Модний одяг і Незалежність - Культура - dt.ua

Модний одяг і Незалежність

30 червня, 2017, 17:11 Роздрукувати Випуск №25, 1 липня-7 липня

До 6 серпня в "Мистецькому Арсеналі" триватиме експозиція "In Progress. Дрес-код України доби Незалежності".

© Василь Артюшенко, DT.UA

До 6 серпня в "Мистецькому Арсеналі" триватиме експозиція "In Progress. Дрес-код України доби Незалежності".

Після виставки наїв-арту "Чисте мистецтво" в "Мистецькому Арсеналі" презентували проект, який навіть у нинішньому вигляді цілком може претендувати на статус "прообразу музею". Це — масштабна (40 українських дизайнерів-учасників, 200 найзнаменитіших моделей одягу, створених ними в період з 1991 р. і по сьогодні) експозиція з історії вітчизняної моди "In Progress. Дрес-код України доби Незалежності". Куратор, історик моди Зоя Звиняцковська, пропонує вивчити новітню історію України 1991—2017 рр. за змінами у смаках співвітчизників.

321_2
Василь Артюшенко, DT.UA

Одягтися "красиво" у нас завжди любили. Але при цьому ставлення до самого одягу завжди залишалося утилітарним. "У людей у домівках немає речей бабусиних, прабабусиних, на які можна подивитися. Але ж мода — це не просто мода! Це — сама історія матеріальної культури. Наша, України, історія, — каже п. Звиняцковська. — Якщо вивчати минуле тільки за підручниками, зрозумієш мало. Зате речі розкажуть про людей усе. Тепер я прямо-таки фізично відчуваю, як те, свідками чого ми були 26 років, починаючи з 1991-го, зникає. Я хочу зберегти пам'ять — про час, про живих нас із нашими мріями, надіями, перемогами й розчаруваннями".

Як історикові моди вдалося роздобути костюми, розкішні й повсякденні сукні та аксесуари, і навіть мало не цілі колекції найвідоміших українських дизайнерів, які вони створювали з 1991 р., — загадка, що, практично, не піддається раціональному поясненню. 

321_3
Василь Артюшенко, DT.UA

Ну так, звісно, самі дизайнери, поміркувавши, згадали, коли й для кого з представників нової української еліти шили. А потім були переговори з селебрітіз з приводу інвентаризації гардеробів та участі у виставці. 

Але воскресити "былое и думы" в такій кількості?..

До речі, ідея виставки спала на думку п. Звиняцковській не сьогодні. Ще 10 років тому, коли вона писала книжку з історії української моди. Але реалізувати масштабний, надзвичайно складний проект удалося тільки тепер — коли ним зацікавився "Мистецький Арсенал". Спеціально під нього експозицію й робили.

— Це ж не просто речі. In Progress — це передусім культурологічний проект. Мода — тут ще й історія сучасного мистецтва України", — каже гендиректор "Арсеналу" Олеся Островська-Люта. 

321_4
Василь Артюшенко, DT.UA

А мистецтвознавець Олександр Соловйов провів аналогію ще й із гучним проектом Каті Дьоготь "Пам'ять тіла. Нижня білизна радянської епохи".

На відміну від п. Дьоготь, українська кураторка, розуміючи, що береться ще й за створення прецеденту — першої в історії виставки про становлення вітчизняної моди, щасливо уникла епатажності. Точніше, на щастя для глядачів. Особливо тих із них, хто не причетний до модної тусовки й не знає її бекграунду.

Експозиція "Дрес-код України" — наочна, її концепція переконлива, зчитується все гранично легко. 

Виставка, практично, за Марком Блоком, показує історію в історії: історію української моди в контексті "великої" української історії. І розбита на тематичні розділи "1991—1997. Нові свободи. Нові еліти", "1997—2010. Діалог з національною традицією. Український гламур" і "2010 — наш час. Новий урбанізм. Антигламур. Нові критерії успіху". 

321_5
Василь Артюшенко, DT.UA

Кожен розділ займає два зали. А там…Слухайте, а й правда ж: ми всі прямо фантастично змінювалися — і змінилися з роками. І українську історію справді можна міряти саме тими періодами, на які вказують зміни в наших смаках, тобто у стилі, в одязі. 

Ось — "буремні 1990-ті". Свобода без меж і без краю. У єдиному творчому пориві народжується країна. І, вражений "елан віталь" першовідкривацтва, сам П'єр Карден 1996 р. вручає гран-прі Міжнародного фестивалю Alta Moda художниці й модельєру Оксані Чепелик. 

Сукні з циклу "Містерії рухомих об'єктів", у пошитті яких було використано трубки від крапельниць, а також фантасмагоричні об'єкти з поліетилену, не здадуться архаїкою й зараз. 

321_6
Василь Артюшенко, DT.UA

У 1996 р. всередині Оксаниного "об'єкту", як у заповненому світлом акваріумі, дефілювала подіумом оголена модель. Фантастично гарні вбрання в нестримному етнічному стилі від Роксолани Богуцької для Катерини Ющенко зайняли своє місце в залі, присвяченому 2005-му. 

В "етапний" період після першого, помаранчевого, Майдану вся Україна й ледь не всі її провідні дизайнери вперше не на жарт захопилися національними мотивами. Ви це пам'ятаєте?.. 

Найяскравішим, зухвалим, відчайдушним і веселим видається все-таки початковий період історії країни. Коли художник Ілля Чичкан пробував себе в дизайні одягу. Коли "анфан терібль" укромоди Олексій Залевський щойно починав епатувати публіку одягом — тоді цілком необарочного вигляду. А чи пам'ятайте ви любов усієї країни в 1990-х до люрексу, тафти, парчі, паєток, стразів, золотої тисненої шкіри, корсетів, Діани Дорожкіної? Згадуєте хіпі-шик і яскраві барви рейв-вечірок? На наш час розгнуздана краса модного необароко 1990-х змінилася мінімалізмом, утилітаризмом і навіть ресайклінгом (одягом із матеріалів, що пройшли переробку, зокрема від юної дизайнери Ясі Хоменко). Але ностальгія за минулим залишилася…

321_7
Василь Артюшенко, DT.UA

— Україна — одна з небагатьох країн, у якій досі немає свого музею історії моди, — розмірковує Зоя Звиняцковська. — Це неправильно. І дуже жаль, що так відбувається. Адже такий музей потрібен не тільки дизайнерам. Він важливий для всіх людей. Щоб ми самі ж розуміли своє минуле. Виставка "In Progress. Дрес-код України доби Незалежності" тільки зайвий раз підтвердила цю тезу. На щастя, сьогодні все ще можна зберегти матеріальну історію. Я б, звісно, говорила і про історію української моди всього ХХ ст., а не тільки з 1991-го. Сподіваюся, музей ми теж створимо — згодом.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво