Національна схильність до свободи - Культура - dt.ua

Національна схильність до свободи

23 червня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №24, 23 червня-30 червня

Велика річ — приклад. Надивившись на континентальних та заокеанських сусідів, котрі святкують дн...

Велика річ — приклад. Надивившись на континентальних та заокеанських сусідів, котрі святкують дні незалежності, єдності чи хоча б конституції (а дехто — і всі три одразу), жителі Великобританії і собі вирішили влаштувати якесь підхоже державне свято.

Оскільки конституції у них немає, а нога загарбника не ступала на їхні острови з часів норманського завоювання, про яке всі уже й забули, було вирішено започаткувати день «національної приналежності». Британський міністр фінансів Гордон Браун так і звернувся до народу: «У Великобританії потрібно встановити день, в який ми відзначатимемо, чим ми є». Сказано — зроблено, і журнал BBC History провів опитування 5002 осіб з метою встановити, яку ж подію жителі Об’єднаного Королівства вважають гідною того, щоби стати символом «Дня приналежності».

А от результат виявився цілком несподіваним як для широких кіл громадськості, так і для самих авторів опитування. З-поміж чималої кількості воєнних вікторій та поворотних історичних моментів більшість (27%) опитаних надали перевагу дню підписання Magna Charta, Великої хартії вольностей.

Magna Charta — це документ, підписаний 15 червня 1215 року королем Іоанном Безземельним. У ньому було сформульовано низку суттєвих обмежень королівської влади, які стосувалися свободи церкви, прав феодалів, купців та всіх вільних землевласників країни. Слід зазначити, що підписував король цей документ під активним впливом обуреної беззаконнями громадськості в особі баронів, єпископів та абатів англійської церкви. Всупереч популярній думці, Magna Charta не була першим документом, який обмежував королівську владу, перед нею була ще Коронаційна Хартія Генріха І Англійського. Проте саме Велика Хартія вольностей справила вирішальний вплив на розвиток парламентаризму і принципів демократичного правління навіть далеко за межами Великобританії.

Хтозна, що спонукало жителів Об’єднаного Королівства до такого вибору — чи то воєнних перемог було надто багато, і їх прихильники розпорошилися між висадкою в Нормандії, Трафальгарською битвою, капітуляцією Наполеона і завершенням Другої світової, чи то, можливо, позначилась актуальність середньовічної теми. Адже, як зазначив, коментуючи результати вибору журналіст ВВС Ден Сноу, «ідея про те, що бажання короля може бути обмеженим законом, настільки ж важлива сьогодні, як і вчора».

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво