Мистецьке село

Поділитися
Примостившись поруч із бабусею, п’ятирічний Юрко почав сортувати заздалегідь наготовлені бісеринки за кольором...

Примостившись поруч із бабусею, п’ятирічний Юрко почав сортувати заздалегідь наготовлені бісеринки за кольором. Потім акуратно, не поспішаючи, наклеював їх на візерунчасту тканину. Бісеринка до бісеринки — проступає малюнок. Заняття потребує терпіння і вправності, та й незвичне, скажемо так, воно для хлопчика.

Однак Юрко хоче, щоб у нього вийшло так само гарно, як у бабусі Олі. Ользі Краюхіній спеціально бісероплетіння навчатися не довелося — опановувала процес шляхом проб і помилок. Батьки свого часу навчили її вишивати, плести, але головне — передали бажання зробити гарну річ своїми руками. І їй дуже хотілося спробувати працювати з бісером. Опанувала техніку сама, поступово від простих виробів перейшла до... ікон! На їх виготовлення благословив її митрополит УПЦ Володимир — коли ознайомився з роботами майстрині.

Нині Ольга Краюхіна — майстер народної творчості. Створені нею ікони з бісеру демонструвалися на виставках в Україні та за кордоном. Нинішнього року серія робіт виставлялася в Державному музеї Т. Шевченка. Мистецтвознавці пишуть про творчість Краюхіної книжки. Та саму Ольгу особливо тішить, що її захоплення стало справою всієї сім’ї.

Дочка Олена закінчила курси народних майстрів у Києві. Робіт матері копіювати не стала — створює писанки вигадливого забарвлення, браслети. Ці роботи високо оцінили земляки — на виставках у селі, районі, області. А вже у п’ятилітнього Юрка та чотирирічного Артема є можливість переймати навички у бабусі й матері...

У Фурсах поблизу Білої Церкви, де живе Ольга Краюхіна, у багатьох родинах вправність до народних ремесел передається з покоління в покоління. У сім’ї люблять рукодільничати. Особливо гарно плетуть мережива з різнобарвних ниток. Будинок схожий на справжній музей — прикрашений творами не тільки батьків, а й сімох дітей, які захопилися рукоділлям змалку.

Народні промисли віднедавна стали в селі заняттям не для обраних, а для більшості жителів. Майже в кожному будинку жінки вишивають, тчуть, плетуть, а чоловіки випилюють, випалюють, кують. Діти ж навчаються у старших. Особливість Фурсів не тільки в незвичній масовості народних ремесел, а й у їх різноманітті. Дивує земляків вигадливими виробами з коріння дерев Анатолій Залізняк. З ним суперничають молоді люди, які працюють із напівкоштовним камінням та мінералами. Загальне захоплення різноманітними видами матеріалів допомагає впровадити мистецтво умільців у масове виробництво. Скажімо, столярні вироби, що виготовляються на підприємстві, прикрашаються різьбленням, іншими художніми елементами. А вироби з природних мінералів місцевого підприємства «Сапфір» вирізняються добірністю та художнім смаком.

На загальному захопленні народними ремеслами позначилися і давні традиції, і сімейне виховання. Та щоб творчість стала невід’ємною частиною життя села, потрібен був якийсь поштовх.

У 2001 році до рідного села повернувся відставний полковник Микола Фурсенко (жителів на прізвище Фурсенко у Фурсах не один десяток — згідно з документами, село так назвали тому, що в реєстрі козацького полку це прізвище траплялося найчастіше). Земляки обрали його головою сільради. Хоч робота сільського голови клопітка, Микола Фурсенко знайшов час, аби зайнятися створенням умов для народних майстрів і подальшого розвитку народних промислів. Опорою йому став нині покійний учитель історії Яків Сидало, який сам захоплювався живописом і зібрав навколо себе людей, котрі не тільки писали пейзажі та портрети, а й серйозно вивчали народні ремесла, творчість місцевих умільців.

…Щоосені, у День села, який відзначають на православне свято Івана Богослова, у Фурсах проходить виставка народних умільців. До неї селяни готують свої найкращі роботи. Оскільки для невеличкого виставкового залу їх забагато, авторитетна художня рада відбирає кращі з кращих. А після того, як земляки ознайомляться з виставленими роботами, висловлять думки усно чи письмово, авторів відзначають преміями, а їхні вироби залишають у постійній експозиції на тривалий термін. Такі заохочення серед місцевих жителів дуже цінуються.

Організацією виставок підтримка умільців не обмежується. Місцева влада останнім часом почала перейматися і проблемою продажів виробів майстрів. Нещодавно на сесії сільської ради було прийнято досить незвичне рішення. У мальовничому місці поблизу автотраси виділено ділянку землі під салон-магазин, у якому виставлятимуть вироби майстрів із Фурсів.

Прикметно, що ряди місцевих умільців молодіють. І це результат виховання не тільки родинного, а й місцевої школи. Майстри народної творчості проводять тут майстер-класи, ведуть гуртки. Діти уже з початкових класів мають можливість і повчитися, і випробувати себе як умільців. Якщо дорослі змагаються в майстерності один раз на рік, то виставки дитячої творчості у фурсівській школі відбуваються втричі частіше — у переддень Дня села, на честь Дня захисника батьківщини і до Дня матері. Найобдарованішим учасникам надають стипендії — сто гривень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі