Ображений форум у пошуках сатисфакції - Культура - dt.ua

Ображений форум у пошуках сатисфакції

23 червня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №24, 23 червня-30 червня

Учора відбулося відкриття XXVIII Московського міжнародного кінофестивалю. Після урочистої церемонії було показано нову роботу знаменитого китайського майстра живописної епіки Чена Кайге під назвою «Клятва»...

Учора відбулося відкриття XXVIII Московського міжнародного кінофестивалю. Після урочистої церемонії було показано нову роботу знаменитого китайського майстра живописної епіки Чена Кайге під назвою «Клятва».

Цікаво все ж таки іноді монтуються між собою явно випадкові події. За тиждень до відкриття ММКФ став жертвою «клятвопорушення» з боку кумира кіноманів — режисера Міхаеля Ханеке. Австрійська знаменитість, як відомо, спочатку сама напросилася в голови головного журі, обумовила його склад на власний смак, поклопоталася про ретропоказ своїх картин поза конкурсом, узгодила приїзд і проживання дружини в Москві тощо. А незадовго до старту форуму пан Ханеке взяв та й відмовився від усіх прийнятих на себе джентльменських зобов’язань. Надіслав лаконічний і-мейл: мовляв, так і так, сьогодні (!) мені зателефонували зі США і повідомили, що з осені там можна буде розпочати роботу над новою картиною. А програму ж, либонь, під Ханеке давно вже зверстано, проплачено, каталоги з його ім’ям надруковано... Такі вже часи настали: скандали передують урочистостям. Причому ніхто з упевненістю й сказати не може, погано це чи добре, чи, може, черговий піар-хід.

Хай там як, але дирекція ММКФ, що цілком природно, кревно образилася на зрадника й розцінила підсунуту ним свиню як знак неповаги і до фестивалю, і навіть до всієї Росії. У світову пресу команда Михалкова направила відкритий лист, де цей прикрий трапунок кваліфіковано як «безпрецедентний і безчесний учинок, якому немає виправдань».

Почалися гарячкові пошуки заміни на пост генарбітра конкурсу. Ясна річ, у зірок першої величини все розписано далеко наперед, і навіть добрий друг ММКФ Пітер Грінуей змушений був відповісти відмовою. Зрештою в найостанніший момент із решти корпусу журі в крісло голови було делеговано теж авторитетну постать — польського режисера Анджея Жулавського. Розповідаю про це настільки докладно лише тому, щоб трохи пізніше втягти читача у своєрідне журналістське розслідування причин справді дивної ескапади пана Ханеке...

Знаменитий режисер відомий як соціально і громадянськи активна особистість, схильна до різкої маніфестації своїх політичних переконань. Якийсь час тому він демонстративно залишив Австрію на знак протесту проти посилення фашистських тенденцій на батьківщині. А зовсім недавно режисер долучився до іншої протестної акції — французьких діячів театру проти участі австрійських інтелектуалів у похороні Мілошевича. Як бачимо, для різких публічних жестів Ханеке потрібно зовсім небагато, але обов’язково політичних, причин. Відтоді, як він у березні минулого року давав згоду на співпрацю з ММКФ, політика Росії в цій галузі зробила кілька кроків, цілком здатних обурити такого легко збудливого поборника демократії в РФ (у зв’язку з Іраном зокрема). Торішній пречудовий фільм Ханеке «Приховане» саме про це — про приховану загрозу, яку несуть європейцю мусульманські іммігранти, котрі інтегруються в благополучне життя Старого Світу. Скривдивши Москву, режисер мотивував це невідкладними справами в Нью-Йорку. Запрошую замкнути всі ці посилки певним висновком, який і так напрошується...

Загалом зріє в мені передчуття загостреної геополітичної домінанти в житті та програмі майбутнього ММКФ. Втім, поживемо — побачимо.

Але що ж нового у форматі і програмі відкритого ММКФ? Відбірна комісія з 120 переглянутих фільмів, які відповідають вимозі фестивалів класу «А» (цілковита прокатна цнотливість), для участі в основному конкурсі запросила 17 стрічок, створених зусиллями більш ніж двох десятків країн (копродукція нині в моді). Серед авторів є й по-справжньому вагомі імена. Ось, скажімо, чесний і людяний угорець Іштван Сабо з новітніми «Родичами». Ось якийсь «Клімт» від мексиканського експериментатора Рауля Руїса. Нев’янучий оригінал Бертран Бліє інтригує вже риторичним запитанням назви своєї свіжої роботи («Скільки ти коштуєш?») із Монікою Беллуччі в головній ролі. «Запитай в пилюки» — немовби відповідає французам титулом своєї стрічки нікому поки не відомий американський постановник Роберт Тоун, який зробив ставку на зоряних Салму Хаєк і Коліна Фаррела. Інші позиції з Польщі, Ізраїлю, Хорватії, Німеччини, Великобританії, Швеції, Італії, Філіппін та інших країн апріорі навряд чи комусь щось говорять. Тим часом підозрюю, що саме темні конячки й виявляться на ММКФ найцікавішими.

Росія ж, яка хвалиться поза конкурсом спецпрограмою зі ста своїх зовсім нових картин, на головні оглядини відрядила одну-єдину — «Черв» Олексія Мурадова. І знову маємо інтригу. По-перше, відомо, як амбітно останнім часом позиціонує себе у світових контекстах РФ (і, зокрема, це стосується ММКФ), де на Гран-прі ніби з самісінького початку націлене краще з кращого. Олексій Мурадов, уже іменитий (його «Змій» чотири роки тому на «Кінотаврі» був визнаний найкращим дебютом) 43-річний режисер, відомий своїм жорстким реалістичним стилем і бажанням уставляти персти у виразки російської історії. Відповідно до анотації, герой гостропроблемного «Черва» — високий чин ФСБ. Погодьтеся, певні тривожні асоціації так і напрошуються...

В іншій конкурсній програмі фестивалю — «Перспективи» (пошукові роботи молодих авторів) РФ представлена фільмами дебютантів — Franz + Polina Михайла Сегала і «Маяк» Марії Саакян. Про них теж «говорять». Як завжди, ММКФ покаже велику програму позаконкурсних фільмів (118 тільки закордонних позицій), розбитих на тематичні групи. Вперше на ММКФ з’явиться програма «Вільна думка» — спецпоказ кращих десяти документальних картин світу останніх двох років. Також уперше відбудеться й ретроспектива сучасного кіно Ізраїлю. Із «зірок» точно буде відомий «кримський виноградар» Жерар Депардьє: він приїде отримати почесний приз імені Станіславського «за внесок і майстерність». Імовірно можуть з’явитися й ті, хто так чи інакше представлений у фільмах офіційної програми, — Моніка Беллуччі, Салма Хаєк, Колін Фаррел.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво