сфері тільки як інструмент для еліти, яка контролює суспільство. Про це повідомляє видання Business Insider.

Але хоча книга - фантастика-антиутопія, деякі з передбачених нею технологічних інновацій здійснилися: фантастичний роман перетворився на реальність. Ту реальність, яка іноді навіть лякає.

1. Телеекран (в романі - телекран) - телевізор, який все контролює і транслює необхідну інформацію людям. У "1984" телеекрани - великі телевізори, які бачать всі куточки вашого будинку, розташовані в будинках та інших громадських місцях Океанії і використовуються для передачі інформації про людей та моніторингу громадянської активності. Телеекрани можуть ідентифікувати людей, помічати, коли змінюються їх вираження обличчя або частішає їхнє серця або дихання.

В 2019 році програмне забезпечення для розпізнавання облич розвивається з безпрецедентною швидкістю.

У Китаї понад 500 тисяч представників уйгурської мусульманської меншини відстежуються камерами розпізнавання осіб. Китайські стартапи розробили для уряду алгоритми з жахливою точністю відслідковуючі уйгурів.

У травні 2019 року британський офісний працівник, який припустив, що його фотографія була зроблена камерами розпізнавання осіб, коли він їв свій ланч, подав до суду на поліцію Південного Уельсу в історичній справі людина проти технології.

2. Speakwrite. Вінстон Сміт, головний герой "1984", використовує Speakwrite у своїй роботі в якості копірайтера у відділі документації Міністерства правди.  Це свого роду записуючий пристрій, який при розмові приховує мову на телеекрані.

Сьогодні існує безліч додатків і служб транскрипції, які роблять те ж саме. Як і передбачав Орвелл, технологія корисна і потрібна.

Користувачі телефонів Android тепер можуть використовувати функцію Live Transcribe. Вона призначена для глухих людей і може змінювати 70 мов від мови тексту в режимі реального часу. Otter - ще один безкоштовний додаток, яке транскрибірує мову на ходу.

3. Штучна "Плавуча фортеця". Авіаносець в "1984" сфокусований на світі, в якому війна не припиняється, б'ючись в далеких країнах з загадковими ворогами. Орвелл описує величезні військові бази під назвою "Плаваючі фортеці", які "охороняють стратегічні місця на морських шляхах". Авіаносці, безумовно, зросли набагато більше, ніж ті, що використовувалися в 1950-х роках (коли писав Орвелл), але не досягли рівня пророкувань Орвелла. Однак Орвелл пише, що "крихкий рухливий лінкор поступився місце майже непотоплюваній плавучій фортеці".

Створення штучних островів в ключових районах океану точно відповідає опису Орвелла. З 2016 року Китай створює ряд штучних островів в гаряче оспорюваному Південно-Китайському морі, щоб затвердити своє панування.

4. Versificator. У "1984" Versificator - це інструмент, який автоматично виконує музику і літературу у відповідності зі стандартами правлячої партії, без участі людини. По суті це контент, створений штучним інтелектом. Орвелл описав музику, створену версифікатором у "1984", наступним чином: "Мелодія переслідувала Лондон кілька тижнів тому. Це була одна з незліченних схожих пісень, опублікованих підрозділом музичного відділу."

За останні 3 роки світ музики і літератури оголосив про своїх перші автономні твори.

У 2017 році був випущений перший альбом, створений гуманоїдным роботом AILA (легкий Android з штучним інтелектом).

У березні 2017 року автор Росс Гудвін відправив свій ноутбук в машині з Нью-Йорка в Новий Орлеан. На ноутбуці програмне забезпечення AI використовувало камеру, GPS, мікрофон і годинник, підключені до автомобіля, для запису інформації, її обробки та переведення в роман, заснований на його власних термінах.

5. Плакат зі знаменитими словами "Великий брат спостерігає за тобою". Віра в те, що люди утримуються від непослуху з допомогою пропаганди, широко поширена.

У "1984" персонаж "Великого брата", який з'являється на плакатах як чоловік у віці близько 40 років, керуючий INGSOC, діє як природний стримуючий фактор. Плакати з його зображенням прикрашали рекламні щити в містах і служили попередженнями для потенційних порушників правил.

Сучасні політики також використовують цю тактику.

В 2018 році північнокорейський лідер Кім Чен Ин випустив новий набір пропагандистських плакатів із зображеннями, що спонукають його людей старанно працювати і змушують пишатися ним.

У Венесуелі на величезних плакатах "Очі Чавеса" видно очі Уго Чавеса, що навис над перехожими.

Кажуть, що очі символізують "погляд батька", але цей символ використовується урядами, такими як уряд Ніколаса Мадуро.

Читайте також: Росія залякує критиків методами в дусі Орвелла - NYT

Особистий архів англійського письменника Джорджа Оруелла, найбільш відомого культовим антиутопним романом "1984" і повістю "Скотний двір", включили до реєстру документальної спадщини ЮНЕСКО. Про це повідомляє видання The Guardian.

"Особистий архів Джорджа Оруелла, в якому вперше з'явилася формулювання автора і журналіста зловісного гасла з "1984" - "Війна - це мир. Незнання - це сила. Свобода - це рабство", був доданий ЮНЕСКО до реєстру найважливіших документів світу", - йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, раніше екс-співробітник американських спецслужб Едвард Сноуден заявив, що описані Оруелом у романі "1984" системи стеження за громадянами — ніщо в порівнянні з сьогоднішніми.

 

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >