Основному закону Пилипа Орлика — вже три століття - Культура - dt.ua

Основному закону Пилипа Орлика — вже три століття

19 лютого, 2010, 14:14 Роздрукувати Випуск №6, 19 лютого-26 лютого

У 2010-му Україна відзначатиме 300-річчя першої Конституції України гетьмана Пилипа Орлика. Громадсь...

У 2010-му Україна відзначатиме 300-річчя першої Конституції України гетьмана Пилипа Орлика. Громадськість Полтавщини, де зароджувався цей знаменитий документ, уже сьогодні активно обговорює заходи, які слід провести до 5 квітня.

— Пилип Орлик дав багато добрих ідей щодо політики і культури, — зазначає доцент Полтавської аграрної академії Микола Безотосний. — Вони з Іваном Мазепою формували український політикум у плані патріотизму. Універсали, написані під началом Пилипа Орлика і схвалені Мазепою, нерозривно пов’язані з розвитком демократії. Навіть після того як Пилип Орлик залишив батьківщину, його праці стосувалися України та українства.

Кожен, читаючи його твори, замислюється над сьогоденням, — каже М.Безотосний. — Якби ж і нинішнє суспільство мало такого Пилипа Орлика! Хто, скажіть, із сучасних політиків міг би пожертвувати своїм життям або хоча б кар’єрою заради України? — ставить питання науковець. Життя Пилипа Орлика має бути для нас прикладом, аби краще розуміти, як саме маємо йти в європейський простір…

«Полтавський слід» у діяльності Пилипа Орлика надзвичайно виразний, тому запропоновано назвати його ім’ям одну з вулиць Полтави.

— Найкраща пам’ять про людину — продовження її справ, — каже підполковник запасу Володимир Грищенко. — У своїй Конституції Пилип Орлик прописав демократичні засади життя козаків. Зрештою все ним запропоноване давно можна було б реалізувати…

— В Україні достатньо геніїв — Котляревський, Шевченко, Мазепа, Орлик та інші, чиї ідеї є основою для творення нашої держави, — наголосив заступник голови громадської колегії при виконкомі Полтавської міської ради Олексій Шаманенко і згадав, як 2005 року в Полтаві створювався комітет «За чесну владу на Полтавщині». — Ми працювали, сподівалися, що люди, яких привели до влади, підтримають ініціативи щодо встановлення пам’ятників геніям української нації, надання вулицям імен наших національних героїв, — розповідає пан Олексій. — Так давайте гуртуватися! Якщо громадськість не мовчатиме, будуть і пам’ятники, і правдива історія. Треба продумати, як зробити так, щоб Полтавщина залишилася Полтавщиною Котляревського, Пилипа Орлика, щоб, поставши перед Богом, кожен з нас міг сказати: «Я зробив усе що міг, аби Україна була незалежною».

***

ДО РЕЧІ... Після президентських виборів 2004 року, на початку 2005-го, у Полтаві було створено комітет «За чесну владу на Полтавщині». Полтавська громадськість узяла тоді під контроль усі призначення новою владою на відповідальні державні посади своїх людей. Комітет засідав щотижня, дехто з претендентів на високі пости навіть виступав перед лідерами громадських організацій та активними членами громади зі своїми програмами. А потім новопризначені чиновники приходили на засідання комітету і звітували про зроблене. Нині полтавську громадськість цікавлять перспективи подальшого розвитку українськості. Але чи сприятиме нова влада належному вшануванню наших національних героїв, утвердженню рідної мови та правдивої історії?

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво